Archipelag (Lato w teatrze, 2018)
W ramach programu „Lato w teatrze” Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum” w dniach 9-22.07.2018 zorganizował warsztaty artystyczne dla 40 dzieci w wieku 8-10 lat. W trakcie naszych poszukiwań za pomocą języka muzyki, działań aktorskich, plastycznych i medialnych wykreowaliśmy z dziećmi nieznany archipelag. Wymyślone przez uczestników fikcyjne światy stały się podstawą do tworzenia scenariusza widowiska, w którym podjęliśmy głos na temat odmienności i poszukiwania tego, co wspólne. Inspiracją do działań twórczych były m.in. prywatne mapy stworzone przez dzieci, lektura dokonań starożytnych i średniowiecznych kartografów oraz motywy zaczerpnięte z „Podróży Guliwera” Jonathana Swifta.
Dzieci pracowały w czterech grupach: aktorskiej, aktorsko-plastycznej, aktorsko-muzycznej i aktorsko-medialnej. W programie każdej z grup znalazły się: zadania aktorskie, gry i zabawy teatralne, warsztaty twórcze, ćwiczenia rozwijające wyobraźnię i umiejętność pracy w grupie.
Projekt zakończyła publiczna prezentacja spektaklu w dniu 22.07.2018 o godz. 11.00 w Pałacu Młodzieży (ul. Mikołowska 26).
Pomysłodawczyni i koordynatorka projektu: Anna Nowak, edukacja(małpa)ateneumteatr.pl, tel. 32 602 92 72
INFORMACJE O PROGRAMIE:
LATO W TEATRZE to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatru. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym. W aktualnej 11. edycji programu dofinansowanie otrzymało 40 ośrodków z całej Polski – 17 organizacji pozarządowych i 23 samorządowe instytucje kultury. Instytucje, które w poprzednich latach co najmniej trzykrotnie organizowały Lato w teatrze, mają za zadanie zrealizować projekt wspólnie z organizacją partnerską, która dotychczas nie brała udziału w programie. Ten moduł został nazwany Lato w teatrze +, a dofinansowanie przyznano 5 ośrodkom. W tym roku udział w Lecie w teatrze weźmie ponad 1200 uczestników. Autorskie warsztaty przygotowywane przez pedagogów i artystów są dla dzieci i młodzieży szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie i zabawę teatrem.
Więcej o programie na: www.latowteatrze.pl www.facebook.com/programLatowteatrze
LATO W TEATRZE 2018 organizują:
w ramach modułu LATO W TEATRZE+
Gminny Ośrodek Kultury w Stepnicy + Gryfiński Dom Kultury, Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie + Miejski Ośrodek Kultury w Policach, Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach + Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach, Teatr Zagłębia w Sosnowcu + Miejski Klub Maczki, Wrocławski Teatr Lalek + Wrocławski Teatr Pantomimy im. H. Tomaszewskiego
w ramach modułu LATO W TEATRZE
Centrum Kultury Gminy Jabłonna, Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice, Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie, Fundacja Bieszczadzka (Ustrzyki Dolne), Fundacja CircArt (Chełmża), Fundacja Da Radę (Nysa), Fundacja MUCHA (Rumia), Fundacja PRO FUTURO (Sułkowice), Fundacja Rozwoju Sztuki Tańca (Białystok), Fundacja Szafa Gra (Ornontowice), Fundacja Sztuki „JAW DIKH” (Czarna Góra), Fundacja t: (Wałbrzych), Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Golczewie, Gminny Ośrodek Kultury w Górznie, Gminny Ośrodek Kultury w Kłodawie z/s w Wojcieszycach, Gminny Ośrodek Kultury w Krzywem, Gminny Ośrodek Kultury w Suszcu, Grupa Inicjatywna Baranówko (Baranówko), Małopolski Instytut Teatralny (Gmina Wielka Wieś), Miejska Biblioteka Publiczna w Bornem Sulinowie, Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku, Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie, Stowarzyszenie Calos Cagathos (Zambski Kościelne), Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego (Cieszyn), Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych Tartak (Sejny), Stowarzyszenie K.O.T. (Wojnowice), Stowarzyszenie Promocji Artystycznej (Solniki), Stowarzyszenie Teatr Krzyk (Maszewo), Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach, Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie, Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie, Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, Teatr Polski w Poznaniu, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu.
ŁAPA TV – program telewizyjny zrealizowany przez uczestników projektu:
RELACJA FILMOWA # 1
RELACJA FILMOWA # 2
Chcesz wiedzieć więcej o „Lecie w teatrze” w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora „Ateneum” – polub nas na Facebooku:
PATRONAT MEDIALNY
foto: Paweł Szymkowiak