Kontakt

Planeta K-dron, czyli tajemnica przerwanej podróży

scenariusz, scenografia i reżyseria
Janusz Kapusta
muzyka
Michał Lorenc
asystenci reżysera
Piotr Janiszewski, Marek Wit
prapremiera
26 listopada 1999
aktorzy
Danuta Baska, Danuta Dindorf, Bogusława Jaremowicz, Beata Zawiślak, Piotr Janiszewski, Marcin Noszczyk, Marek Wit
O spektaklu

Autorskie przedstawienie Janusza Kapusty, światowej sławy plastyka (rysownika, malarza, scenografa), odkrywcy K-dronu – jedenastościennej bryły, o zaskakujących właściwościach – to teatralny eksperyment, będący wizualizacją tej niezwykłej formy na wszystkich poziomach: poprzez zgeometryzowane postaci, kostiumy, rekwizyty i przestrzeń sceniczną. Widowisko fascynuje magią scenicznych obrazów.

Muzykę do Planety K-dron skomponował  jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów muzyki filmowej, Michał Lorenc.

Fragmenty recenzji:

Spektakl Janusza Kapusty z muzyką Michała Lorenca jest, jak mówi jego autor, przeznaczony nie tylko dla dzieci. Niektórzy dopatrzą się w nim zapewne analogii do opowieści o Małym Księciu. (…) Ta K-dronowa opowieść całkowicie pozbawiona agresji bardzo mocno działa na wyobraźnię. I właśnie to poszerzenie wyobraźni jest jej największą siłą. (Jan Bończa-Szabłowski, Rzeczpospolita)

Spektakl (…) jest piękną przygodą plastyczną. Bryły Kapusty żyją, zmieniają się pod wpływem światła (brawa dla obsługi technicznej!), mnożą kształty w zależności od kombinacji, rozbudzają też, jak chciał autor, fantazję. (Henryka Wach-Malicka, Dziennik Zachodni)

Dzieci na widowni (…) siedzą oczarowane. Co je czaruje? Cud geometrii. (…) Spektakl jest kontynuacją idei teatralnego Bauhausu, próbą zbudowania harmonijnej całości z elementów najprostszych – figury geometrycznej i podstawowego koloru – oraz rozegrania jej przy użyciu podobnej do lalki, zgeometryzowanej postaci aktora. Dlatego przedstawienie z powodzeniem obejrzeć mogą również dorośli. (Dorota Jarecka, Gazeta Wyborcza)

K-dron zaistniał tu jako postać, rekwizyt, kostium, dekoracja i element budującej niezwykłą przestrzeń scenografii. Fascynujące są sceny przeobrażeń kształtów i możliwości teatralnego działania. A także aura niezwykłości, tajemniczości i magii, jaką stwarza obserwowana w drugiej części przedstawienia metamorfoza geometrycznego kształtu. (Lucyna Kozień, Animator).

foto: Waldemar Jama

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje na temat wydarzeń organizowanych przez Teatr Ateneum przeczytaj politykę prywatności i podaj swój adres e-mail:

 
FBAteneum
Znajdź nas na Facebooku
Festiwal
Festiwal na Facebooku
Galeria
Galeria na Facebooku
YTAteneumKatowice
Znajdź nas na YouTube
teatr_ateneum_katowice
Instagram
Skip to content