Kontakt

ANNA JARZYMOWSKA: Ogród

Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum zaprasza 19 stycznia (piątek) o godz.18.00 do Galerii Ateneum przy ul. 3 Maja 25 na wernisaż Anny Jarzymowskiej Ogród.

Anna Jarzymowska – urodzona w 1988 w Rybniku, obecnie mieszka i pracuje w Katowicach. Absolwentka katowickiej Akademii Sztuk Pięknych obroniła się w pracowni prof. Ireneusza Walczaka, otrzymując wyróżnienie za najlepszy dyplom z malarstwa, przyznawane przez firmę BPSC. Zajmuje się malarstwem abstrakcyjnym. Jej obrazy emanują energią, nawiązują do świata biologii. Inspiracje czerpie z przyrody, szczególnie z podwodnych przestrzeni, literatury chrześcijańskiej (głównie z Pisma Świętego). Ważną rolę w jej twórczości odgrywa podświadomość, z której wylewają się na płótno wspomnienia, wrażenia, przeżycia przekształcane na język malarski. Uwielbia estetykę chaosu, gdzie formy nachodzą na siebie, a momentami nawet walczą, tworząc różnorakie opowieści wychodzące poza ramy płótna.

O swoich pracach pisze:

Malując, nie opowiadam anegdot oraz nie przekazuję w sposób ilustracyjny treści intelektualnych czy duchowych. Nie oznacza to jednak, że budując obraz, nie mam zamiaru przekazać tych wartości, które są dla mnie najważniejsze. Robię to jednak w sposób ukryty, mający działać na zasadzie pewnych skojarzeń oraz dawać możliwość dowolnej interpretacji. Gdy zadaję sobie pytanie o główny cel tworzenia, myślę, że nie jest nim sam obraz jako powstały artefakt (bo ten raczej stanowi pewien uboczny efekt mych poszukiwań), ale dojście do jakiejś uniwersalnej prawdy. Tworzenie jest rodzajem kontemplacji nad tym, co ważne w życiu. Można powiedzieć, że jest walką z demonami, szukaniem światła, oczyszczaniem duszy, ciągłym przepracowywaniem swojego wnętrza w celu zbliżenia się do uniwersum – Boga. Tworząc obrazy abstrakcyjne, muszę wniknąć w głąb siebie, a następnie przelać na płótno wszystkie treści, które są częścią umysłu świadomego jak i nieświadomego. Ten proces można przyrównać do przeżycia duchowego, w którym powstają oderwane od rzeczywistości światy, a zarazem światy najgłębiej wyrażające stan duszy.

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje na temat wydarzeń organizowanych przez Teatr Ateneum przeczytaj politykę prywatności i podaj swój adres e-mail:

 
FBAteneum
Znajdź nas na Facebooku
Festiwal
Festiwal na Facebooku
Galeria
Galeria na Facebooku
YTAteneumKatowice
Znajdź nas na YouTube
teatr_ateneum_katowice
Instagram
Skip to content