Katarzyna Prudło: Wiersze
Odcinek 15.
W czwartek 2 lipca o godz. 10.00 zamykamy nasz cykl poetycki wierszem pt. Lecę w kosmos (z tomiku Wielka chmura, brat i ja) w wykonaniu samej Autorki, z muzyką Janka Prudły.
Tym, którzy chcieliby poznać inne teksty Katarzyny Prudło, serdecznie polecamy wszystkie wydane przez nią książeczki – Bo widzisz, mamusiu, Czy to psota mego kota?, Echo z podwórka, Sekrety małej poduszki, Sypie z nieba oraz wspomniana wyżej Wielka chmura, brat i ja.
Warto przy okazji przytoczyć fragmenty recenzji. Bogdan Widera zauważył, że wiersze (…) napisane z poczuciem humoru, prawie zawsze zawierają jakąś niespodziankę w poincie. (…) Natchnieniem są własne pociechy autorki, co dość wyraźnie da się odczytać, ponieważ punktem wyjścia do wierszowanych historyjek musiało być doświadczenie własne, obserwacja. (…) W wielu utworach narratorem jest dziecko, które samo analizuje sytuację i ocenia swoje zachowanie. Ten prosty zabieg pozwala na uniknięcie „odgórnej” dydaktyki, drażniącej w tak wielu wierszykach dla najmłodszych. (miesięcznik Śląsk)
W swoich rymowankach autorka w interesujący sposób wykorzystała elementy znane dziecku z bajek i codziennego życia. (…) Grasujący po pokoju straszliwy potwór, gwiaździsty i bezgraniczny kosmos z kometami, chodzące po ulicy marzenie w długiej spódnicy (…) – to tylko niektóre z przykładów wprowadzających dzieci w świat tajemniczych przygód, pogmatwanych sytuacji i – wreszcie – prostych rozwiązań. Zaprezentowane opowieści nie tylko wywołują uśmiech na twarzy, ale przede wszystkim utwierdzają w przekonaniu, że przy odrobinie dobrych chęci wszelkie przeszkody zostaną przezwyciężone, porządek zostanie wzorowo utrzymany, nuda – na długo pokonana, kłamstwo – zażegnane, złość – odsunięta w najdalszy kąt, a marzenia o pięknym życiu staną się bardziej realne. (Wortal Granice.pl, wszystko o literaturze)
Dodajmy, że doświadczenie aktorskie Katarzyny Prudło przełożyło się z pewnością na potencjał dramaturgiczny jej wierszy. W Ateneum wykorzystano tę wartość kilka lat temu, realizując kameralną inscenizację dla bibliotek pt. Aniołek i sen.
Na zakończenie zacytujmy słowa autorki: Lubię spoglądać na świat dziecięcymi oczami, bo wszystko w nim jest prawdziwe, proste i szczere: radość ogromna, rozpacz absolutna, zadziwienie – cudownie bezgraniczne. Taki świat dużo bardziej mi się podoba.
Przypominamy, że wszystkie nagrania pozostają dostępne bez ograniczeń na naszym kanale YouTube.
Odcinek 14.
Ratunku! – wiersz z tomiku Wielka chmura, brat i ja – w wykonaniu Bartosza Sochy prezentujemy od wtorku 30 czerwca. Start o godz. 10.00.
Odcinek 13.
Wiersz pt. Piesku mój z tomiku Echo z podwórka nagrała Beata Zawiślak ze swoim psem o dźwięcznym imieniu Soprano. Początek emisji w czwartek 25 czerwca o godz. 10.00.
Odcinek 12.
W letniej scenerii, bujając się na huśtawce spójrzmy w niebo i posłuchajmy Krystyny Nowińskiej. W nagraniu, które można oglądać od wtorku 23 czerwca od godz. 10.00, wystąpili Kasia i jej tata Tomek. Wiersz pochodzi z tomiku Echo z podwórka.
Odcinek 11.
Wiersz pt. Konik pochodzący z tomiku Echo z podwórka zrealizował, opracował muzycznie i interpretuje Piotr Janiszewski. Nagranie dostępne od soboty 20 czerwca od godz. 10.00.
Odcinek 10.
Kim jest tytułowy bohater wiersza pt. Potwór, przekonamy się oglądając nagranie Krystyny Nowińskiej. W „obsadzie” domownicy aktorki: Nela i Maniek, muzykę napisała Dorota Dakszewicz. Link aktywny od czwartku 18 czerwca od godz. 10.00.
Odcinek 9.
Przed wakacjami postanowiliśmy wrócić do cyklu z poezją dla dzieci i zaprezentować jeszcze kilka utworów Katarzyny Prudło. Posłuchajmy zatem Aleksandry Zawalskiej, która w kolejnym odcinku czyta o turlającym się drogą błyszczącym krążku… Początek emisji we wtorek 16 czerwca o godz. 10.00.
Odcinek 8.
To już ostatni wiersz w cyklu emitowanym z okazji Dnia Teatru Publicznego – Wielka chmura (z tomiku pod tym samym tytułem) w zaskakującej interpretacji Bartosza Sochy. Nagranie dostępne od soboty 23 maja od godz. 10.00.
Odcinek 7.
Wiersz pt. Jak się ze mną nie pobawisz nagrała (z apetytem) Beata Zawiślak. Link do emisji aktywny od piątku 22 maja od godz. 10.00.
Odcinek 6.
Trzy króliczki z tomiku Sekrety małej poduszki czyta dla najmłodszych Katarzyna Kuderewska. Emisja od czwartku 21 maja od godz. 10.00.
Odcinek 5.
Poszedłbym przed siebie sam, ale co mnie czeka? – zastanawia się bohater wiersza pt. Takie coś. Interpretacja i animacja: Ewa Reymann. W nagraniu wykorzystano lalkę zaprojektowaną przez Daniela Szymańskiego, wykonaną przez Katarzynę Żagiell-Kubik. Początek emisji w środę, 20 maja o godz. 10.00.
Odcinek 4.
Krystynie Nowińskiej, której słuchamy w wierszu Malutki sen, towarzyszy z wdziękiem kot Maniek. Muzykę skomponowała specjalnie do tego tekstu Dorota Dakszewicz. Link aktywny od wtorku, 19 maja od godz. 10.00.
Odcinek 3.
Pewnej nocy o północy… Tak tajemniczo zaczynają się Duszki, które nagrała dla małych widzów Aleksandra Zawalska. Emisja od poniedziałku, 18 maja od godz. 10.00
Odcinek 2.
Historyjkę o małym statku i jego kapitanie, czyli wiersz Po dalekim oceanie zrealizował, opracował muzycznie i interpretuje Piotr Janiszewski. Początek emisji w niedzielę, 17 maja o godz. 10.00.
W cyklu zrealizowanym przez aktorów Ateneum w ramach akcji #zostańwdomu i #czekamy (Dzień Teatru Publicznego) słuchamy tekstów aktorki naszego Teatru, a równocześnie autorki ciekawych dramaturgicznie, cieszących się sporym powodzeniem wierszy dla dzieci.
Jako poetka Katarzyna Prudło zadebiutowała w 2011 roku, ma w swoim dorobku sześć wydanych tomików (jeden ukazał się z audiobookiem). Polecamy je serdecznie, zapraszając tymczasem do zapoznania się z tą urokliwą poezją w sieci. Wiersze z książeczek Wielka chmura, brat i ja oraz Sekrety małej poduszki czytają:
W pierwszym odcinku posłuchajmy tekstu Gdyby marzenie szło po ulicy w interpretacji Autorki.
foto: Grafika: Michał Cygan