Kontakt

KAROL GAWROŃSKI: Ich heiße Igor

Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum zaprasza na wystawę malarstwa Karola Gawrońskiego zatytułowaną Ich heiße Igor. Wernisaż odbędzie się w piątek, 16 marca o godz.18.00 w Galerii Ateneum przy ul. 3 Maja 25.

Karol Gawroński (urodzony w 1990) ukończył Wydział Artystyczny Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach na kierunku Grafika warsztatowa (dyplom uzyskał w 2015). Uprawia malarstwo, rysunek i grafikę.

Laureat pierwszej nagrody Studencki Obraz Roku (ASP Katowice 2015), Najlepszego Dyplomu – Grafika. Uczeń i jego promotor 2016 za cykl prac Imponderabilia (program Stowarzyszenia Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie), drugiej nagrody The International Small Engraving Salon 2014 (Florean Museum, Rumunia), drugiej nagrody w konkursie na dzieło artystyczne Ziarnista struktura materii – od Demokryta do Smoluchowskiego (2017), wyróżnień w Ogólnopolskim Konkursie Malarskim Młody Wawrzyn (Galeria DNA, Wrocław 2015) oraz w konkursie na plakat organizowanym w ramach projektu JEDEN ze 100 (Muzeum Narodowe, Gdańsk 2017), finalista VI Przeglądu Młodej Sztuki „Świeża Krew” (Galeria Sztuki SOCATO, Wrocław 2016).

Uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jego grafikę oglądaliśmy też kilka lat temu w Galerii Ateneum na wystawie prac pedagogów, absolwentów oraz studentów Pracowni Wklęsłodruku ASP pt. Ludzie z metalu 2.

W ubiegłym miesiącu można było zobaczyć w katowickim Rondzie Sztuki wspólną wystawę rysunku narracyjnego Karola Gawrońskiego i Mateusza Rafalskiego pn. Zły Bliźniak. Jej kurator, Maciej Cholewa napisał: Nie istnieją tematy, które stanowiłyby tabu dla twórczości Karola Gawrońskiego. Mierzy się zarówno z przedstawianiem trywialnych sytuacji, towarzyszących mu podczas przeżywania rutyny dnia codziennego, jak i metafizycznych wizualizacji absolutu, wynikających z rozważań na temat panteizmu Barucha Spinozy. (…) skrzętnie notuje każdą chwilę ze swojego życia. Nic nie umyka jego uwadze i nawet najdrobniejsze zmiany w otaczającej go rzeczywistości mogą stanowić dla niego pretekst do stworzenia nowej pracy.

Ich heiße Igor będzie pierwszą indywidualną prezentacją malarstwa młodego artysty.

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje na temat wydarzeń organizowanych przez Teatr Ateneum przeczytaj politykę prywatności i podaj swój adres e-mail:

 
FBAteneum
Znajdź nas na Facebooku
Festiwal
Festiwal na Facebooku
Galeria
Galeria na Facebooku
YTAteneumKatowice
Znajdź nas na YouTube
teatr_ateneum_katowice
Instagram
Skip to content