Kontakt

DOROTA NOWAK: Natura światła

Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum zaprasza do Galerii Ateneum przy ul. 3 Maja 25 na wystawę grafiki Doroty Nowak Natura światła. Wernisaż odbędzie się w piątek, 10 lutego 2017 o godz. 18.00.

Urodzona w Szczyrku w 1976, absolwentka katowickiej ASP, dyplom z wyróżnieniem zrealizowała w Pracowni Wklęsłodruku prof. Jana Szmatlocha i pracowni druku cyfrowego prof. Adama Romaniuka w 2003 roku. Od 2004 pracuje w macierzystej uczelni; w roku 2009 uzyskała tytuł doktora sztuki. Na co dzień adiunkt w Pracowni Sitodruku, gdzie współpracuje z prof. Waldemarem Węgrzynem. Zajmuje się grafiką warsztatową – drukiem wklęsłym, sitodrukiem, drukiem cyfrowym.

Autorka dwunastu wystaw indywidualnych (Szczyrk, Katowice, Cieszyn, Bielsko-Biała, Toruń, Wadowice, Wrocław, Chorzów), stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska 2008, polska finalistka konkursu Prix Canson 2014. Uczestniczyła w ponad stu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. w Austrii, na Białorusi, w Bułgarii, Chinach, Estonii, Hiszpanii, Japonii, Korei Południowej, Macedonii, Niemczech, Portugalii, Rosji, Wielkiej Brytanii, Rumunii, Słowacji, Szwecji czy na Tajwanie.

Laureatka wielu nagród i wyróżnień; wśród nich nagrody fundowanej na 6 Triennale Grafiki Polskiej, Katowice 2006, I nagrody na 7 Konfrontacjach Artystycznych Sacrum w Sztuce, Wadowice 2007, Brązowego Medalu 13 International Biennial Print Exhibition R.O.C. Taichung, Tajwan 2008, Nagrody Rektora ASP w Warszawie na 7 Triennale Grafiki Polskiej, Katowice 2009, II nagrody 4 NBC Meshtech Tokyo International Screen Print Biennial, Japonia 2013 czy III nagrody Utazu Art Awards, Kagawa, Japonia 2016.

W Galerii Ateneum Dorota Nowak-Rodzińska pokaże m.in. swoje najnowsze prace. Nawiązując do tytułu wystawy artystka pisze: Poprzez grafikę jestem w stanie lepiej zrozumieć otaczającą mnie rzeczywistość. Przy nieustannych zmianach wokół, to co stabilne i pewne często możemy odnaleźć w sobie samych. Grafikę traktuję jako medium umożliwiające mi przekaz najgłębszych emocji w metaforyczny, poetycki sposób. Jest to medium zapewniające wyrazistość i czystość odbioru, przy zachowaniu prostoty formy. Często poruszany w moich pracach aspekt ciała utożsamiony jest przeze mnie z ideą uniwersalnego piękna. Portretowane postacie są zawieszone w przestrzeni poza czasem, myślami zwrócone do swego wnętrza, szukając w nim oparcia. Światło jest niezwykle istotnym aspektem mojej pracy. Po pierwsze – co dość oczywiste – konstruuje ono obraz; mnie jednak interesuje ono bardziej w swym aspekcie symbolicznym. Metafizyczne światło wyłania z mroku sylwetkę postaci, kierując na nią uwagę w teatralny, niemal sakralny sposób. Czasami światło pojawia się dodatkowo we wnętrzu postaci, a czasem zatapia w sobie przedstawianą rzeczywistość. Światło – symbol życia, świadomości, wiedzy.

 

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje na temat wydarzeń organizowanych przez Teatr Ateneum przeczytaj politykę prywatności i podaj swój adres e-mail:

 
FBAteneum
Znajdź nas na Facebooku
Festiwal
Festiwal na Facebooku
Galeria
Galeria na Facebooku
YTAteneumKatowice
Znajdź nas na YouTube
teatr_ateneum_katowice
Instagram
Skip to content