Kontakt

JADWIGA LEMAŃSKA: Post-industrialne mutanty

   POST-INDUSTRIALNE MUTANTY – taki tytuł nosi wystawa grafik Jadwigi Lemańskiej, której wernisaż odbędzie się w Galerii Ateneum 18 lutego (jak zwykle w piątek) o godz. 18.00.

   Prace są efektem udziału artystki w międzynarodowym projekcie C.O.A.L. – From Carboniferous to Open-Eyed Artists on Landscape realizowanym w ramach unijnego programu KULTURA 2007-2013 we współpracy z partnerami z Francji, Niemiec i Polski. Warto jednak podkreślić, że w Ateneum zobaczymy mutanty z najnowszej, nigdzie jeszcze nie prezentowanej serii.

  Post-industrialne mutanty to postacie składające się z części maszyn, mechanizmów i innych odpadów poprzemysłowych. Założeniem projektu jest wywołanie pozytywnych emocji i zmiany spojrzenia na to z czego się składa krajobraz poprzemysłowy. W maszyny które pracowały kiedyś pełną parą, a teraz stoją bezużyteczne i martwe chciałam tchnąć nowe życie. – pisze Jadwiga Lemańska – Bawiąc się ich formami jak częściami układanki „mutuję post-industrial”. Z jednej strony są pamiątką pozostałą po przemysłowym bogactwie, a drugiej są po prostu fajnymi postaciami o różnych charakterach.

Dodajmy, że grafiki te wydają się bardzo bliskie konwencji teatralnej, a lalkowej w szczególności. Tym serdeczniej zapraszamy do obcowania z robotami – mutantami

 

Jadwiga Lemańska jest studentką Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach na kierunku Projektowanie Graficzne. Jako stypendystka programu CEEPUS studiowała też w Wyższej Szkole Projektowania i Architektury w Pradze w pracowni typografii Františka Štorma (2007).

Zajmuje się ilustracją oraz projektowaniem graficznym, ale korzysta również z technik tradycyjnych, jak malarstwo czy grafika warsztatowa.

Swoje prace prezentowała w kraju i zagranicą (m.in. we Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii). Za projekt postindustrialnych mutantów otrzymała trzecią nagrodę w kategorii design w konkursie TVP 2 Dolina Kreatywna, czyli czego szuka młoda sztuka (2009).

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje na temat wydarzeń organizowanych przez Teatr Ateneum przeczytaj politykę prywatności i podaj swój adres e-mail:

 
FBAteneum
Znajdź nas na Facebooku
Festiwal
Festiwal na Facebooku
Galeria
Galeria na Facebooku
YTAteneumKatowice
Znajdź nas na YouTube
teatr_ateneum_katowice
Instagram
Skip to content