Kontakt

Collage z półkolonii „Lato w teatrze”

Prezentujemy collage ze zdjęć z półkolonii pn. „Lato w teatrze”, które Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum realizował w dniach 3-16.07.2023.  Praca została wykonana przez uczestników półkolonii.

Collage  ma wymiary: 210 cm x 100 cm i dlatego trudno jest ją udokumentować na jednej fotografii.

O PÓŁKOLONIACH:

Przez dwa tygodnie (3-16.07.2023), ponad trzydzieścioro dzieci rozwijało swoje zainteresowania artystycznie pracując w jednej z trzech grup: aktorskiej, aktorsko-plastycznej i aktorsko-muzycznej. W programie każdej z nich znalazły się różnorodne zajęcia: twórcze warsztaty kulturowe w Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie, tańce, zadania aktorskie, gry i zabawy teatralne, a także ćwiczenia rozwijające wyobraźnię i umiejętność pracy w grupie.

Podczas działań warsztatowych dzieci miały szansę poznać różne obrzędy i zwyczaje związane z kulturą tradycyjną, a następnie stworzyć własne, ważne dla nich uroczystości.  Podczas spotkań dzieci poszukiwały odpowiedzi na pytania: co warto celebrować?co jest ważne w świętach? oraz po co są święta?

Podsumowaniem twórczej pracy był spektakl pt. Święto, którego premiera miała miejsce 15 lipca  na scenie plenerowej Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie.

To właśnie pomysły dzieci były kluczowe dla stworzenia przedstawienia, które był kolażem różnych uroczystości wykreowanych przez uczestników. Na scenie zobaczyliśmy dzień mocy nadprzyrodzonych, przyjaciół, uroczystość spędzania czasu z rodziną, czy chociażby święto powrotu na ziemię zmarłych pupili. Wszystkie te pomysły narodziły się dzięki improwizacjom teatralnym, a także oryginalnym zajęciom plastycznym i muzycznym.

Nie tylko sztuka i kreatywność były ważnymi elementami tego programu. Lato w teatrze miało również na celu promowanie integracji międzykulturowej. Dzieci polskie i ukraińskie miały okazję nie tylko rozwijać swoje zdolności artystyczne, ale przede wszystkim lepiej się poznać i nawiązać nowe przyjaźnie.

Projekt Lato w teatrze został zorganizowany przez Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum we współpracy z Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie. Do współpracy zostały zaproszone również Stowarzyszenie Pokolenie, XIV Liceum Ogólnokształcące im. mjr H. Sucharskiego w Katowicach oraz Fundacja Jesteśmy dla Was.

 

 

 

 

 

Lato w teatrze jest programem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego finansowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dodatkowe informacje: https://ateneumteatr.pl/lato-w-teatrze-podsumowanie/

 

 

 

 

foto: Paweł Szymkowiak

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje na temat wydarzeń organizowanych przez Teatr Ateneum przeczytaj politykę prywatności i podaj swój adres e-mail:

 
FBAteneum
Znajdź nas na Facebooku
Festiwal
Festiwal na Facebooku
Galeria
Galeria na Facebooku
YTAteneumKatowice
Znajdź nas na YouTube
teatr_ateneum_katowice
Instagram
Skip to content