Kontakt

Galopem do wolności!

Celem projektu Galopem do wolności! jest rozwijanie kreatywności dzieci, młodzieży i dorosłych poprzez działania edukacyjne i artystyczne nawiązujące do symboliki i znaczenia koni w kulturze.

W jego zakresie zrealizowane zostaną warsztaty street art (tworzenie muralu), gra terenowa, warsztaty teatralne i działania rodzinne zainspirowane różnorodnością obrazów koni w kulturze.

Punktem wyjścia do każdej aktywności w ramach zadania będzie KOŃ. DLACZEGO KOŃ? Koń jest zwierzęciem, które symbolizuje wolność, wierność, zdrowie i pracowitość. Stanowi najważniejszy (obok węża) atrybut bohaterstwa na freskach, płaskorzeźbach i wazach, już od czasów wyobrażeń koni zaprzężonych do wozów bojowych aż do obrazu zwierzęcia rycerskiego. W heraldyce interpretowany jako gotowość do czynu zarówno podczas bitew, jak i w okresach pokojowych. Od czasów najdawniejszych koń był powodem do dumy i elementem tradycji szlacheckiej, a umiejętność doskonałej jazdy konnej (albo powożenia zaprzęgiem) była warta tyle samo, co przymioty charakteru. O roli konia w dziejach i kulturze pisano wielokrotnie, zawsze podkreślając jego wielkie zasługi w latach wojen, a także pokoju. Koń, który od najdawniejszych czasów należał do zwierząt wspaniale służących człowiekowi, był przez niego traktowany szczególnie – nie tylko posiadał zawsze imię własne, ale też już od starożytności przedstawiany był w różnych gatunkach sztuki.

Zwierzę to ma również wyjątkowe znaczenie na Śląsku. Tutaj koń darzony był wielkim szacunkiem w kopalniach. Obowiązujące przepisy górnicze bardzo rygorystycznie podchodziły do warunków, w jakich owe konie przebywały pod ziemią. W samym tylko 1929 roku w kopalniach węgla na Górnym Śląsku pracowało 741 koni. Dlatego też ważnym elementem projektu jest stworzenie przy ul. Gliwickiej 130c muralu zainspirowanego historią bohatera spektaklu pt. Łysek z pokładu Idy. Pracę tę wykona n  Mona Tusz – jedna z najbardziej znanych artystek street art w Polsce.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. 

 

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje na temat wydarzeń organizowanych przez Teatr Ateneum przeczytaj politykę prywatności i podaj swój adres e-mail:

 
FBAteneuem
Znajdź nas na Facebooku
Festiwal
Festiwal na Facebooku
Galeria
Galeria na Facebooku
YTAteneumKatowice
Znajdź nas na YouTube
teatr_ateneum_katowice
Instagram
Skip to content