Kontakt

BEATA BĘDKOWSKA: Na styku nieba i ziemi

Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum zaprasza na wernisaż malarstwa Beaty Będkowskiej Na styku nieba i ziemi, który odbędzie się w piątek 26 maja 2023 o godz.18.00 w Galerii Ateneum przy ul. 3 Maja 25.

Absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom obroniła w 2000), beneficjentka stypendiów École des Beaux Arts w Tuluzie (1998) i Escuela Superior de Diseño Gráfico „Elisava” w Barcelonie (1999-2000), stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2020). Swoje prace prezentowała na kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą (np. „Human Rights” we włoskim Lecce) oraz indywidualnych, m.in. w Pałacu Sztuki w Krakowie, BWA w Sandomierzu, Sieradzu, Olkuszu, Miejskiej Galerii Sztuki MM w Chorzowie, Galerii na Tehlovej w Zwoleniu (Słowacja), Blaue Fabrik w Dreźnie (Niemcy).

W Galerii Ateneum obrazy Beaty Będkowskiej oglądaliśmy po raz pierwszy w 2014; zaprezentowała wówczas cykl „Rozmowa”. Dziewięć lat później artystka zaprasza nas w świat pejzaży, o których sama pisze:

Inspiracją do powstania prac, będących rozwinięciem wcześniejszego cyklu „Horyzonty”, był temat zatrzymania się i kontemplacji natury poprzez zapis chwili. Proste czynności, tak obce nam w obecnych czasach popkultury i ekologicznej ignorancji, zepchnięte na margines codzienności. Tymczasem zapatrzenie w krajobraz może stanowić drogę do nowego świata.

Horyzont, powstały w wyniku przecięcia sfery niebieskiej na dwie części, wyznacza granicę między przestrzenią widoczną a tym, co zasłonięte, ukryte przez ziemię. Pozostawia miejsce, które możemy wypełnić emocjami i wyobraźnią.

Gdzie leży granica między tym, co widziane a wyobrażone? Realistyczne a abstrakcyjne? Obiektywne a subiektywne? Między logiką a potrzebą ekspresji? Równoległe rzeczywistości… Linia horyzontu wyznacza umowną granicę w naszej wyobraźni. W tę przestrzeń zanurzony jest człowiek, który zawsze był w polu mojego zainteresowania; jego emocje, kondycja, wyobcowanie.

Pejzaż stanowi jedynie punkt wyjścia, pretekst do subiektywnej interpretacji. Najważniejsze są tu dla mnie wrażeniowość, kolor, światło.

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje na temat wydarzeń organizowanych przez Teatr Ateneum przeczytaj politykę prywatności i podaj swój adres e-mail:

 
FBAteneum
Znajdź nas na Facebooku
Festiwal
Festiwal na Facebooku
Galeria
Galeria na Facebooku
YTAteneumKatowice
Znajdź nas na YouTube
teatr_ateneum_katowice
Instagram
Skip to content