Warsztaty dla nauczycieli
Zapraszamy nauczycieli, pedagogów oraz inne osoby pracujące w placówkach oświatowych i szkolno-wychowawczych na warsztaty zainspirowane spektaklami z repertuaru naszego Teatru. Spektakl teatralny (tak jak każdy inny tekst kultury) może stać się pretekstem do podjęcia z dziećmi i młodzieżą twórczych poszukiwań. Podczas warsztatów zaprezentujemy kilka pomysłów na to, jak zaprojektować zajęcia towarzyszące wizycie w teatrze. Warsztaty do każdego ze spektakli będą prowadzone w taki sposób, żeby przybliżać zarówno tematykę, jak i formę przedstawienia. Osoby zainteresowane mogą zapisać się na cały cykl (40 godzin) lub na wybrane „bloki” (po 10 godz. zajęć zainspirowanych tematyką i formą spektakli). Przed przyjściem na zajęcia konieczne będzie obejrzenie spektaklu, o którym będziemy rozmawiać na warsztacie. Udział w warsztatach jest odpłatny: 20 zł za jeden blok tematyczny (80 zł za cały cykl).
Żeby wziąć udział w projekcie należy wypełnić kartę zgłoszenia, a następnie wysłać ją e-mailem na adres: lub dostarczyć ją w zamkniętej kopercie z dopiskiem „EduAkcja – warsztaty dla nauczycieli” do Działu Organizacji Widowni – ul. św. Jana 10, 40-012 Katowice.
Liczba miejsc jest ograniczona. O przyjęciu zadecyduje kolejność zgłoszeń. Ze względu na ścisły związek warsztatów z repertuarem Teatru, dyrekcja zapewnia sobie prawo do drobnych zmian w programie zajęć.
KARTA DO POBRANIA: warsztaty dla nauczycieli – karta zgłoszenia
Dodatkowe informacje: Anna Nowak, , tel. 32 602 92 72, 505 360 244
PROGRAM WARSZTATÓW:
I. BLOK: WARSZTATY DO SPEKTAKLU PT. „PIASKOWY WILK” (28-29.09.2018)
a). 22.09.2018, godz. 11.30-13.30, Scena Ateneum, ul. św. Jana 10
Spektakl „Piaskowy Wilk”
Obowiązkowy i bezpłatny udział uczestników warsztatów. Uwaga: bezpośrednio po spektaklu przewidzieliśmy prezentację lalek ze spektaklu – jest to część bardzo ważna i stanowi wprowadzenie do warsztatów „Lalki mojej wyobraźni” prowadzonych przez Beatę Zawiślak. Prosimy zarezerwować czas od godz. 11.30 do godz. 13.30.
b) 28.09.2018, godz. 16.00-20.00, Galeria Ateneum, ul. 3 Maja 25
„Świat oczami dziecka”
Prowadząca: Dominika Górecka
Piaskowy Wilk uwielbia trudne pytania, a już najbardziej pytanie: dlaczego? Będzie ono punktem wyjścia do warsztatów na temat postrzegania świata przez dzieci i co z tego, dla nas wszystkich, wynika. Podczas warsztatów będziemy ćwiczyć myślenie – wykorzystując zabawy ze słowami, dźwiękami i ruchem.
c) 29.09.2018, godz. 9.00-14.00, Galeria Ateneum, ul. 3 Maja 25
„Lalki mojej wyobraźni”
Prowadząca: Beata Zawiślak
Inspirując się formą „Piaskowego Wilka” dowiemy się, w jaki sposób wykorzystywać lalki w działaniach twórczych z dziećmi. Spotkanie będzie skupione na zabawach z zakresu animacji przedmiotu oraz prostych działaniach aktorskich z wykorzystaniem form lalkowych.
II. BLOK: WARSZTATY DO SPEKTAKLU PT. „KORDIAN” (12-13.10.2018)
a) 12.10.2018, godz. 17.00-19.00, Scena Ateneum, ul. Św. Jana 10 – premiera pedagogiczna i dyskusja z twórcami
b) 13.10.2018, godz. 10.00-15.00, Galeria Ateneum, ul. 3 Maja 25 – „Teatr dramatyczny, a teatr lalkowy”
Celem spotkania będzie dotknięcie tematu adaptacji teatralnej poprzez działania, w których uczestnicy będą mieli okazję wejść w rolę reżysera – inscenizatora.Prowadzący: Grzegorz Eckert
c). 22.10.2018, godz. 17.00-20.00, Scena Ateneum, ul. św. Jana 10, „Ile mnie we mnie? O trudnej sztuce bycia częścią jakiegoś systemu”
Na warsztacie przyjrzymy się możliwością budowania grupy i tematem podejmowania wyborów. Będzie to również warsztat o byciu sobą – jako idealista wśród grupy nastawionej na komercyjny sukces. Jaką przyjąć postawę: zaangażować się społecznie, dopasować się do reszty, być outsiderem, a może pozostać sobą ale jednak być częścią grupy, częścią pewnego systemu. Zmienić siebie, czy zmienić system? Co wybrać? Wykorzystując działania teatralne, ćwiczenia ruchowe, improwizacje spróbujemy sobie odpowiedzieć na pytanie – co jest możliwe, a co raczej skazane na porażkę?
