Kontakt

Ballady i romanse. Premiera

Pierwsza w tym sezonie premiera Teatru Ateneum – „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza – przygotowywana w koprodukcji z Teatrem Pinokio w Łodzi, pojawi się na afiszu 16 września. Będzie to trzecia realizacja tytułu w historii katowickiej sceny – po inscenizacjach Danuty Michałowskiej w 1978 roku i Karela Brožka w 2009.

Twórcy adresowanego do młodzieży i widzów dorosłych przedstawienia – reżyser Gabriel Gietzky, scenografka Klaudia Laszczyk, kompozytor Michał Zdrzałek i choreograf Szymon Michlewicz-Sowa – postanowili spojrzeć na „Romantyczność”, „Świteź”, „Świteziankę”, „Rybkę, „Lilie”, „Dudarza” i „Rękawiczkę” nieco inaczej, niż przyzwyczaiła nas szkolna interpretacja poetyckiej lektury. Tym bardziej, że sam Mickiewicz miał do tych tajemniczych, wywodzących się z tradycji gminnych opowieści nie tylko emocjonalny stosunek, ale przecież i nieco dystansu.

Realizatorzy spektaklu spróbowali przyjrzeć im się z perspektywy współczesnego pokolenia młodych ludzi, którzy w wyjątkowym, fascynującym świecie pełnym fantazji, ludowych wierzeń i prawd moralnych niejednokrotnie odnajdą własne nastroje i dylematy, a również bliską im estetykę.

Aktorzy – Urszula Gołdowska, Aleksandra Zawalska, Dawid Kobiela, Michał Skiba i Bartosz Socha – posługując się wielością form i technik, bawią się tekstem, ruchem, piosenką… Inscenizacja wykorzystuje bowiem różne konwencje teatralne, zachowując jednak ogromny szacunek dla wspaniałego mickiewiczowskiego wiersza.

Przedstawienie zrealizowano w ramach Roku Romantyzmu Polskiego i projektu „Romantyczność 2022” związanego z dwusetną rocznicą pierwszego wydania „Ballad i romansów”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

 

Patroni medialni premiery:

  

foto: projekt plakatu: Kaja Renkas

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje na temat wydarzeń organizowanych przez Teatr Ateneum przeczytaj politykę prywatności i podaj swój adres e-mail:

 
FBAteneum
Znajdź nas na Facebooku
Festiwal
Festiwal na Facebooku
Galeria
Galeria na Facebooku
YTAteneumKatowice
Znajdź nas na YouTube
teatr_ateneum_katowice
Instagram
Skip to content