Bezpłatna oferta edukacyjna dla szkół
Zapraszamy uczniów starszych klas szkoły podstawowej (7-8 klasa) oraz licealistów na spektakl pt. Ballady i romanse, który zaprezentujemy już 16 września (piątek) o godz. 10:00. Widzowie tego spektaklu będą mogli bezpłatnie uczestniczyć w dwóch działaniach edukacyjnych: kreatywnych warsztatach zainspirowanych spektaklem oraz wykładzie online dotyczącym okoliczności powstania Ballad i romansów. Oba działania odbędą się we wrześniu i październiku – po obejrzeniu spektaklu pt. Ballady i romanse. Dodatkowe informacje o spektaklu: https://ateneumteatr.pl/ballady-i-romanse/
Warunkiem udziału w bezpłatnej ofercie edukacyjnej jest dokonanie rezerwacji grupowej na spektakl w dniu 16.09.2022.
Rezerwacje grupowe biletów: DZIAŁ ORGANIZACJI WIDOWNI, godz. 9:00-15:00, e-mail: , tel. 32 602 92 53, 32 602 92 55
WARSZTATY ZAINSPIROWANE SPEKTAKLEM
Warsztaty pozwalają widzowi wypowiedzieć się twórczo na temat spektaklu pt. Ballady i romanse. Celem warsztatów jest stworzenie przestrzeni dla działań teatralnych związanych z tematem i problematyką spektaklu oraz umożliwienie uczestnikom dzielenia się doświadczeniami związanymi z jego odbiorem – np. rozmowy o tym, co było ważne, co ich dotknęło, co zapamiętają na dłużej. Spotkanie ma formę warsztatu twórczego z wykorzystaniem różnych dyscyplin – działań teatralnych i twórczych. Warsztaty poprowadzi Anna Nowak – pedagog teatru, instruktor teatralny.
ORGANIZACJA: Warsztaty odbędą się na terenie szkoły w terminie indywidualnie ustalonym z grupą. Czas trwania: 90 minut.
Możliwe terminy: 20.09., 22.09, 5-6.10.2022 w godz. 9:00-15:00.
REZERWACJA TERMINU WARSZTATÓW: , tel. 506 271 604
WYKŁAD ONLINE ROMANTYCZNI BUNTOWNICY (21.09.2022 godz. 11:00)
Uczestniczące w spektaklu grupy będą mogły wziąć udział w wykładzie online. Wykład odbędzie się za pomocą platformy ZOOM lub Teams. Spotkanie poświęcone temu, jak buntowała się młodzież 200 lat temu, co sprowokowało Adama Mickiewicza do napisania Ballad i romansów i dlaczego tom Poezyj można uważać za początek romantyzmu w Polsce. Problematyka wykładu będzie nawiązywać także do spektaklu Teatru Ateneum. Wykład będzie mieć formę interaktywną – po wykładzie będzie czas na pytania młodzieży.
PROWADZENIE WYKŁADU: Dr hab. Dariusz Pniewski, prof. UMK.
W latach 2002-2005 pracował w Teatrze Wilama Horzycy w Toruniu jako asystent dyrektora ds. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego KONTAKT. Od 2006 zawodowo wykłada na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Obszar badań Pniewskiego obejmuje literaturę, malarstwo i estetykę europejskiego romantyzmu (brytyjskiego, francuskiego, niemieckiego, rosyjskiego i polskiego). Z tego obszaru szczególnie chętnie wybiera dzieła i estetykę Cypriana Norwida, przykłady wykorzystywania literatury i sztuki do wyrażania idei społecznych i politycznych oraz kategorię wzniosłości (od preromantyzmu po współczesność). Jest autorem książek: Między obrazem i słowem. Studia o poglądach estetycznych i twórczości literackiej Norwida (2005), Przywłaszczenie i strata. Romantyczne transfiguracje Jezusa (2014)
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.