Wyniki konkursu literackiego
W dniu 28.04.2021 podsumowano konkurs literacki na piosenkę oraz esej/felieton.
Jury w składzie:
– Robert Strzała (przewodniczący jury)
– Katarzyna Prudło
– Dominik Franusik
– Jacek Hołyński
– Kuba Kapral
– Anna Nowak (sekretarz)
po zapoznaniu się z 79 nadesłanymi pracami (18 w kategorii piosenka oraz 61 w kategorii esej/felieton) postanowiło przyznać nagrody następującym osobom:
KATEGORIA: PIOSENKA
NAGRODY (równorzędne)
– Angelika Brzozowska (IV Liceum Ogólnokształcące im. H. Sienkiewicza w Częstochowie)
– Jakub Stanisławski (IV Liceum Ogólnokształcące – Zespół Szkół nr 1 w Tychach)
WYRÓŻNIENIA (równorzędne)
– Julia Kierepko (Szkoła Podstawowa nr 33 w Katowicach)
– Kinga Woda (VI Liceum Ogólnokształcące im. J. Korczaka w Sosnowcu)
– Eliza Smolorz (XIV Liceum Ogólnokształcące im. mjr. H. Sucharskiego w Katowicach)
KATEGORIA: ESEJ/FELIETON
NAGRODY (równorzędne)
– Aleksandra Piasecka (I Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne im. E. Dembowskiego w Gliwicach)
– Marek Gmiński (Młodzieżowy Dom Kultury w Gliwicach)
– Miłosz Śmiałkowski (POSM II stopnia im. K. Szymanowskiego w Katowicach)
– Joanna Brzenczka (Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu)
– Emilia Grzyśka (POSM II stopnia im. K. Szymanowskiego w Katowicach)
– Szymon Szustak (Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. bł. ks. Emila Szramka w Katowicach)
WYRÓŻNIENIE: Szymon Czardybon (Zespół Szkół nr 1 w Tychach)
WYRÓŻNIENIA SPECJALNE:
– Wyróżnienie jurorki Katarzyny Prudło otrzymuje Oliwia Skaźnik (I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. K. Miarki w Żorach)
– Wyróżnienie jurora Kuby Kaprala otrzymuje Aleksandra Dudek (VI Liceum Ogólnokształcące im. J. Korczaka w Sosnowcu)
– Wyróżnienie jurora Roberta Strzały otrzymuje Agata Burnóg (XIV Liceum Ogólnokształcące im. mjr. H. Sucharskiego w Katowicach)
Nagrodzone i wyróżnione prace zostaną opublikowane na stronie internetowej Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum. Poza tym wszystkie nadesłane na konkurs teksty zostaną wzięte pod uwagę przy tworzeniu spektaklu z młodzieżą.
Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym serdecznie gratulujemy. W sprawie odbioru nagród skontaktujemy się z autorami prac.
UWAGI JURY:
Dziękuję za szczerość i zaangażowanie, za odwagę i wiarę w sens wyrażania swoich poglądów. Za chwile wzruszenia i refleksji, których doświadczałam czytając Wasze prace. Wiele Waszych myśli, porównań, spostrzeżeń zostanie ze mną na długo. Dziękuję, że mogłam popatrzeć na świat, ludzi, siebie samą Waszymi oczami. Wiecie, co mnie irytuje? To, że nie mogliśmy nagrodzić, wyróżnić większej ilości prac… Piszcie, byśmy mogli gdzieś, kiedyś przeczytać Was znowu!
Katarzyna Prudło
Często nie było mi łatwo czytać…, nie ze względu na formę, a ciężar poruszanych problemów. Uwierających i bolesnych. Prawdziwych. Mówicie i mówcie o nich zawsze głośno, mocno i szczerze. Wszak milczenie oznacza zgodę, a nikt z nas się na te wszystkie rzeczy nie godzi. I choć zdarzały się w tych pracach pomyłki, błędy, czy potknięcia językowe – dla mnie najważniejsza była właśnie ich szczerość i oryginalność (uciekajcie od rozprawek) oraz dojrzałość. Kolejny impuls do próby zmieniania siebie i świata na lepsze. Jeśli się połączy cytaty Gandhiego i sir K. Robinsona – otrzymamy taką wypowiedź: „Bądź zmianą, którą chcesz ujrzeć w świecie. A jeśli wystarczająco dużo ludzi się poruszy, powstanie ruch. A jeśli ruch będzie wystarczająco duży, stanie się rewolucja”. Trzymam kciuki!
