Historie sąsiedzkie: stwórz swój spacer po dzielnicy!
Masz od 14 do 26 lat? Interesujesz się lokalnymi historiami? Lubisz opowiadać? Przyjdź na warsztaty, wzbogać swoją wiedzę historyczną o Śródmieściu i przeprowadź niezwykły spacer po dzielnicy!
We wrześniu i październiku zrealizujemy pięć spotkań warsztatowych prowadzonych przez historyka-przewodnika i aktorkę-animatorkę kultury. Spotkania będą łączyć trening umiejętności opowiadania historii (storytelling), kompetencje przewodnika miejskiego, szeroko rozumianą autoprezentację (dykcja, emisja głosu, pokonanie stresu związanego z publiczną prezentacją) oraz zadania aktorskie.
Podczas zajęć uczestnicy, bazując na zebranych opowieściach i faktach o dzielnicy, opracują własne spacery twórcze po Śródmieściu – wybierając tematy i miejsca według własnych zainteresowań (mogą opracować np. spacer kryminalny, kulinarny, wielokulturowy, śladem opowieści seniorów). Spacery będą mieć charakter uteatralizowany i twórczy, to znaczy, że uczestnicy wydarzeń będą zapraszani do różnorodnych kreatywnych działań.
Na przygotowanie spaceru uczestnicy będą mieli pięć spotkań. W tym czasie będą mieli możliwość zapoznania się z wybranymi archiwalnymi dokumentami i zbiorami w Archiwum Urzędu Miasta Katowice oraz opracują kreatywne zadania.
Terminy:
- 16, 23, 30 września, godz. 17:00-19:30
- 7, 14 października, godz. 17:00-19:30
- 15-30 października – realizacja autorskich spacerów. Obowiązuje udział w całym cyklu!
Prowadzące:
dr Zofia Kusztal – doktor historii, judaistka, kierowniczka Archiwum Urzędu Miasta Katowice. Współpracuje z australijską firmą genealogiczną Lost Histories, zajmującą się badaniem losów żydowskich rodzin z Europy Wschodniej. Prowadzi liczne warsztaty i spacery historyczne dla młodzieży.
Karolina Cieślar – absolwentka Szkoły Aktorskiej przy Teatrze Śląskim. Reżyserka teledysków, czytań performatywnych i spektakli. Współpracuje z „Teatrem w Sam Raz”, w którym wyreżyserowała sztukę pt. „Fatalne zaręczyny”. Oprócz teatru i warsztatów dla młodzieży pracuje jako Make-up Artist. Współpracowała z m.in. ze Śląskim Teatrem Lalki i Aktora Ateneum, Teatrem Śląskim im. S. Wyspiańskiego i Akademią Muzyczną im. K. Szymanowskiego w Katowicach.
Miejsce zajęć: Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum.
Na warsztaty obowiązują zapisy za pomocą formularza:
https://forms.gle/eBUssS1BUgNDKae57
Liczba miejsc jest ograniczona. O przyjęciu zadecyduje kolejność zgłoszeń. Udział w warsztatach jest bezpłatny.
Dodatkowe informacje: tel. 32 602 92 72,
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura-Interwencje. Edycja 2024.