Gustaw Morcinek
Łysek z pokładu Idy
O spektaklu
Nazwisko Gustawa Morcinka (w latach 1958 – 1963 kierownika literackiego Ateneum) pojawia się w naszym repertuarze nie po raz pierwszy. W historii Teatru kilkakrotnie realizowane były oryginalne sztuki tego autora: Kowal i Baśń o górniku Bulandrze.
Tym razem zobaczymy adaptację opowiadania, wzruszającego kolejne pokolenia młodych czytelników. Łysek z pokładu Idy to historia sięgająca początków XX wieku, gdy w kopalniach pracowały konie, ciągnące wagoniki z węglem; po pracy nie wyjeżdżały na powierzchnię, po pewnym czasie traciły więc często wzrok. Między bohaterami – górnikiem Kubokiem, a towarzyszącym mu pod ziemią koniem Łyskiem – nawiązuje się niezwykła relacja. Łysek staje się nie tylko mądrym partnerem w pracy, ale też świetnym kompanem, któremu można się zwierzyć, z którym można pogadać, a nawet się pokłócić.
Twórcy przedstawienia spojrzeli na tę śląską prozę z dzisiejszej perspektywy, dostrzegając w niej znacznie więcej niż tylko nieco naiwną i sentymentalną fabułę. Zderzenie ze współczesnością przywołuje bowiem bardzo aktualne refleksje…
Widowisko rozgrywa się w przestrzeni łączącej żywy plan i formy lalkowe.
ZŁOTE MASKI 2019
• dla Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum w kategorii SPEKTAKL DLA MŁODYCH WIDZÓW
• dla Michała Skiby w kategorii AKTORSTWO ZA ROLĘ W TEATRACH LALKOWYCH
Nagroda w VI Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej Klasyka Żywa (2020 dla reżysera Konrada Dworakowskiego za umiejętny dobór konwencji w spektaklu.
Nagroda Wojewody Podlaskiego na 34 Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Walizka w Łomży (2021) dla Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum za spektakl.
Spektakl brał udział w VI edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”.
foto: Tomasz Zakrzewski, projekt plakatu: Andrzej Dworakowski