Kontakt

JULIA KEMPA: malarstwo

Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum zaprasza na wystawę malarstwa Julii Kempy. Wernisaż odbędzie się w piątek, 14 lutego o godz.18.00 w Galerii Ateneum przy ul. 3 Maja 25.

Julia Kempa, studentka IV roku Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach swoje prace realizuje w pracowni malarstwa prof. Kazimierza Cieślika oraz w pracowni rysunku prof. Antoniego Cygana.

Laureatka I nagrody w ubiegłorocznej edycji konkursu malarskiego Studencki Obraz Roku – ASP Katowice, za swój osobisty debiut uznaje miejsce w finale jednego z najbardziej prestiżowych konkursów sztuki figuratywnej Art Renewal Center w USA w 2019. W tym samym roku wzięła udział w wystawie zbiorowej studentów i wykładowców katowickiej uczelni pn. Equinox w Springfield (USA); znalazła się również w finałowej grupie FAV 15% konkursu BoldBrush.

Warto dodać, że kilka obszernych stron na temat młodej artystki znajdziemy w grudniowym numerze amerykańskiego The Guide Artists Magazine.

W swojej twórczości kładę szeroki nacisk na warsztat, ale również dążę do idealnego synkretyzmu pomiędzy realizmem, a moimi iluzorycznymi wizjami. Chętnie sięgam po technikę olejną i różnorodne spoiwa – pisze Julia Kempa w miesięczniku Śląsk (nr 8/2019, s.69). Obecnie tworzę cykl prac związany z tematyką problemów ze snem, bezsennością oraz paraliżem przysennym. Sen jest częścią naszego codziennego życia, lecz nie każdy doświadczył konsekwencji, jakie niesie za sobą jego brak. Zatracanie się w koszmarze nie jest już tylko sferą nocną, ale w pewnym momencie również znienawidzoną normalnością. Każda noc wydaje się taka sama – czekanie, zatracanie się w śnie, który nie jest dobry, wybudzenie oraz strach przed ponownym zaśnięciem. To jak surrealistyczna kolejka górska, która bardzo boleśnie odbija się na sferze psychicznej. Prócz osobistych doświadczeń ukazanych w obrazach, portretuję również osoby borykające się ze wspomnianymi przypadłościami. Na szczególną uwagę zasługuje obraz „Maja”, który ukazuje kontrast między siłą, którą chcemy eksponować na zewnątrz, a delikatnością i bezpieczeństwem, które pragniemy odczuwać w chwilach bezsilności i stresu. Sen jest jednym z największych luksusów, jakie podarowała nam natura. Pragnę, by obrazy były tego przypomnieniem, a jednocześnie inspiracją i ukojeniem dla tych, którzy o sen i spokój jeszcze walczą.

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje na temat wydarzeń organizowanych przez Teatr Ateneum przeczytaj politykę prywatności i podaj swój adres e-mail:

 
FBAteneum
Znajdź nas na Facebooku
Festiwal
Festiwal na Facebooku
Galeria
Galeria na Facebooku
YTAteneumKatowice
Znajdź nas na YouTube
teatr_ateneum_katowice
Instagram
Skip to content