Kontakt

Czas na podsumowanie

Za nami połowa stycznia – to dobry moment, aby przypomnieć sobie, co działo się w naszym Teatrze w 2023 roku.

W repertuarze pojawiły się dwie prapremiery i czytanie udramatyzowane:

Czwórka z papieru i sznurka Erharda Schmieda

przekład: Lila Mrowińska-Lissewska, reżyseria: Roksana Miner, scenografia: Klara Ebert, muzyka: Maciej Cempura, reżyseria światła: Prot Jarnuszkiewicz, prapremiera: 13 maja 2023

W pustym przedszkolu ożywają postaci z dziecięcych obrazków. Sztuka o nawiązujących się między nimi relacjach pełna jest emocji i zabawnych zdarzeń, przy czym nie wszystko okazuje się takie, jakie wydawało się na początku. Księżniczka Takasiaka wychodzi nie tylko z ram, ale również za mąż, groźny Grrr zaprzyjaźnia się z niedorysowaną Fanti, a w kulminacyjnym momencie do akcji wkracza zmyślny mały Gryzmołek.

Polon i Rad Roberta Jarosza

reżyseria: Paweł Chomczyk, scenografia: Sebastian Łukaszuk, muzyka: Filip Sternal, prapremiera: 7 października 2023

Sztuka napisana na zamówienie Teatru Ateneum jest wariacją na temat badań naukowych Marii Skłodowskiej-Curie, przy czym głównymi bohaterami są nieodkryte jeszcze przez nią pierwiastki, które postanawiają wyruszyć na drugą stronę teleskopu, aby odnaleźć tożsamość  i poznać swój potencjał. Ich droga to proces pełen wątpliwości i stresu, ale bardzo fascynujący, a do tego zabawny.

Troja. Wojny nie będzie! Anny Wieczorek

reżyseria: Katarzyna Hora, czytanie udramatyzowane: 15 października 2023

Główną osobą dramatu jest tragiczna postać Kasandry, która przywołując wojnę trojańską i uwikłanych w nią bohaterów, próbuje zwrócić uwagę na to, z czym dzisiaj mierzy się świat. Adresowany do młodzieży i dorosłych tekst porusza ważki i aktualny temat, stawiając wiele pytań o sens wojny, odpowiedzialność czy prawdę, która okazuje się zwykle subiektywna. Realizacja jest formą pośrednią między czytaniem performatywnym a spektaklem.

W sumie (licząc pozycje zrealizowane w ubiegłych latach) zagraliśmy 16 tytułów, odbyło się prawie 250 spektakli dla ponad 20 000 widzów.

Galeria Ateneum zorganizowała siedem ekspozycji. Można było oglądać malarstwo Romana Maciuszkiewicza Obrazy z tej ziemi, Justyny Warwas Multiwersum, na wystawie zatytułowanej Przenikanie Koła Naukowego Koszary Grafiki swoje prace pokazali studenci katowickiej Akademii Sztuk Pięknych, zwiedzający podziwiali pejzaże Beaty Będkowskiej Na styku nieba i ziemi, prace malarskie Martyny Majchrowicz z cyklu Demakijaż codzienności, a ubiegłoroczną ofertę Galerii zamknęliśmy wernisażem Michała Minora Epitety i przymiotniki 3.0. Podczas wakacji zamiast tradycyjnej wystawy lalek postanowiliśmy zaprezentować ilustracje dla dzieci Justyny Stefańczyk Inne światy.

Zespół Ateneum gościł na kilku festiwalach i przeglądach – inscenizację Ballad i romansów Adama Mickiewicza w reżyserii Gabriela Gietzky’ego oklaskiwano na Międzynarodowym Festiwalu Teatralna Karuzela w Łodzi, Czwórkę z papieru i sznurka na Grządce 25. Letniego Ogrodu Teatralnego w Katowicach oraz na Małej Jesieni Teatralnej w Lubinie, a Calineczkę Marty Guśniowskiej w reżyserii Katarzyny Kawalec na Dziecięcym Festiwalu Teatralnym w Rudzie Śląskiej. Październikowe spektakle Łyska z pokładu Idy Gustawa Morcinka w reżyserii Konrada Dworakowskiego znalazły się z kolei w programie przeglądu Przystanek Śląsk, na którym pokazano najważniejsze inscenizacje scen województwa śląskiego poruszające temat lokalności.

