Kontakt

Mira Lobe

Babcia na jabłoni

tytuł oryginalny
Die Omama im Apfelbaum
Tłumaczenie
Maria Kurecka
Adaptacja i reżyseria
Arkadiusz Klucznik
Scenografia
Dariusz Panas
Muzyka
Rafał Rozmus
Projekcje
Sebastian Łukaszuk
Asystent reżysera
Marek Dindorf
prapremiera
7 października 2017
Aktorzy
Krystyna Nowińska, Marta Popławska, Ewa Reymann, Beata Zawiślak, Marek Dindorf, Grzegorz Eckert, Dawid Kobiela, Mirosław Kotowicz (od 4.01.2020 Michał Skiba)
czas trwania 55 minut
od 5 lat
O spektaklu

Znakomitą książkę austriackiej pisarki pokochało już kilka pokoleń czytelników. Powieść Miry Lobe wydana została w 1965 roku, polski przekład ukazał się w trzy lata później.

To ciepła, pogodna, pełna fantastycznych przygód opowieść o dziecięcych pragnieniach i tęsknotach, o potrzebie bliskości i sile wyobraźni, która sprawia, że marzenia spełniają się w magiczny sposób, nawet jeśli w realnym świecie jest to zupełnie nieosiągalne.

Jędrek – bohater sztuki ma troskliwych rodziców i rodzeństwo, ma również kolegów. I tu tkwi problem, bo koledzy mają babcie, czasem nawet dwie, a Jędrek nie ma ani jednej. Też chciałby pójść z nią do wesołego miasteczka, bo z mamą i tatą to przecież nie to samo!

Od czego jednak wyobraźnia… Chłopiec wymyśla zatem babcię na własny użytek i przesiadując na jabłoni puszcza wodze fantazji: płynie statkiem, jeździ na karuzeli, łapie mustangi; oczywiście razem z pełną szalonych pomysłów i nieco zwariowaną babcią, dla której nie ma rzeczy niemożliwych. Jędrek jest jednak mały, czasem więc fikcja myli mu się z rzeczywistością.

Pewnego dnia do sąsiedniego domostwa wprowadza się nowa lokatorka, potrzebująca pomocy starsza pani. Chłopiec odkrywa w sobie nowe emocje…

Przedstawienie rozgrywa się w trzech planach: aktorski i lalkowy wzbogacono bowiem efektownymi, dynamicznymi projekcjami multimedialnymi.

 

foto: Tomasz Zakrzewski, projekt plakatu: Dariusz Panas

Trailer

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje na temat wydarzeń organizowanych przez Teatr Ateneum przeczytaj politykę prywatności i podaj swój adres e-mail:

 
FBAteneuem
Znajdź nas na Facebooku
Festiwal
Festiwal na Facebooku
Galeria
Galeria na Facebooku
YTAteneumKatowice
Znajdź nas na YouTube
teatr_ateneum_katowice
Instagram
Skip to content