Spacerownik teatralny
Zapraszamy dzieci od 6 roku życia wraz z opiekunami (rodzice, dziadkowie, starsze rodzeństwo itp.) na nietypowy, pełen niespodzianek i twórczych zabaw spacer po kilku teatralnych miejscach Katowic. Spacer odbędzie się 7 kwietnia 2019 – start o godz. 16.00 spod Śląskiego Teatru Lalki i Aktora „Ateneum” (ul. św. Jana 10).
Katowicki „Spacerownik” miał już swoje realizacje wiosną i jesienią 2018 roku – ze względu na ogromne zainteresowanie i pozytywny odbiór postanowiliśmy kontynuować to działanie.
Podczas rodzinnej wędrówki uczestnicy zobaczą, że teatr niejedno ma imię i może nas zadziwiać animacją lalek, interpretacją słowa, ekspresją ruchu, bogactwem dźwięków i znaków plastycznych. Spacer poprowadzi Anna Nowak. Zachęcamy do odkrywania bogactwa teatralnych miejsc Katowic. Być może podczas spaceru uda Wam się odnaleźć nieznane rodzinne marzenia i wybrać teatralną formę, w której zaczną się spełniać! Orientacyjny czas spaceru to około 90 min.
UDZIAŁ W SPACERZE JEST BEZPŁATNY.
UWAGA: Zadania są zaplanowane w taki sposób, by zaangażować zarówno dzieci, jak i dorosłych, dlatego prosimy o zgłaszanie się w parach/grupach (dziecko 6+ wraz z dorosłym).
OBOWIĄZUJE REZERWACJA MIEJSC w kasie biletowej (ul. św. Jana 10) tel. 32 253 77 79, czynna od wtorku do piątku 9:00-13:00 i 14:00-16:00 w soboty, niedziele i święta na godzinę przed spektaklem
Spacerownik Teatralny to projekt zainicjowany w 2015 roku podczas obchodów 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE, których koordynatorem był Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. W ramach Spacerownika w wielu miastach Polski zostały przygotowane unikalne trasy spacerów po miejscach związanych z teatrem, stanowiące oryginalną propozycję aktywnego spędzenia czasu, umożliwiające jednocześnie poszerzenie wiedzy o dziejach polskiego teatru i odniesienie ich do lokalnej historii. Autorskie scenariusze spacerów znajdują się na stronie internetowej www.spacerownikteatralny.pl. Zawierają plany tras, informacje o teatrach i ciekawostki dotyczące życia i twórczości postaci z nimi związanych. Dokładne plany tras są tam uzupełnione dodatkowymi informacjami i ciekawostkami dotyczącymi teatralnych twórców. Pośród nich znajdują się autorskie trasy tematyczne, przygotowywane przez artystów i historyków teatru. Strona daje także możliwość stworzenia własnego, oryginalnego spaceru. Użytkownik może dostosować marszrutę do czasu, jakim dysponuje lub miejsca, do którego zmierza. Szlaki spacerowe układać można dowolnie według indywidualnych zainteresowań. Obok tras adresowanych do młodzieży i dorosłych znajdują się tam również propozycje dla dzieci i ich rodziców, czyli „spacerowniki teatralne dla dzieci, które zabierają na spacer dorosłych”. Atrakcyjna i niekonwencjonalna forma proponowanych szlaków ma zachęcać do zwiedzania oraz poznawania teatralnej przeszłości poszczególnych miejsc. Projekt stanowi także próbę „wydobycia” z miejskiej architektury przestrzeni dla teatru niegdyś bardzo ważnych, a dziś zapomnianych oraz zwrócenia na nie uwagi mieszkańców i turystów.
Wydarzenie w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Dotknij Teatru”.
Katowicki „Spacerownik” jest realizowany we współpracy z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.