Kontakt

Erhard Schmied

Czwórka z papieru i sznurka

tytuł oryginalny
Vier aus Papier
przekład
Lila Mrowińska-Lissewska
reżyseria
Roksana Miner
scenografia
Klara Ebert
muzyka
Maciej Cempura
reżyseria światła
Prot Jarnuszkiewicz
przygotowanie wokalne
Dorota Dakszewicz
asystentka reżyserki
Urszula Gołdowska
polska prapremiera
13 maja 2023
aktorzy
Urszula Gołdowska, Krystyna Nowińska, Ewa Reymann, Aleksandra Zawalska, Beata Zawiślak, Bartosz Socha
czas trwania 55 minut
od 3 lat
O spektaklu

Przedszkole jest puste. Wszyscy poszli już do domu. Zostały tylko cztery obrazki narysowane przez dzieci: nabazgrany Gryzmołek, fantazyjny zwierzak Fanti, księżniczka Anna-Joanna-Marianna-Katarzyna-Jadwiga-Diana-Takasiaka oraz potwór Grrr. Księżniczka jest wyjątkowo ładnym obrazkiem i wisi majestatycznie na ścianie. Jest tak piękna, że ma nawet ramkę. Pozostałe rysunki nie są tak udane i leżą pomięte na podłodze.

Takimi didaskaliami zaczyna się sztuka Erharda Schmieda. Ciekawe, co wydarzy się, kiedy postaci z obrazków ożyją na scenie i jakie nawiążą relacje? Na pewno nie zabraknie emocji i nie wszystko okaże się takie, jakie wydawało się na początku…

Sztuka niemieckiego autora w przekładzie na język polski ukazała się drukiem w „Nowych Sztukach dla Dzieci i Młodzieży” w 2004 roku; w Teatrze Ateneum będzie miała swoją polską prapremierę.

Erhard Schmied – niemiecki dramaturg i scenarzysta, autor książek, sztuk dla dzieci i młodzieży, słuchowisk radiowych, urodził się w 1957 roku niedaleko Frankfurtu nad Menem; mieszka w Saarbrücken. Wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość, otrzymał m.in. Nagrodę Literacką Würzburga, Nagrodę Christopha von Schmida w dziedzinie literatury dla dzieci i młodzieży, Nagrodę za Promocję Literatury Zagłębia Ruhry, Nagrodę Literacką Hansa Bernharda Schiffa. Za sztukę „Czwórka z papieru” był nominowany do Niemieckiej Nagrody za Twórczość Teatralną dla Dzieci.

Lila Mrowińska-Lissewska – polska tłumaczka sztuk teatralnych, od lat związana jest z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. W serii wydawniczej „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży” ukazało się wiele przekładów z języka niemieckiego jej autorstwa, m.in. utwory takich dramaturgów, jak: Martin Baltscheit, Urlich Hub, Thilo Reffert czy Ingeborg von Zadow. W Teatrze Ateneum „Czwórka z papieru i sznurka” jest trzecią realizacją tekstu w tłumaczeniu Lili Mrowińskiej-Lissewskiej – po spektaklach „Jak pingwiny arką popłynęły” Urlicha Huba (2009) i „Tylko jeden dzień” Martina Baltscheita (2014).

 

Patroni medialni premiery:

  

foto: Tomasz Zakrzewski, André Mailänder (na zdjęciu Erhard Schmied), projekt plakatu: Kaja Renkas

Trailer

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje na temat wydarzeń organizowanych przez Teatr Ateneum przeczytaj politykę prywatności i podaj swój adres e-mail:

 
FBAteneum
Znajdź nas na Facebooku
Festiwal
Festiwal na Facebooku
Galeria
Galeria na Facebooku
YTAteneumKatowice
Znajdź nas na YouTube
teatr_ateneum_katowice
Instagram
Skip to content