Kontakt

(Nie)zwykłe heheszki – podsumowanie

Niedawno zakończyliśmy projekt pn. „(Nie)zwykłe heheszki”, w ramach którego powstał m.in. kabaret oraz publikacja zawierająca teksty młodzieży. Gorąco zachęcamy do lektury publikacji online, a także do obejrzenia spektaklu i reportażu o projekcie. 

O PROJEKCIE: 

W ramach projektu (NIE)ZWYKŁE HEHESZKI podjęliśmy z młodzieżą dialog na temat tego, co ją irytuje w otaczającej rzeczywistości.  Zaprosiliśmy  młodych ludzi do tego, by poszukiwali w swoim otoczeniu przejawów absurdu i za pomocą środków wypowiedzi artystycznej zamanifestowali swoje zdanie. Zrealizowaliśmy warsztaty kreatywnego pisania, konkurs literacki, warsztaty teatralno-kabaretowe oraz happeningowe. 

Warsztaty kreatywnego pisania miały pomóc młodzieży przygotować prace na konkurs literacki. W spotkaniach online wzięli udział uczniowie z całego województwa śląskiego. Ważną inspiracją do tworzenia własnych tekstów satyrycznych były dokonania kabaretów z czasów PRL i poznawanie kontekstów historyczno-kulturowych związanych z wybranymi skeczami. Pozwoliło to spojrzeć szerzej na zjawisko kulturowe, jakim jest kabaret, jaka może być jego funkcja społeczna  oraz uświadomić młodym ludziom, że tworząc teksty komiczne, można również wyrażać swój krytycyzm wobec zastanej rzeczywistości.
W ramach projektu przeprowadziliśmy  konkurs literacki, na który wpłynęło 25 tekstów, które zostały ocenione przez jury w składzie: Wojciech Brzoska (poeta, muzyk, kulturoznawca), Katarzyna Prudło (aktorka, autorka poezji dla dzieci) oraz Anna Andraka (dramatopisarka, copywriterka). Nagrodzone w konkursie prace opublikowaliśmy w publikacji online, która publikujemy poniżej.  

Prace konkursowe zostały także wykorzystane do stworzenia z młodzieżą spektaklu, podczas warsztatów teatralnych prowadzonych przez Kubę Kaprala, Aleksandrę Zawalską, Martę Kleszcz oraz Barbarę Trelę-Szymę.  Podczas zajęć uczestnicy zgłębiali tajniki emisji głosu, śpiewu, dykcji, gry aktorskiej, świadomości ciała, a także byli zaangażowani w tworzenie oprawy plastycznej spektaklu: kreowali kostiumy, dobierali rekwizyty i szukali rozwiązań scenograficznych. Szczególnie ważnym elementem spotkań były także zadania dramaturgiczne, podczas których młodzież zajmowała się adaptacją tekstów konkursowych, a także tworzyła własne sceny kabaretowe. O dużym zaangażowaniu uczestników świadczy także to, że samodzielnie napisali także nową piosenkę i skomponowali do niej  muzykę. Efektem poszukiwań był spektakl, który został zaprezentowany na scenie Teatru Ateneum oraz w Internecie.

Ważnym elementem projektu były także warsztaty happeningowe, w których wzięła udział młodzież z XIV Liceum Ogólnokształcącego w Katowicach. Podczas spotkań uczniowie poznawali specyfikę formy jaką jest happening, brali udział w zajęciach rozwijających ich kreatywność i ekspresję twórczą, a następnie wykreowali własne działanie performatywne, które zaprezentowali na Rynku w Katowicach.

