Kontakt

ANDRZEJ DWORAKOWSKI: miejsce.pl

Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum zaprasza na wystawę prac Andrzeja Dworakowskiego zatytułowaną MIEJSCE.PL. Wernisaż odbędzie się w piątek, 20 września o godz. 18.00 w Galerii Ateneum przy ul. 3 Maja 25.

Tydzień później, 27 września o godz. 19.00 – podczas V Katowickiej Nocy Galerii – zaplanowano spotkanie z tym znakomitym artystą, które polecamy szczególnie gorąco; twórca rzadko bowiem gości na południu Polski.

Andrzej Dworakowski urodził się w 1954 w Lidzbarku Warmińskim. Dyplom uzyskał na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 1980 w pracowni prof. Andrzeja Rudzińskiego, aneks z malarstwa w pracowni prof. Teresy Pągowskiej. Od 1987 związany z Politechniką Białostocką, obecnie jest profesorem w Katedrze Sztuk Projektowych na Wydziale Architektury tej uczelni.

Zajmuje się grafiką warsztatową, rysunkiem, malarstwem, scenografią oraz wystawiennictwem. Uczestniczył w kilkudziesięciu ekspozycjach krajowych i międzynarodowych (m.in. w Holandii, Jugosławii, Niemczech, Turcji, Wielkiej Brytanii); jego rysunki i grafiki można było podziwiać na wystawach polskiej sztuki w Niemczech, Włoszech, na Węgrzech. Od 1980 miał ponad 40 prezentacji indywidualnych, między innymi w Galerii Sztuki Uniwersytetu Albany (stan Nowy Jork, USA 1984), Sielskiej Gallery w Strasburgu (Francja 1998), Galerii Związku Plastyków w Grodnie (Białoruś 1991), w jeleniogórskim BWA (1991), w galeriach Chłodna 20 w Suwałkach (1992), EL w Elblągu (1999),  Forum Fabricum (Łódź 2002), stołecznej Galerii ZPAP Lufcik (2003), wielokrotnie w białostockim Arsenale (od 1981). Uczestniczył w wystawach poplenerowych, środowiskowych i tematycznych.

Jego prace znajdują się w zbiorach m. in.: Galerii Arsenał w Białymstoku, warszawskiej Zachęty, Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Jest autorem kilkudziesięciu scenografii dla teatrów lalek w Białymstoku, Kielcach, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Toruniu czy Warszawie.

Laureat licznych nagród i wyróżnień.

O swojej twórczości Andrzej Dworakowski mówi: Moja działalność artystyczna stanowi rodzaj refleksji na własnym życiem w kontekście międzyludzkich relacji, patriotyzmu i polskości, jest refleksją nad całym wachlarzem ludzkich przywar i zalet, które się w tych pojęciach zawierają. To moja opowieść o przestrzeni materialnej, symbolicznej, duchowej, miejscach w których jestem i które mnie otaczają. Najważniejsze realizacje mają związek z Galerią ARSENAŁ w Białymstoku, a nazwy wystaw („made in Poland”, „w czterech ścianach bliżej wschodniej”, „mieszkam w Polsce”, „miejsce”, „a to Polska właśnie”, „2010”) określają mnie i wyznaczają moją drogę poszukiwań.

Danuta Wróblewska przy okazji jednej z wystaw pisze: Rysunek jest nerwem sztuki wizualnej, jej pierwszym oddechem i odruchem, jej weryfikacją. (…) Właśnie rysunek wybrał sobie za powiernika Andrzej Dworakowski. Choć jego działalność twórcza rozkłada się daleko szerzej, bo należą do niej i plastyka teatralna, i grafika różnych przeznaczeń, i malarstwo, jednak rysunek, scalający to wszystko, spełnia u niego rolę przewodnika, „linea et linqua prima”. Z niego dopiero bierze się wszystko inne. (…) Dworakowski wybrał go tak, jak lekarz wybiera narzędzie niezbędne do zabiegu – ze świadomością celu. Nie treningu, nie doświadczenia, właśnie celu. Celem uwagi jest tu człowiek i przestrzeń społeczna wokół niego, ta niewidoczna siatka powiązań, zależności i emocji, która nas wiąże wewnętrznie i zewnętrznie, a także popycha do życiowej gry. Dworakowski nie przestaje być czujny wobec tej właśnie strefy życia, co więcej, tę czujność natężając pozostawia coraz częściej na boku potoczne atrybuty piękna.

I jeszcze jedna refleksja samego artysty: (…) kiedy spoglądam jakby poza granice kadru, widzę że poza nim pozostaje wiele rysunków jeszcze nie narysowanych, niewypowiedzianych (…) Jest też wiele miejsca wolnego, gdzie dzisiejszość tworzy nowe asocjacje i nowe metafory, czasem tak mocno koresponduje z samym obrazem, że stare motywy poprawia i opowiada na nowo. Rzeczywistość mówi mi: „zmieniam się, teraz wyglądam tak…”. Z narzędziem się praktycznie nie rozstaję, bo wiem, że w każdej chwili może zdarzyć się coś, co będę musiał narysować, by nie zaburzyć rytmu, w jakim się ten mój rysunek toczy…

Zapraszając na wystawę i spotkanie autorskie dodajmy, że 28 września w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora Ateneum odbędzie się premiera Łyska z pokładu Idy Gustawa Morcinka ze scenografią Andrzeja Dworakowskiego; reżyseruje syn – Konrad Dworakowski.

Cytaty za: Bogdan Suprun (red.), Miejsce, Politechnika Białostocka, Białystok 2014.

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje na temat wydarzeń organizowanych przez Teatr Ateneum przeczytaj politykę prywatności i podaj swój adres e-mail:

 
FBAteneum
Znajdź nas na Facebooku
Festiwal
Festiwal na Facebooku
Galeria
Galeria na Facebooku
YTAteneumKatowice
Znajdź nas na YouTube
teatr_ateneum_katowice
Instagram
Skip to content