Kontakt

BEATA WĄSOWSKA: malarstwo

Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach zaprasza na wystawę w Galerii Ateneum przy ul. 3 Maja 25. Tym razem będzie to malarstwo Beaty Wąsowskiej.
Wernisaż który odbędzie się w środę, 16 października o godz. 19.00 jest imprezą towarzyszącą Międzynarodowemu Festiwalowi Teatrów Lalek „Katowice-Dzieciom” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Katowice.

Absolwentka krakowskiej ASP Wydziału Grafiki w Katowicach, dyplom z malarstwa uzyskała w 1985 w pracowniach prof. Jerzego Dudy-Gracza oraz prof. Macieja Bieniasza; projektowanie graficzne książki w pracowni prof. Adama Romaniuka. Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki. Uprawia malarstwo sztalugowe, digrafię, grafikę wydawniczą.

Zrealizowała projekty artystyczne: „Nie bez Kozyry”, „Kobiety takie jak ja”, „Akcja Sztuki” („Kobiety” oraz „Nowe”). W swoim dorobku ma ponad 40 wystaw indywidualnych (m.in. galerie w Katowicach, Krakowie, Opolu, Tychach, Ostrawie, Strasburgu, Berlinie, Kolonii, Goeteborgu) oraz udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą. Nominowana do Nagrody im. Janoscha Cegła z Gazety 2007.
Jerzy Duda-Gracz napisał: (…)Beata Wąsowska nawiązuje, po swojemu, do wielkich tradycji koloryzmu polskiego. Nie jest to tylko fascynacja i „dalszy ciąg” tamtej epoki, lecz tkwiąca na fundamencie koloru wizja, opisująca siebie i świat; wzajemne współżycie i przenikanie człowieka z tym, co go otacza Uderzająca jest swoista tożsamość postaci kobiecych, uwikłanych w przekleństwo identycznego ich postrzegania i dramatyczne wyplątywanie ich (a może właśnie wplątywanie?) w migocącą i pogmatwaną materię otoczenia. Można to czytać jako bardzo osobisty, ekspresyjny stosunek artystki do dwóch rodzajów żywej materii lub jako nerwową analizę sąsiedztwa formy i barwy. Można też zadumać się nad zagapieniem człowieka podczas nieuchronności jego przemijania i śmierci w złudnych kolorach kwiatów i motyli. Jest to zupełnie nowe pokazanie tej kwestii, jątrzącej twórców od dawna (…).

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje na temat wydarzeń organizowanych przez Teatr Ateneum przeczytaj politykę prywatności i podaj swój adres e-mail:

 
FBAteneum
Znajdź nas na Facebooku
Festiwal
Festiwal na Facebooku
Galeria
Galeria na Facebooku
YTAteneumKatowice
Znajdź nas na YouTube
teatr_ateneum_katowice
Instagram
Skip to content