DOBRUSIA RURAŃSKA: Dyrdymałki
„Dyrdymałki” to tytuł, jakim opatrzyła wystawę swoich prac Dobrusia Rurańska, której plakaty i ilustracje można będzie oglądać w Galerii Ateneum przy ul. 3 Maja 25 do końca kwietnia. Wernisaż odbędzie się w piątek, 31 marca o godz. 18.00.
Urodzona w 1990 r., absolwentka katowickiej ASP, obroniła dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Grafiki Książki w 2015. Rok wcześniej została laureatką Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla studentów uczelni artystycznych oraz stypendystką Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Uprawia grafikę użytkową – projektuje plakaty, ilustracje, zajmuje się też książką artystyczną. Mieszka i tworzy w Katowicach.
Laureatka kilku nagród i wyróżnień, m.in. II nagrody Festiwalu ZOOMART w kategorii kalendarz planszowy (Katowice 2015), Nagrody Biura Projektowania Systemów Cyfrowych za projekt dyplomowy pt. „Opracowanie graficzne opowiadań Witolda Gombrowicza” (Katowice 2015), nagrody jury dziecięcego i wyróżnienia Wydawnictwa Format w konkursie „Książka dobrze zaprojektowana – zacznijmy od dzieci” za autorską książkę “Znajdka” (Katowice 2016), wyróżnień w ogólnopolskim konkursie na plakat Międzynarodowego Festiwalu Artystów Ulicy „Ulicznicy” (Gliwice 2013), czy Międzynarodowego Konkursu Kalendarzy i Kart Świątecznych Vidical (Warszawa 2013 i 2014). Od 2013 r. uczestniczy w licznych wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.
„Dyrdymałki” są drugą wystawą indywidualną Dobrusi Rurańskiej – po „Biesiadzie u hrabiny Kotłubaj” w katowickiej Galerii Pojedynczej (2017).
Dorobek wydawniczy młodej artystki to m.in. książki dla dzieci z jej ilustracjami, które ukazały się w ubiegłym roku: „Myszka” Doroty Gellner i autorska „Znajdka” oraz najnowsza, wydana w 2017 – „Miejsca rzeczy zapomnianych” Krystyny Chołoniewskiej.
Widzom Teatru Ateneum znany jest z pewnością zaprojektowany przez nią plakat do spektaklu „Narysuj mi baranka”.