Kontakt

Warsztaty on-line dla grup

W czerwcu 2020 Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum” zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w bezpłatnych warsztatach on-line, które mogą stanowić uzupełnienie zajęć lekcyjnych. Warsztaty są realizowane z wykorzystaniem programu ZOOM. Większość z warsztatów trwa 40 minut, ale możliwe jest zrealizowanie zajęć 80-minutowych. W opisie oferty podajemy optymalny czas trwania zajęć, ale długość spotkania możemy dostosować do potrzeb grupy. Na warsztaty zapraszamy dzieci (od 6 roku życia), młodzież i dorosłych – grupy zorganizowane (od  5 do około 15 osób, większe grupy proponujemy podzielić). Zajęcia są realizowane z wykorzystaniem gier i zabaw aktorskich oraz są dostosowane do wieku i możliwości uczestników. Tematyka zajęć jest skorelowana z programem nauczania (możemy dostosować treść do programu zajęć z j. polskiego, plastyki, lekcji wychowawczych lub innego przedmiotu).
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą warsztatów on-line!

OFERTA WARSZTATÓW ON-LINE

 

  1. TAJEMNICE PRZEDMIOTÓW (czas trwania: 40 minut)
    Co się dzieje z przedmiotami, kiedy tracimy je z zasięgu wzroku? Jaka jest historia okularów, szalika czy potłuczonego talerza? Zwykliśmy wszystko wiedzieć o przedmiotach, zapominając zupełnie, że to one mogą być bohaterem niejednej sceny teatralnej. Podczas warsztatów będziemy ożywiać przedmioty i opowiadać ich historie używając teatralnych środków wyrazu.UWAGA: Warsztaty są zainspirowane spektaklem pt. „Animacje”, który w dniach 1-7.06.2020 będziemy bezpłatnie udostępniać w internecie. Przed udziałem w warsztatach konieczne jest obejrzenie spektaklu przez grupę. Link do spektaklu prześlemy przed zajęciami.
  1. TURLI TURLA! (czas trwania: 40 minut)
    Podczas gier i zabaw aktorskich i dykcyjnych doświadczymy, jak ogromną moc ma słowo w teatrze i że za pomocą jednego zdania czy prostej rymowanki możemy wyrazić bardzo dużo. A jeżeli poniesie nas wyobraźnia – zaczniemy nawet mówić językiem, którego nie ma…
  2. DRUGIE ŻYCIE PAPIERU (czas trwania: 80 minut)
    Warsztaty przybliżają tajniki animacji przedmiotu i pozwalają uczestnikom puścić wodze wyobraźni. Podczas spotkania stworzymy własnego „stwora-niestwora”, którego historię opowiemy używając teatralnych środków wyrazu.
    UWAGA: Przed zajęciami uczestnicy powinni przygotować szary papier lub stare gazety.
  3. JEDEN PRZEDMIOT – TYSIĄC POMYSŁÓW (czas trwania: 40 minut)
    Podczas zabawy doświadczymy, że do stworzenia teatru wystarczy to, co jest pod ręką: krzesło, kij czy piłka. Podczas spotkania dzieci poznają nowoczesne rozumienie rekwizytu w teatrze, a także elementy warsztatu aktorskiego.
  4. WARSZTATY LALKARSKIE (czas trwania: 80 minut)
    Podczas spotkania dzieci wykonają lalki z nietypowych przedmiotów i spróbują je ożywić.
    Uwaga: Udział w zajęciach wymaga przygotowania przez uczestników materiałów papierniczych.
  5. W WIERZGAJĄCYM CIELE ŻYCIA WIELE (czas trwania: 40 minut)
    Zajęcia z zakresu teatru ruchu, które realizujemy z wykorzystaniem gier i zabaw teatralnych. Będziemy eksperymentować z gestem, szukać różnych sposobów wyrażenia uczuć poprzez ruch oraz doświadczać czym jest komunikat pozawerbalny. Spotkanie ma charakter swobodnej zabawy i nie wymaga specjalnych predyspozycji fizycznych.
  6. TEATRALNY ZWIERZYNIEC (czas trwania: 40 minut)
    Zastanawialiście się kiedyś, jak zagrać muchę, słonia czy żyrafę? Jakie odgłosy wydają krokodyle lub jeże? Na warsztatach będziemy szukać odpowiedzi na te pytania podczas licznych zabaw aktorskich i muzycznych, które pobudzą kreatywność najmłodszych i pokażą im, że na teatralnej scenie możemy zainscenizować wszystko, co nam podpowie wyobraźnia. Zajęcia będą skupione na pobudzaniu wyobraźni uczestników – będziemy poszukiwać nietypowych środków wyrazu aktorskiego i dźwiękowego do oddania specyfiki konkretnych zwierząt.

PROWADZENIE WARSZTATÓW:
Anna Jadwiga Nowak – instruktor teatralny, animator kultury, arteterapeutka. Od ponad 13 lat prowadzi zajęcia teatralne i działania animacyjne. Inicjatorka i koordynatorka ponad 30 projektów edukacyjno-społecznych adresowanych do dzieci, młodzieży i dorosłych. Stypendystka MKiDN w dziedzinie edukacji i animacji kultury. Zaangażowana w pracę na rzecz grup zagrożonych marginalizacją. Specjalista ds. edukacji w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora „Ateneum”. Absolwentka m.in. filologii polskiej o specjalności teatrologicznej i nauczycielskiej (UMK Toruń), Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży (AST Wrocław), Podyplomowych studiów emisji głosu (UMCS Lublin), kursu „Arteterapia – kultura przeciwko wykluczeniu” (Centrum Łowicka). Uczestniczka podyplomowego kursu „Arteterapia” realizowanego przez Polski Instytut Ericksonowski w Łodzi.

ORGANIZACJA:

TERMINY: Każda z grup umawia się indywidualnie z prowadzącą zajęcia. Warsztaty mogą zostać zrealizowane od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-14:00.
ODBIORCY: dzieci (wiek: 6+), młodzież, dorośli, grupy zorganizowane (5-15 osób, większe grupy proponujemy podzielić, bo zajęcia są nastawione na interakcję)
KOSZTY: Zajęcia są bezpłatne. Liczba miejsc ograniczona.
WYMAGANIA TECHNICZNE: Zajęcia realizujemy w programie ZOOM.
ZAPISY I DODATKOWE INFORMACJE:

 

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje na temat wydarzeń organizowanych przez Teatr Ateneum przeczytaj politykę prywatności i podaj swój adres e-mail:

 
FBAteneum
Znajdź nas na Facebooku
Festiwal
Festiwal na Facebooku
Galeria
Galeria na Facebooku
YTAteneumKatowice
Znajdź nas na YouTube
teatr_ateneum_katowice
Instagram
Skip to content