Kontakt

Historie sąsiedzkie: stwórz swój spacer po dzielnicy!

Masz od 14 do 26 lat? Interesujesz się lokalnymi historiami? Lubisz opowiadać?  Przyjdź na warsztaty, wzbogać swoją wiedzę historyczną o Śródmieściu i przeprowadź niezwykły spacer po dzielnicy!

 

We wrześniu i październiku zrealizujemy pięć spotkań warsztatowych  prowadzonych przez historyka-przewodnika i aktorkę-animatorkę kultury. Spotkania będą łączyć trening umiejętności opowiadania historii (storytelling), kompetencje przewodnika miejskiego, szeroko rozumianą autoprezentację (dykcja, emisja głosu, pokonanie stresu związanego z publiczną prezentacją) oraz zadania aktorskie.

Podczas zajęć  uczestnicy, bazując na zebranych opowieściach i faktach o dzielnicy, opracują własne spacery twórcze po Śródmieściu – wybierając tematy i miejsca według własnych zainteresowań (mogą opracować np. spacer kryminalny, kulinarny, wielokulturowy, śladem opowieści seniorów).  Spacery będą mieć charakter uteatralizowany i twórczy, to znaczy że uczestnicy wydarzeń będą zapraszani do różnorodnych kreatywnych działań.  

Na przygotowanie spaceru uczestnicy będą mieć pięć spotkań. W tym czasie będą mieli możliwość zapoznania się z wybranymi archiwalnymi dokumentami i zbiorami w Archiwum Urzędu Miasta Katowice oraz opracują kreatywne zadania.  

Terminy:

  • 16, 23, 30 września, godz. 17:00-19:30
  • 7, 14 października, godz. 17:00-19:30
  • 15-30.10 października – realizacja autorskich spacerówObowiązuje udział w całym cyklu!

Prowadzące:

dr Zofia Kusztal – doktor historii, judaistka, kierowniczka Archiwum Urzędu Miasta Katowice. Współpracuje z australijską firmą genealogiczną Lost Histories, zajmującą się badaniem losów żydowskich rodzin z Europy Wschodniej. Prowadzi liczne warsztaty i spacery historyczne dla młodzieży.

Karolina Cieślar – absolwentka Szkoły Aktorskiej przy Teatrze Śląskim. Reżyserka teledysków, czytań performatywnych i spektakli. Współpracuje  z „Teatrem w Sam Raz”, w którym wyreżyserowała sztukę pt. „Fatalne Zaręczyny”. Oprócz teatru i warsztatów dla młodzieży pracuje jako Make-up Artist. Współpracowała z min. z Śląskim Teatrem Lalki i Aktora Ateneum, Teatrem Śląskim im. S. Wyspiańskiego i Akademią Muzyczną im. K. Szymanowskiego w Katowicach.

Miejsca zajęć:  Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum

Na warsztaty obowiązują zapisy za pomocą formularza:  

https://forms.gle/eBUssS1BUgNDKae57

 

Liczba miejsc jest ograniczona. O przyjęciu zadecyduje kolejność zgłoszeń. Udział w warsztatach jest bezpłatny.


Dodatkowe informacje:
tel. 32 602 92 72,

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura-Interwencje. Edycja 2024.

 

 

logo programu dotacyjnego

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje na temat wydarzeń organizowanych przez Teatr Ateneum przeczytaj politykę prywatności i podaj swój adres e-mail:

 
FBAteneum
Znajdź nas na Facebooku
Festiwal
Festiwal na Facebooku
Galeria
Galeria na Facebooku
YTAteneumKatowice
Znajdź nas na YouTube
teatr_ateneum_katowice
Instagram
Skip to content