Festiwal pod znakiem trzynastki
Trzynasta, ale mamy nadzieję, że szczęśliwa edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek KATOWICE – DZIECIOM, organizowanego przez Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Katowice oraz Polskiego Ośrodka Lalkarskiego POLUNIMA, potrwa tym razem tylko 4 dni – od 17 do 20 października. Będzie to czas wypełniony po brzegi sztuką, warto więc zainteresować się programem, bo będzie w czym wybierać.
Myślą przewodnią tegorocznej edycji jest świat młodego widza i jego odrębność. Organizatorów interesowały inscenizacje odwołujące się do tematyki dzieci i młodzieży oraz ich sposobu postrzegania świata, zrealizowane środkami teatru lalek oraz wykorzystujące jego nowoczesne formy.
Festiwal ma od początku formułę międzynarodowego konkursu; w tym roku weźmie w nim udział 9 spektakli. Wśród teatrów walczących o nagrody – przypomnijmy, że są to Nagrody Prezydenta Miasta Katowice za najlepszy spektakl i najlepsze role aktorskie oraz Dyplom Honorowy POLUNIMA i Nagroda Śląskiego Oddziału ZASP za animację – zobaczymy 6 zespołów polskich i 3 zagraniczne – z Grecji, Węgier i Włoch.
Widowiska, które znalazły się w programie zainteresują i małych, i nieco większych widzów, z dorosłymi włącznie. Poruszają bowiem niezwykle istotne tematy – tolerancji, akceptacji, samotności i przyjaźni, codziennych lęków czy zagrożeń współczesnego świata… Będzie niejedna okazja do wzruszeń i poważnej zadumy, ale też pogodnego uśmiechu. Zobaczymy klasyczne techniki lalkowe i spektakle, gdzie lalka rozumiana jest bardziej swobodnie.
W nurcie imprez towarzyszących będzie można obejrzeć przedstawienia dla młodzieży i widzów dorosłych. Pierwszego dnia wystąpi Duda Paiva Company z Holandii ze znakomitym, mistrzowsko zagranym „Bękartem”, w którym zarówno oryginalna forma plastyczna, jak i perfekcyjna gra aktora i tancerza zarazem, łączącego animację lalki z animacją własnego ciała, wzbudza podziw na światowych festiwalach.
Pojawi się dawno niewidziany Teatr Ognia i Papieru z autorskim spektaklem Grzegorza Kwiecińskiego „Relikwiarz” oraz Natalia Sakowicz z inspirowaną baśniami Grimm feministyczną „Pobudką”.
Poza konkursem wystąpią również gospodarze z premierową inscenizacją „Kordiana” w reżyserii Jakuba Roszkowskiego, ze scenografią Mirka Kaczmarka i muzyką Dominika Strycharskiego. Dzieło Słowackiego prowokuje pytanie, jak dziś czytać dramat romantyczny? Czy współczesne pokolenie odnajduje w Kordianie swój świat, swoje rozterki i zmagania? Burząc konwencje i myślowe schematy, twórcy zmuszają do spojrzenia na nowo na nasze narodowe mity, do poważnej refleksji nad tym, co się wokół nas dzieje, co nas otacza, w czym sami głęboko tkwimy.
W jury zasiądą Marta Guśniowska (autorka sztuk teatralnych), Karol Suszczyński (teatrolog, recenzent, krytyk teatralny) i András Veres (węgierski reżyser, szef artystyczny Teatru Lalek w Shombathely).
Przedstawienia grane będą na 5 scenach – w Teatrze Ateneum, Galerii Ateneum, Pałacu Młodzieży, Teatrze Śląskim oraz Teatrze Gry i Ludzie. Ponadto w miejskich domach kultury dzieci wezmą udział w działaniach warsztatowych, współorganizowanych przez Instytucję Kultury Katowice – Miasto Ogrodów. Poprowadzą je goście z Grecji, Węgier i Włoch.
Dodajmy, że w Galerii Ateneum odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Tomasza Dańca w ramach X Triennale Grafiki Polskiej.
foto: projekt plakatu: Alicja Kocurek