Robert Strzała
Zachwyciło mnie, że wielu autorów i autorek tak łatwo wyraża swoje zdanie za pomocą języka, a właściwie języków, gdyż pojawiło się dużo oryginalnych, indywidualnych form wypowiedzi. Ponadto w nadesłanych tekstach można było znaleźć sporo przejawów autentycznego myślenia, a to ostatnio dość rzadkie.
Kuba Kapral
Chciałbym podziękować uczestnikom za stworzenie piosenek. Zachęcałbym do tego, by tworząc piosenki wykonywać swoje teksty głosowo, bo to może nam wskazać, co w tekście można zmienić – by sam tekst stał się bardziej czytelny pod względem rytmiki.
Jacek Hołyński
INFORMACJE O JURY:
ROBERT STRZAŁA (przewodniczący jury): nauczyciel języka polskiego w Zespole Szkół Plastycznych w Dąbrowie Górniczej (szkole, którą ukochał i bez której sobie wielu rzeczy nie wyobraża). Nauczyciel z 20-letnim stażem (co stara się wypierać ze swojej świadomości). Pasjonat dyskusji „nad” i „o”…, a przede wszystkim fan (nie tylko młodych) Ludzi i ich otwartości oraz różnych spojrzeń na te same rzeczy. Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia dO!Pamina Lab, w którym działa, bo jest wspomnianym wyżej pasjonatem i fanem. (Za młodu) współtwórca funkcjonujących w ubiegłych dekadach zadziornych i niepokojących zespołów 100 TVarzy Grzybiarzy, Paździerze i Kosmetyka Mózgu, Pieniądze. Autor jednej słabo się sprzedającej, ale znanej w pewnych kręgach i kontrowersyjnej książki. Pisze na blogu ranyboskie.edu.pl oraz na fp dO!PAmina Lab.
KATARZYNA PRUDŁO (członkini jury): aktorka Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum. Ukończyła filologię polską na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Wydział Lalkarski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie – filia we Wrocławiu. Współpracowała również z Teatrem im. Adama Mickiewicza w Częstochowie oraz katowickim Teatrem Bez Sceny. Autorka kilku tomików wierszy dla dzieci. Współpracuje z Miejską Biblioteką Publiczną w Katowicach (prowadzi warsztaty i spotkania autorskie) oraz kwartetem „Sonos”, dla którego pisze scenariusze koncertów dla dzieci.
KUBA KAPRAL (członek jury): dramaturg, animator kultury, twórca teatralny związany z grupą Circus Ferus, happener, autor słuchowisk, bajkopisarz. Z wykształcenia kulturoznawca. Współpracował z Teatrem Ósmego Dnia, Usta Usta Republika, Strefą Ciszy oraz Teatrem Porywacze Ciał. Laureat konkursu dramaturgicznego realizowanego przez Teatr Miniatura w Gdańsku „Demokracja nie tylko dla dorosłych” . Autor tekstów nagradzanych w Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Współautor projektu „Manifest-akcja”, czyli manifestacji przygotowanej wspólnie z dziećmi szkół podstawowych, która odbyła się w ramach Malta Festival Poznań.
DOMINIK FRANUSIK (członek jury – kategoria piosenka): beatboxer i raper z Bytomia, nauczyciel w Hip Hop Spocie.
JACEK HOŁYŃSKI (członek jury – kategoria piosenka): absolwent animacji kultury, autor tekstów, działacz w radośnie-hałaśliwym kolektywie Loża Masorza.
ANNA NOWAK (sekretarz): specjalista do spraw edukacji w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora Ateneum.
DO POBRANIA: Wyniki konkursu
Konkurs stanowi element projektu PETARDA!, który dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2021”.