Prowadzenie: Aleksandra Drzazga
III. BLOK: WARSZTATY DO SPEKTAKLU PT. „TYLKO JEDEN DZIEŃ”(16-17.11.2018)
a) 3.11. 2018, godz. 11.30, Scena Ateneum, ul. św. Jana 10, spektakl „Tylko jeden dzień”
Obowiązkowy i bezpłatny udział uczestników warsztatów.
b) 16.11.2018, godz. 16.00-20.00: „Jak rozmawiać z dziećmi o przemijaniu?”
Prowadząca: Aleksandra Rajska
Spektakl „Tylko jeden dzień”, jest doskonałym punktem wyjścia do poruszenia z dziećmi tematu kruchości życia. Nasze spotkanie będzie okazją do podjęcia rozmowy na temat przemijania, ale w sposób bezpieczny dla uczestników, poprzez dostrzeganie piękna i wartości życia. Podczas warsztatów sięgniemy po różne techniki arteterapeutyczne, które pomogą nam w rozmowie z dziećmi.
c) 17.11.2018, godz. 10.00-16.00: „Teatr to…”
Prowadząca: Katarzyna Prudło
Co jest potrzebne do tego, żeby powstał teatr? Oglądając spektakl „Tylko jeden dzień” przekonujemy się, że jesteśmy w stanie wykreować świat sceniczny korzystając z bogatej gry aktorskiej oraz umownej oprawy plastycznej. Zajęcia mają pokazać, jak pobudzać wyobraźnię teatralną najmłodszych i uczyć ich rozumienia teatru, w którym korzystamy z metafory.
IV. BLOK: WARSZTATY DO SPEKTAKLU PT. „NARYSUJ MI BARANKA” (23-24.11.2018)
a). 10.11. 2018, godz. 16.00, Galeria Ateneum, ul. 3 Maja 25, spektakl „Narysuj mi baranka”
Obowiązkowy i bezpłatny udział uczestników warsztatów.
b) 23.11.2018, godz. 16.00-20.00, „W podróży z Małym Księciem„
Prowadząca: Agnieszka Szymańska
Wykorzystując metody pedagogiki teatru, będziemy się przyglądać tematom poruszonym w przedstawieniu, a w szczególności tym, które najbardziej zapadły w pamięć widzom – uczestnikom warsztatu. Jak rozmawiać o teatrze, doświadczając teatru na sobie samym? Będziemy wspólnie stwarzać przestrzeń do rozmowy o refleksjach, wrażeniach i odczuciach widzów po spektaklu.
c) 24.11.2018, godz. 10.00-16.00, „Teatr cieni”
Prowadząca: Krystyna Nowińska
Zajęcia mają na celu przybliżyć wybrane formy teatru cieni, a także proste zabawy z wykorzystaniem światła, które nauczyciel będzie mógł przeprowadzić w warunkach szkolnych.
PROWADZĄCY ZAJĘCIA:
DOMINIKA GÓRECKA – pedagog teatru i tłumaczka literatury szwedzkiej. Studiowała filologię szwedzką w Poznaniu, literaturoznawstwo w Göteborgu, przekład literacki w Sztokholmie oraz pedagogikę teatru w Warszawie. Naukowo zajmuje się szwedzkim teatrem i dramatem współczesnym, zwłaszcza teatrem dla dzieci i młodzieży, prowadzi zajęcia na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS w Warszawie.
BEATA ZAWIŚLAK – aktorka Śląskiego Teatru Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach, współpracuję z Teatrem Gry i Ludzie. Prowadziła zajęcia teatralne w domach kultury, warsztaty teatralne, jest wykładowcą Uniwersytetu Śląskiego Dzieci w Katowicach. Współtwórczyni Małej Akademii Teatralnej – cyklu spektakli edukacyjnych skierowanych do najmłodszego widza. Współpracuje ze Stowarzyszeniem “Uskrzydlamy”, w którym prowadzi warsztaty teatralne z młodzieżą.
ALEKSANDRA DRZAZGA – edukator teatralny, absolwentka Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży (AST), nauczyciel z 18-letnim stażem, współtwórca programu „Klasy Aktywności Twórczej” (program z zakresu edukacji kulturowej funkcjonujący od 2005 r. w publicznej szkole w Bytomiu jako część zajęć lekcyjnych), tutorka nauczycieli w programie „Teatroteka Szkolna” w Instytucie Teatralnym. Prowadzi warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży i nauczycieli.