Jak co roku Teatr uczestniczył w Katowickiej Nocy Galerii NOC-K_2023 z wystawą Martyny Majchrowicz oraz w Nocy Teatrów GZM, podczas której widzowie zaproszeni zostali w kosmos, bowiem w programie znalazła się inscenizacja Wielkie gorące szybkie puff Bogusia Janiszewskiego w reżyserii Pawła Chomczyka i warsztaty pod hasłem Kosmiczna impreza z Kopernikiem.

Miło odnotować, że otrzymaliśmy trzy nagrody w konkursie Słoneczniki 2023 na najbardziej rozwojową inicjatywę dla dzieci: w kategorii język za organizację 14. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek KATOWICE DZIECIOM oraz w kategoriach sztuki wizualne i przyroda za projekt Ptaszarnia (który znalazł się ponadto w programie głównym Ogólnopolskiej Giełdy Projektów „Animacja+Przyszłość” organizowanej przez Narodowe Centrum Kultury w Warszawie).

Sporo satysfakcji przyniosły Teatrowi działania edukacyjne. W 239 warsztatach i wydarzeniach okazjonalnych wzięło udział 4360 osób w bardzo różnym wieku – najmłodszy uczestnik miał 3 lata, najstarszy 93. Na zajęciach posługiwano się językiem polskim, ukraińskim, angielskim, a także Polskim Językiem Migowym. Pracowaliśmy z rodzinami z dziećmi, wychowankami przedszkoli, uczniami szkół podstawowych i średnich, podopiecznymi domów samopomocy i Warsztatów Terapii Zajęciowej, seniorami, a także ze studentami pedagogiki.

Zrealizowaliśmy trzy projekty ze środków zewnętrznych:

ŚWIĘTO (Lato w teatrze, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego) w partnerstwie z: Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” (główny partner), Stowarzyszenie Pokolenie i XIV Liceum Ogólnokształcące w Katowicach im. mjr H.Sucharskiego  –  dwutygodniowe półkolonie teatralne dla dzieci z Polski i Ukrainy (wyróżnione w wojewódzkim konkursie Wakacje: bezpiecznie, zdrowo i zabawnie). Strona projektu: https://ateneumteatr.pl/swieto-lato-w-teatrze-2023/

(NIE)ZWYKŁE HEHESZKI (Narodowe Centrum Kultury) – warsztaty literackie, happeningowe i teatralno-kabaretowe oraz konkurs literacki dla młodzieży, dotyczący poszukiwania absurdów w otaczającej nas rzeczywistości. Nagrodzone prace opublikowaliśmy na stronie: https://ateneumteatr.pl/niezwykle-heheszki-kultura…/

ŚWIĄTECZNE ŻYCZENIA (Katowice GZM 2029), czyli cykliczne warsztaty dla polsko-ukraińskiej klasy z Szkoła Podstawowa nr 64 im. Ratowników Górskich w Katowicach, których efektem było nagranie teledysku. Można go zobaczyć na stronie: https://ateneumteatr.pl/swiateczne-zyczenia-spojnik/

Anna Nowak, kierowniczka Działu Edukacji Teatralnej, była jedną z pięciu nominowanych do ogólnopolskiej Nagrody im. Haliny Machulskiej. Nagroda przyznawana jest osobom, które zajmują się edukacją teatralną i artystyczną, a swoją pracą inicjują i konsekwentnie pielęgnują działania twórczych społeczności. Konkurs organizuje Teatr Ochoty w Warszawie.

To wszystko już za nami, a co w najbliższej perspektywie? Przede wszystkim marcowa prapremiera sztuki Jarosława Murawskiego Inny w reżyserii Tomasza Maśląkowskiego i wiele planów, o których jeszcze napiszemy.

foto: Tomasz Zakrzewski, Paweł Szymkowiak; projekty plakatów: Kaja Renkas, Anita Tomala

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje na temat wydarzeń organizowanych przez Teatr Ateneum przeczytaj politykę prywatności i podaj swój adres e-mail:

 
FBAteneum
Znajdź nas na Facebooku
Festiwal
Festiwal na Facebooku
Galeria
Galeria na Facebooku
YTAteneumKatowice
Znajdź nas na YouTube
teatr_ateneum_katowice
Instagram
Skip to content