Kontakt

Forum: Teatr i Edukacja

15 grudnia odbędzie się Forum „Teatr i Edukacja”, na które zapraszamy nauczycieli, pedagogów, animatorów kultury, bibliotekarzy z województwa śląskiego, którzy chcą w sposób aktywny i twórczy prowadzić zajęcia dotyczące teatru. Przygotowaliśmy dla Państwa krótkie formy warsztatów oraz prezentacje dobrych praktyk. Ze względu na to, że formy warsztatowe zakładają ograniczoną ilość odbiorców oraz są realizowane w mniejszych grupach, konieczne będzie dokonanie wyboru w karcie zgłoszenia.

Organizator: Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum”

Miejsce: Miejski Dom Kultury „Koszutka” – filia „Dąb”, ul. Krzyżowa 1, 40-136 Katowice

PROGRAM

godz. 9.30 – 10.00 – REJESTRACJA UCZESTNIKÓW

godz. 10.00-12.00 – WARSZTATY – PIERWSZA TURA
Można wybrać jeden z warsztatów:

  • Teatroteka Szkolna: Pedagogika teatru na lekcjach języka polskiego (BRAK WOLNYCH MIEJSC)
    Prowadzenie: Joanna Krukowska (Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego)
  • Teatr i zabawa 
    Ćwiczenia teatralne wprowadzające przedszkolaka w świat teatru oraz pozwalające mu zaistnieć jako aktor.
    Prowadzenie: Beata Kupisz (Miejskie Przedszkole nr 16 im. Cz. Janczarskiego w Żorach)

godz. 12.00-12.30 – PRZERWA KAWOWA

godz. 12.30-14.30 WARSZTATY – DRUGA TURA
Można wybrać jeden z warsztatów:

  • Scenariusze przyszłości – jak za pomocą narzędzi teatralnych podejmować ważne tematy z młodzieżą. (BRAK WOLNYCH MIEJSC)
    Podczas warsztatów prowadzące podzielą się doświadczaniem z autorskiego projektu pn. „Scenariusze przyszłości”, który był adresowany do uczniów dwóch liceów ogólnokształcących. Prowadzenie: Karolina Pluta i Joanna Krukowska (Stowarzyszenie Pedagogów Teatru)
  • Reżyseria teatru szkolnego – od pomysłu do realizacji
    Prowadzenie: Arkadiusz Klucznik (Akademia Sztuk Teatralnych we Wrocławiu)
  • Teatr i zabawa
    Ćwiczenia teatralne wprowadzające przedszkolaka w świat teatru oraz pozwalające mu zaistnieć jako aktor.
    Prowadzenie: Beata Kupisz (Miejskie Przedszkole nr 16 im. Cz. Janczarskiego w Żorach)

godz. 14:30-15.10 – POCZĘSTUNEK

godz. 15.10-18.00 – PREZENTACJE DOBRYCH PRAKTYK

  • Nauczyciel w Teatrze Ateneum – podsumowanie projektu „EduAkcja – Teatr wzmacnia!” (Anna Nowak, Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum”)
  • Prezentacja portalu „Teatroteka Szkolna”, na którym publikowane są scenariusze zajęć teatralnych (Joanna Krukowska, Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie)
  • Spektakl dla dzieci i młodzieży: rozrywka, dydaktyka czy wychowanie?
    Refleksje z perspektywy reżysera i dyrektora teatru.
    (Arkadiusz Klucznik, Akademia Sztuk Teatralnych – filia Wrocław)
  • Prezentacja projektu „Scenariusze przyszłości” – cyklu warsztatów dla młwodzieży, których tematem przewodnim była praca.
    (Karolina Pluta i Joanna Krukowska, Stowarzyszenie Pedagogów Teatru)
  • „Podróże teatralne w świecie przedszkolaka” – refleksje i doświadczenia nauczycielki i instruktora teatralnego (Beata Kupisz, Miejskie Przedszkole nr 16 im. Cz. Janczarskiego w Żorach)
  • Dyskusja i zakończenie forum.

ORGANIZACJA:

ZAPISY: Udział w forum jest bezpłatny. Obowiązuje kolejność zgłoszeń. Liczba miejsc jest ograniczona.
Żeby wziąć udział w forum  należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej: https://goo.gl/forms/dX2ocW46PWqyO9Wp1

UWAGA: Jak w formularzu nie można wybrać którejś z opcji, to znaczy, że na dany warsztat nie ma już wolnych miejsc. Na bieżąco aktualizujemy formularz.
Uczestnicy otrzymają zaświadczenia potwierdzające obecność na forum. Zapewniamy poczęstunek. Podczas forum będzie można nabyć bezpłatne materiały edukacyjne wydane przez Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum” w ramach projektu „EduAkcja – Teatr wzmacnia!” (https://ateneumteatr.pl/eduakcja-teatr-wzmacnia/)

KOORDYNATOR: Anna Nowak, , tel. 505 360 244

LOKALIZACJA:
Forum odbywa się w dzielnicy „Dąb”, ul. Krzyżowa 1, 40-136 Katowice, blisko Silesia City Center, około 15 minut od centrum Katowic. Przy budynku jest parking.
Do filii można dojechać z centrum Katowic komunikacją miejską autobusami:- z Placu Wolności: linie nr  50, 296, 0 do przystanku „Józefowiec Ściegiennego” lub linie nr 193, 110 do przystanku „Dąb Krzyżowa”.

