Erhard Schmied
Czwórka z papieru i sznurka
O spektaklu
Przedszkole jest puste. Wszyscy poszli już do domu. Zostały tylko cztery obrazki narysowane przez dzieci: nabazgrany Gryzmołek, fantazyjny zwierzak Fanti, księżniczka Anna-Joanna-Marianna-Katarzyna-Jadwiga-Diana-Takasiaka oraz potwór Grrr. Księżniczka jest wyjątkowo ładnym obrazkiem i wisi majestatycznie na ścianie. Jest tak piękna, że ma nawet ramkę. Pozostałe rysunki nie są tak udane i leżą pomięte na podłodze.
Takimi didaskaliami zaczyna się sztuka Erharda Schmieda. Ciekawe, co wydarzy się, kiedy postaci z obrazków ożyją na scenie i jakie nawiążą relacje? Na pewno nie zabraknie emocji i nie wszystko okaże się takie, jakie wydawało się na początku…
Sztuka niemieckiego autora w przekładzie na język polski ukazała się drukiem w „Nowych Sztukach dla Dzieci i Młodzieży” w 2004 roku; w Teatrze Ateneum będzie miała swoją polską prapremierę.
Erhard Schmied – niemiecki dramaturg i scenarzysta, autor książek, sztuk dla dzieci i młodzieży, słuchowisk radiowych, urodził się w 1957 roku niedaleko Frankfurtu nad Menem; mieszka w Saarbrücken. Wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość, otrzymał m.in. Nagrodę Literacką Würzburga, Nagrodę Christopha von Schmida w dziedzinie literatury dla dzieci i młodzieży, Nagrodę za Promocję Literatury Zagłębia Ruhry, Nagrodę Literacką Hansa Bernharda Schiffa. Za sztukę „Czwórka z papieru” był nominowany do Niemieckiej Nagrody za Twórczość Teatralną dla Dzieci.
Lila Mrowińska-Lissewska – polska tłumaczka sztuk teatralnych, od lat związana jest z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. W serii wydawniczej „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży” ukazało się wiele przekładów z języka niemieckiego jej autorstwa, m.in. utwory takich dramaturgów, jak: Martin Baltscheit, Urlich Hub, Thilo Reffert czy Ingeborg von Zadow. W Teatrze Ateneum „Czwórka z papieru i sznurka” jest trzecią realizacją tekstu w tłumaczeniu Lili Mrowińskiej-Lissewskiej – po spektaklach „Jak pingwiny arką popłynęły” Urlicha Huba (2009) i „Tylko jeden dzień” Martina Baltscheita (2014).
Patroni medialni premiery:
foto: Tomasz Zakrzewski, André Mailänder (na zdjęciu Erhard Schmied), projekt plakatu: Kaja Renkas