Kontakt

Waldemar Żyszkiewicz

Jak zdobyć korzec złota, czyli bezeceństwa Pana Klausa

wg Hansa Christiana Andersena
reżyseria
Maciej K. Tondera
scenografia
Teresa Targońska
muzyka
Jolanta Szczerba
choreografia
Lidia Bień
astystent reżysera
Renata Chudecka
premiera
16 września 1989
aktorzy
Bogusława Jaremowicz, Piotr Gabriel, Piotr Janiszewski, Marek Wit
O spektaklu

Scenariusz oparty jest na jednym z mniej znanych utworów Hansa Christiana Andersena Mały Klaus i Duży Klaus, w którym reżyser dostrzegł treści współczesne w swej wymowie. Akcja sztuki jest w pewnym stopniu dalszym ciągiem baśni.

Dla potrzeb teatru główna postać, Mały Klaus, staje się Panem Klausem – człowiekiem, który w niecny sposób dorobił się majątku. Teraz, jako właściciel straganu, reklamuje swoje usługi przy pomocy jarmarcznego teatrzyku lalek. Drewnianymi marionetkami odgrywa sobie tylko znaną historię – historię Małego Klausa. Temat ten jest mu najbliższy, zdradza więc publiczności swoje najgłębsze tajemnice z życia perfidnego zbrodniarza. Korzystając z głupoty i zachłanności innych działał według prostej zasady: nie mówił całej prawdy do końca. Z czasem zaczął posługiwać się kłamstwem i zbrodnią, zdobywając kolejne korce złota. I tak właśnie powiększał swój majątek. Drapieżność i gorycz, jaka przebija z utworu Andersena, obecna jest także w spektaklu, ukazującym człowieka owładniętego pasją posiadania.

Tragifarsa o ludzkiej zachłanności, zrealizowana w konwencji czarnego humoru, z negatywnym bohaterem i bardzo przewrotnym morałem, o którym warto z dziećmi porozmawiać, zmusza do refleksji, ale stanowi też świetną zabawę. Tym bardziej, że mnóstwo tu aktorskich i animacyjnych smaczków, a bogactwo charakterystycznych postaci, planów gry, zmian sytuacyjnych i intryg nie pozostawia czasu na nudę.

Jedna z najlepszych inscenizacji Ateneum, nie schodziła z afisza przez kilkanaście sezonów. Reprezentowała Teatr na wielu międzynarodowych festiwalach.

I nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Teatru Lalek, Arnhem ’89 (Holandia)

Złota Maska dla reżysera Macieja K. Tondery, Katowice’90

I nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Teatru Lalek, Klagenfurt ’92 (Austria)

Udział w Międzynarodowym Festiwalu Teatru Lalek, Bielsko-Biała ’90

Udział w Bradford Festival’94 (Anglia)

Udział w Międzynarodowym Festiwalu Teatru w Walizce, Łomża 2001.

foto: Józef Wróbel

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje na temat wydarzeń organizowanych przez Teatr Ateneum przeczytaj politykę prywatności i podaj swój adres e-mail:

 
FBAteneum
Znajdź nas na Facebooku
Festiwal
Festiwal na Facebooku
Galeria
Galeria na Facebooku
YTAteneumKatowice
Znajdź nas na YouTube
teatr_ateneum_katowice
Instagram
Skip to content