Kontakt

Mira Lobe

Babcia na jabłoni

tytuł oryginalny
Die Omama im Apfelbaum
Tłumaczenie
Maria Kurecka
Adaptacja i reżyseria
Arkadiusz Klucznik
Scenografia
Dariusz Panas
Muzyka
Rafał Rozmus
Projekcje
Sebastian Łukaszuk
Asystent reżysera
Marek Dindorf
prapremiera
7 października 2017
Aktorzy
Krystyna Nowińska, Marta Popławska (od 1.01.2022 Katarzyna Prudło), Ewa Reymann, Beata Zawiślak, Marek Dindorf, Grzegorz Eckert, Dawid Kobiela, Mirosław Kotowicz (od 4.01.2020 Michał Skiba)
czas trwania 55 minut
od 5 lat
O spektaklu

Znakomitą książkę austriackiej pisarki pokochało już kilka pokoleń czytelników. Powieść Miry Lobe wydana została w 1965 roku, polski przekład ukazał się w trzy lata później.

To ciepła, pogodna, pełna fantastycznych przygód opowieść o dziecięcych pragnieniach i tęsknotach, o potrzebie bliskości i sile wyobraźni, która sprawia, że marzenia spełniają się w magiczny sposób, nawet jeśli w realnym świecie jest to zupełnie nieosiągalne.

Jędrek – bohater sztuki ma troskliwych rodziców i rodzeństwo, ma również kolegów. I tu tkwi problem, bo koledzy mają babcie, czasem nawet dwie, a Jędrek nie ma ani jednej. Też chciałby pójść z nią do wesołego miasteczka, bo z mamą i tatą to przecież nie to samo!

Od czego jednak wyobraźnia… Chłopiec wymyśla zatem babcię na własny użytek i przesiadując na jabłoni puszcza wodze fantazji: płynie statkiem, jeździ na karuzeli, łapie mustangi; oczywiście razem z pełną szalonych pomysłów i nieco zwariowaną babcią, dla której nie ma rzeczy niemożliwych. Jędrek jest jednak mały, czasem więc fikcja myli mu się z rzeczywistością.

Pewnego dnia do sąsiedniego domostwa wprowadza się nowa lokatorka, potrzebująca pomocy starsza pani. Chłopiec odkrywa w sobie nowe emocje…

Przedstawienie rozgrywa się w trzech planach: aktorski i lalkowy wzbogacono bowiem efektownymi, dynamicznymi projekcjami multimedialnymi.

 

foto: Tomasz Zakrzewski, projekt plakatu: Dariusz Panas

Trailer

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje na temat wydarzeń organizowanych przez Teatr Ateneum przeczytaj politykę prywatności i podaj swój adres e-mail:

 
FBAteneum
Znajdź nas na Facebooku
Festiwal
Festiwal na Facebooku
Galeria
Galeria na Facebooku
YTAteneumKatowice
Znajdź nas na YouTube
teatr_ateneum_katowice
Instagram
Skip to content