Kontakt

Katarzyna Jackowska-Enemuo

Tkaczka chmur. Baśń o trzech Zorzach Ткач хмар. Казка про три аури

Adaptacja i reżyseria
Katarzyna Hora
Scenografia
Jan Głąb
Muzyka
Katarzyna Bem
W spektaklu wykorzystano również muzykę Katarzyny Jackowskiej-Enemuo ("Zorze, zorzyczki") oraz tradycyjną melodię huculską ("Już się nam opowieść przędzie").
Przygotowanie wokalne
Dorota Dakszewicz
Asystentka reżysera
Urszula Gołdowska
Prapremiera
13 stycznia 2022
Aktorzy
Urszula Gołdowska, Krystyna Nowińska, Katarzyna Prudło, Beata Zawiślak, Grzegorz Eckert, Bartosz Socha
czas trwania 55 minut
od 7 lat
O spektaklu

Książka poznańskiego Wydawnictwa Albus Tkaczka chmur Katarzyny Jackowskiej-Enemuo (napisana tuż po śmierci 11-letniej córki autorki) ukazała się ostatniego czerwca 2021 roku, była więc w chwili prapremiery zupełną nowością, podobnie jak sceniczna adaptacja Katarzyny Hory, która powstała specjalnie na zamówienie Teatru Ateneum.

Baśń o odchodzeniu i o tym, jak trudno uporać się z emocjami po stracie kogoś bliskiego oparta jest na klasycznym motywie wędrówki. Bohater wyrusza w pełną niebezpieczeństw drogę po złote jabłko dla chorej siostry. Magicznego owocu strzeże jednak zły czarownik – uosobienie strachu, buntu, złości, smutku, rozpaczy, wszystkich tych uczuć, które towarzyszą nam, gdy stajemy wobec choroby i śmierci. Chłopiec, mierząc się z czarownikiem,  symbolicznie pokonuje w sobie Rzekę Smutku, Wściekły Las i Otchłań Rozpaczy.

Spektakl rozgrywa się w przestrzeni łączącej żywy plan i formy lalkowe.

Ткач хмар. Казка про три аури

 Казка про те, як пішла з життя і як важко боротися з емоціями після втрати близької людини, заснована на класичній темі поневірянь. Головний герой відправляється в небезпечну подорож за золотим яблуком для своєї хворої сестри. Однак чарівний плід охороняє злий чаклун – хлопчикові належить подолати Ріку Скорботи, Розлючений Ліс і Безодню Відчаю.

Spektakl brał udział w 28. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

 

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Paweł Kluszczyński,  Katarzyna Lemańska, Andrzej Lis, Jacek Sieradzki (przewodniczący), Katarzyna Tokarska – Stangret, Wiktoria Tabak, Agnieszka Wójtowicz.

foto: Tomasz Zakrzewski

Trailer

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje na temat wydarzeń organizowanych przez Teatr Ateneum przeczytaj politykę prywatności i podaj swój adres e-mail:

 
FBAteneum
Znajdź nas na Facebooku
Festiwal
Festiwal na Facebooku
Galeria
Galeria na Facebooku
YTAteneumKatowice
Znajdź nas na YouTube
teatr_ateneum_katowice
Instagram
Skip to content