Kontakt

Bilet do teatru za 350 groszy

18 maja to Dzień Teatru Publicznego oraz początek towarzyszącej mu akcji Bilet do teatru za 350 groszy. Wydarzenie dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a koordynowane przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Ateneum co roku, od pierwszej edycji włącza się we wspólne świętowanie. Tym razem ramach akcji zapraszamy 19 maja o godz. 16.00 na sztukę Maliny Prześlugi Ile żab waży księżyc (więcej o przedstawieniu w zakładce spektakle).

GROSZE GRAJĄ ROLĘ!

UWAGA!

– sprzedaż biletów po 350 groszy wyłącznie 18 maja od godz. 15.00

– będzie je można kupić tylko w kasie Teatru

– nie będą sprzedawane przez Internet

– nie ma możliwości wcześniejszej rezerwacji

– Teatr ma prawo sprzedać jednej osobie maksymalnie 4 bilety.

W tym roku Dzień Teatru Publicznego obchodzony będzie po raz piąty. Pomysł DTP zrodził się w 2015 roku, kiedy teatr publiczny w Polsce świętował 250-lecie istnienia. Majowa akcja biletu za grosze, w którą zaangażowało się wówczas 100 teatrów publicznych, była jednym z najważniejszych wydarzeń obchodów i cieszyła się dużym zainteresowaniem. Na widowniach zasiadło blisko 50 tysięcy widzów – także, a może przede wszystkim tych, którzy do teatru zaglądają rzadko lub wcale. Ten entuzjazm udało się utrzymać w kolejnych latach.

W tegorocznej akcji Bilet do teatru za 350 groszy z okazji Dnia Teatru Publicznego znów weźmie udział blisko 100 teatrów z 40 polskich miast. Sprzedaż biletów – prowadzona tylko w kasach teatrów – rozpocznie się 18 maja, ale spektakle za grosze będą grane przez cały tydzień – aż do 24 maja.

O tym, że w teatrze grosze grają rolę przypominać będzie symboliczna cena biletu, która wyniesie w tym roku 350 groszy (3,5 zł). Skąd ta kwota? Mniej więcej tyle wynosi efekt ekonomicznego oddziaływania publicznego teatru dla regionu, w którym teatr pracuje. Tak wynika z badania, które na zlecenie Instytutu Teatralnego od dwóch lat realizują ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, pod kierunkiem prof. Rafała Kasprzaka.

Kiedy po raz pierwszy to badanie przeprowadzono, w roku 2016, efekt wynosił średnio 3,36 zł. Rok później było to 3,68 zł. Przy okazji akcji Bilet za grosze Instytut chce pokazywać czarno na białym, że teatr nie jest obciążeniem dla budżetu organizatora, tylko długoterminową, opłacalną inwestycją – to między innymi z tego powodu w tegorocznej identyfikacji posługuje się czarno-białą kolorystyką i hasztagiem #czarnonabialym.

Szczegółowe informacje na temat wszystkich granych w ramach Dnia Teatru Publicznego spektakli dostępne będą są na stronie-kalendarzu www.dzienteatrupublicznego.pl oraz na stronie Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.

foto: projekty plakatu: Adrian Lewandowski

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje na temat wydarzeń organizowanych przez Teatr Ateneum przeczytaj politykę prywatności i podaj swój adres e-mail:

 
FBAteneum
Znajdź nas na Facebooku
Festiwal
Festiwal na Facebooku
Galeria
Galeria na Facebooku
YTAteneumKatowice
Znajdź nas na YouTube
teatr_ateneum_katowice
Instagram
Skip to content