GRZEGORZ ECKERT – aktor, absolwent białostockiego Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej w Warszawie. Od 2011 roku w zespole Śląskiego Teatru Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach. Jako pedagog przedmiotów aktorskich i dykcji współpracuje z Instytutem Wokalno – Aktorskim i Instytutem Jazzu Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Od wielu lat prowadzi warsztaty teatralne dla młodzieży i dorosłych.
ALEKSANDRA RAJSKA – psycholog, pedagog teatru, arteterapeutka Polskiego Instytutu Ericksonowskiego, wykładowca Społecznej Akademii Nauk w Łodzi, pracuje w dziale edukacji w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Współautorka i instruktorka projektów „Lata w teatrze“ w Bralinie, Białym Zdroju, Kaliszu i Zambskach Kościelnych. Jako pedagog teatru współpracowała z Teatrem im. Bogusławskiego w Kaliszu.
KATARZYNA PRUDŁO – ukończyła filologię polską na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Wydział Lalkarski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie – filia we Wrocławiu. Od 2002 roku aktorka Śląskiego Teatru Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach. Współpracowała również z Teatrem im. Adama Mickiewicza w Częstochowie oraz katowickim Teatrem Bez Sceny. Autorka kilku tomików wierszy dla dzieci. Współpracuje z Miejską Biblioteką Publiczną w Katowicach – prowadzi warsztaty i spotkania autorskie – oraz kwartetem „Sonos” dla którego pisze scenariusze koncertów dla dzieci.
AGNIESZKA SZYMAŃSKA – pedagog teatru, producentka, edukatorka. Absolwentka APS im. M. Grzegorzewskiej (specjalności: pedagogika ogólna i edukacja medialna), Podyplomowego Studium Menedżerów Kultury SGH oraz Szkoły Pedagogów Teatru Instytutu Teatralnego. Od trzech lat prowadzi procesy tutorskie. Projektuje i realizuje projekty artystyczne i edukacyjne m.in. dla Instytutu Teatralnego, Instytutu Adama Mickiewicza, Stowarzyszenia Pedagogów Teatru oraz teatrów w całym kraju. Dla Teatru 21 Justyny Sobczyk projektuje i organizuje szkolenia dotyczące różnorodności. Od trzech lat z zespołem Stowarzyszenia Pedagogów Teatru prowadzi zajęcia „Praca z widzem” na Podyplomowych Studiach Pedagogika Teatru na Uniwersytecie Warszawskim. W 2017 roku poprowadziła warsztaty z wykorzystania metod teatralnych dla ponad 1000 edukatorów. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 2016 roku z obszaru zarządzanie i wspieranie kadr kultury.
INFORMACJE O PROJEKCIE
Warsztaty stanowią część projektu „EduAkcja – Teatr wzmacnia!”, który jestadresowany do nauczycieli i pedagogów z województwa śląskiego, którzy chcą w sposób aktywny i twórczy prowadzić zajęcia dotyczące teatru. Zapraszamy do udziału w działaniach, które mają pokazać, że wizyta w teatrze może stać się świetnym pretekstem do tego, by podejmować z uczniami dialog i zachęcać ich do aktywnego odbioru sztuki. Wychodzimy z założenia, że aby w pełni rozbudzić w dzieciach i młodzieży zainteresowanie kulturą, nie wystarczy bierny odbiór spektaklu, ale trzeba inicjować dodatkowe formy aktywności. Spektakl teatralny – tak, jak każdy inny tekst kultury, może stać się impulsem do podejmowania ważnych rozmów, a także kreatywnych działań, które pozwalają dzieciom i młodzieży na aktywny udział i dają szansę zaprezentowania własnego zdania.
Dlatego też proponujemy udział w projekcie, który zakłada:
– warsztaty zainspirowane tematyką i formą wybranych spektakli z repertuaru Śląskiego Teatru Lalki i Aktora „Ateneum” (wrzesień-listopad)
– konsultacje i podejmowanie przez nauczycieli własnych działań edukacyjnych przy wsparciu pedagoga teatru (październik-grudzień)
– forum „teatr i szkoła” (15.12.2018)
– wydanie broszur metodycznych dla nauczycieli
– realizację filmów edukacyjnych zachęcających do poznawania języka współczesnego teatru lalek.
Do pracy zaprosiliśmy doświadczonych pedagogów teatru, animatorów kultury, reżysera oraz aktorów naszego Teatru. Projekt jest realizowany wspólnie z Regionalnym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach, Stowarzyszeniem Pedagogów Teatru oraz Miejskim Domem Kultury „Koszutka”.
Dodatkowe informacje: Anna Nowak, , tel. 32 602 92 72, 505 360 244
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.