ARTYKUŁ O PROJEKCIE: 

Czarna krowa w kropki bordo gryzła trawę kręcąc mordą… czyli nie takie zwykłe heheszki

No właśnie zwykłe, czy (nie)zwykłe? Oto jest pytanie! I jakakolwiek odpowiedź by nie padła będzie ona prawdziwa. A wspomniana w tytule krowa? No chyba bardziej preferuje brukselkę…

Wspaniali młodzi ludzie, młodzi już artyści nawet dzielą się z widzem Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum swoimi przemyśleniami na temat otaczającej ich dziś rzeczywistości. W artystycznym przekazie, jakim jest kabaret! No i tu zaczynają się nasze heheszki: zwykłe, bo obecne, realne, codzienne. Niezwykłe, bo dotykające danej konkretnej osoby, a zatem dlatego właśnie niezwykłe, wyjątkowe. A „heheszkująca” młodzież robi coś, obok czego nie da się przejść obojętnie, bo opowiada o tym, co ją wkurza, irytuje, z czym się nie zgadza, czemu się sprzeciwia, wobec czego się buntuje. – Projekt „(Nie)zwykłe heheszki” został zrealizowany po to, by skłonić młodych ludzi do spojrzenia w sposób krytyczny na otaczający ich świat i poszukania w nim przejawów absurdu – mówi koordynatorka projektu w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora Ateneum Anna Nowak. – Ale by to była taka ich satyra na rzeczywistość. Młodzież pisała teksty między innymi na konkurs literacki, uczestniczyła w warsztatach literackich, teatralnych. Tworzyła też na scenie, przenosząc na nią swoje prawdziwe doświadczenia – przybliża ideę projektu Anna Nowak.

Na kanwie warsztatów i tekstów powstał spektakl. Nad jego przebiegiem czuwała między innymi Aleksandra Zawalska, aktorka Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum. Spektakl wyszedł tak znakomicie. – Ta młodzież jest genialna! – mówi Aleksandra Zawalska. – Kto poświęciłby aż dwa tygodnie swoich wakacji na warsztaty teatralne?!? Ciężko pracowali – nad dykcją, interpretacją, tekstami. Takie warsztaty prowadziłam po raz drugi. Młodzież dodaje energii. Przynajmniej ta, która zdecydowała się z nami współpracować. Ci ludzie wiedzieli po co tu przyszli: słuchają, chcą się nauczyć. Na scenie trzeba być prawdziwym, naturalnym, a nie jest to proste, bo każdemu się wydaje, że wiedzą lepiej, że cóż to wielkiego wyjść na scenę i zagrać. A nie jest to prawda. Scena, widzowie odbierają naturalność, pewność siebie – stwierdza Aleksandra Zawalska.

Moja refleksja po „(Nie)zwykłych heheszkach” „Kabaret”? Nam dorosłym przydałaby się częściej taka lekcja, by swoich i wszystkich młodych ludzi częściej słuchać, zauważyć, zrozumieć: bez wysyłania specjalnych zaproszeń na obiad, bez porównań do „całego ojca”, nakazów zeżarcia do końca, bez pouczeń, że jak dorosną i będą mieć własne dzieci. Oby tą niedorosłością cieszyli się jak najdłużej, bo tak naprawdę dzieckiem jest być lepiej. I wówczas nawet może nasza krowa zje coś poza trawą? Może niekoniecznie brukselkę? No chyba, że lubi, tak jak ja!”

(Hanna Grabowska-Macioszek, Goniec Górnośląski, listopad 2023)

WYNIKI KONKURSU LITERACKIEGO:

https://ateneumteatr.pl/niezwykle-heheszki-wyniki-konkursu-literackiego/

 

PUBLIKACJA – NAGRODZONE TEKSTY

publikacja podsumowująca konkurs literacki

 

 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura-Interwencje. Edycja 2023.

 

foto: Paweł Szymkowiak

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje na temat wydarzeń organizowanych przez Teatr Ateneum przeczytaj politykę prywatności i podaj swój adres e-mail:

 
FBAteneum
Znajdź nas na Facebooku
Festiwal
Festiwal na Facebooku
Galeria
Galeria na Facebooku
YTAteneumKatowice
Znajdź nas na YouTube
teatr_ateneum_katowice
Instagram
Skip to content