Teatr przyczynił się do powstania muralu
Katowicka młodzież nie mówi jak do ściany
W pierwszym tygodniu wakacji – w dzielnicy Józefowiec – rozpoczęły się warsztaty streetartowe ze znaną śląską artystką Moną Tusz. Uczniowie XIV LO im. mjr. Henryka Sucharskiego w Katowicach wraz z aktywistką odnawiali starą, odrapaną ścianę. Mur stał się miejscem, gdzie licealiści mogli wyrazić siebie i odreagować miniony, trudny rok szkolny w cieniu pandemii. To ma być wasze, od serca. To będzie ściana do czytania – mówiła Mona. Finalne zajęcia odbyły się 30 czerwca i to właśnie wtedy na murze pojawiły się hasła, z którymi młoda społeczność bardzo mocno się utożsamia.
Młodzież nie zaczęła pracy od rzucania mięsem, a od rzucania wielu haseł, które poniekąd są wspólne dla różnych narodowości. W ostateczności uczestnicy warsztatów wybrali między innymi wyrażenia takie jak veni, vidi, vici czy Always Look on the Bright Side of Life. Ta pierwsza myśl oznacza to, że ci, którzy przyjdą do szkoły, będą zwycięzcami; żeby dążyć do celów i się z nimi zapoznawać – mówiła Sajana, uczennica liceum. To hasło jest dobre, bo ma związek z literaturą – popierał Dawid, kolega Sajany i pomysłodawca drugiego, muzycznego cytatu. Kolejne dni upływały na projektowaniu własnych liter, które według Mony powinny być dopasowane do sensu danego aforyzmu. Teraz możemy podziwiać mur, który nie stanowił bariery, a chętnie „współpracował” z licealistami, nawet w pochmurną lub zbyt upalną pogodę.
Warsztaty z Moną Tusz zorganizował Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum w ramach zadania pn. PETARDA! Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Ojczysty-dodaj do ulubionych 2021. Dzięki PETARDZIE! Teatr zrealizował także inne formy aktywności angażujące twórczo młodzież: konkurs literacki, warsztaty tworzenia wlepek, happening i warsztaty teatralne. Inicjatywa ma na celu kształcenie kompetencji językowych młodych ludzi i zachęcanie ich do wyrażania własnego zdania na temat otaczającej rzeczywistości. Punktem wyjścia do podjęcia wszystkich działań jest odpowiedź na pytanie: Co mnie irytuje we współczesnym świecie i w jaki sposób chciałabym/chciałbym to zmienić? Odpowiedzi zostały z młodzieżą zaadaptowane na różne rodzaje sztuki: street art, happening oraz spektakl teatralny, który powstaje na bazie tekstów nagrodzonych w konkursie literackim.
Autorka tekstu: A.T. (uczestniczka programu Narodowego Centrum Kultury – „Praktykuj w kulturze” w ŚTLiA Ateneum w Katowicach)