Partnerzy projektu: Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach i Miejski Dom Kultury „Koszutka”.

DODATKOWE INFORMACJE:

Teatroteka Szkolna to portal zachęcający nauczycieli do wykorzystywania metod pedagogiczno-teatralnych na lekcjach oraz w ramach zajęć pozalekcyjnych, opracowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Portal zawiera materiały edukacyjne, podzielone według grup wiekowych (przedszkole, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna), materiały audiowizualne oraz aktualności związane z edukacją teatralną w całej Polsce. Strona: www.teatrotekaszkolna.pl

Stowarzyszenie Pedagogów Teatru działa od 2010 roku projektując i realizując autorskie, oryginalne projekty edukacyjne, artystyczne, artystyczno-społeczne oraz mapując i wspierając rozwój edukacji teatralnej w Polsce. Zajmujemy się praktyczną pedagogiką teatralną na różne sposoby i w różnych miejscach – w szkołach, teatrach, na uczelniach, w domach kultury i przestrzeniach niezależnych.

 

Joanna Krukowska – pedagog teatru, animatorka społeczno-kulturalna. Pracuje w Dziale Pedagogiki Teatru w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego jako koordynatorka programu Lato w teatrze. Członkini zarządu Stowarzyszenia Pedagogów Teatru.  Założyła i prowadziła grupę teatralną na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie, gdzie studiowała pedagogikę o specjalności Animacja Społeczno-Kulturalna. Absolwentka Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży w PWST we Wrocławiu.

Karolina Pluta – animatorka kultury, pedagog teatru, tutorka, performerka, członkini zarządu Stowarzyszenia Pedagogów Teatru. Studiowała polonistykę i stosowane nauki społeczne na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończyła Szkołę Trenerów Organizacji Pozarządowych STOP i kurs artcoachingu. Jest autorką projektów społecznych i materiałów edukacyjnych dla animatorów kultury, bibliotekarzy i nauczycieli. Przez wiele lat była związana z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych „ę”. Współpracuje m.in. z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, TR Warszawa, Teatrem Studio w Warszawie.

Beata Kupisz – absolwentka Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie na kierunku „Wychowanie Przedszkolne oraz Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży na Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu. Od ponad 30 lat pracuje jako nauczyciel i instruktor teatralny w przedszkolu. Od lat prowadzi autorskie warsztaty teatralno-muzyczno-plastyczne dla nauczycieli przedszkoli umożliwiające wprowadzenie dzieci w świat teatru – od najprostszych form do bardziej skomplikowanych i świadomych. Z pasji ceramik, fotograf, fascynatka metody aktywnego słuchania Batii Strauss.

Arkadiusz Klucznik – reżyser teatralny współpracujący z wieloma teatrami m.in. w Warszawie, Kielcach, Rzeszowie oraz Lublinie. Absolwent Wydziału Lalkarskiego Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu oraz wydziału reżyserii Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku.  Wykładowca m.in. na Wydziale Lalkarskim wrocławskiej PWST, Wyższej Szkoły Mediów ARTo w Helsinkach (Finlandia) oraz Bilkent University i Hacettepe w Ankarze (Turcja). Pełnił funkcje dyrektora Teatru Dzieci Zagłębia im. J. Dormana w Będzinie (2001-2005) oraz Teatru im. Ch. Andersena w Lublinie (2007-2017). Prowadzi warsztaty w ośrodkach teatralnych w Finlandii, Belgii, Indonezji i Turcji.

Anna Nowak – instruktor teatralny, animator kultury, arteterapeutka. Od ponad 12 lat prowadzi zajęcia teatralne i działania animacyjne. Inicjatorka i koordynatorka ponad 20 projektów edukacyjno-społecznych (m.in. „Lwt” w Tomaszowie Maz. i Będzinie, „Pokój Opowieści”, „Mali Bajarze”). Stypendystka MKiDN w dziedzinie edukacji i animacji kultury. Specjalista ds. edukacji w ŚTLiA Ateneum. Absolwentka m.in. filologii polskiej o specjalności teatrologicznej i nauczycielskiej (UMK Toruń), Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży (AST Wrocław), kursu Arteterapia – kultura przeciwko wykluczeniu (Centrum Łowicka).

Forum jest elementem projektu „EduAkcja – Teatr wzmacnia!” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje na temat wydarzeń organizowanych przez Teatr Ateneum przeczytaj politykę prywatności i podaj swój adres e-mail:

 
FBAteneum
Znajdź nas na Facebooku
Festiwal
Festiwal na Facebooku
Galeria
Galeria na Facebooku
YTAteneumKatowice
Znajdź nas na YouTube
teatr_ateneum_katowice
Instagram
Skip to content