Kontakt

Carlo Gozzi

Król Jeleń

przekład
Joanna Walter
reżyseria
Karel Brožek
scenografia
Alois Tománek
muzyka
Ottorino Respighi
praca nad słowem
Roman Michalski
asystent reżysera
Marek Dindorf
premiera
19 maja 1995
aktorzy
Danuta Dindorf, Bogusława Jaremowicz, Katarzyna Kuderewska, Beata Zawiślak, Grzegorz Cinkowski, Henryk Ćmok, Marek Dindorf, Piotr Gabriel, Piotr Janiszewski, Marek Wit
O spektaklu

Dwa magiczne sekrety, które król Deram otrzymał od Wielkiego Maga, pozwalają mu rozpoznać kłamstwo oraz wcielić się w inną postać. Wykorzystuje te cudowne dary, aby zdemaskować hipokryzję i intrygi na swoim dworze. Historia o miłości, zazdrości i władzy, a zatem o ludzkich namiętnościach, pozostaje aktualna bez względu na epokę.

Ironiczno-filozoficzna sztuka Gozziego należy do baśni fantastycznych, tzw. fiabe teatrali. Jest tu miejsce na realizm i fantastykę, akcenty liryczne i komiczne, poezję i satyrę, a nawet farsę.

Inscenizacja czeskich twórców, nawiązująca do włoskiej commedii dell’arte, łączy dwa przeplatające się ze sobą plany – maski i odpowiadające im marionetki. Pełna humoru i dystansu przywołuje odwieczny problem różnicy między ideałem a rzeczywistością.

Złota Maska dla reżysera Karela Brožka za atrakcyjny kształt teatralny dzieła, Katowice 1996.

foto: Waldemar Jama

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje na temat wydarzeń organizowanych przez Teatr Ateneum przeczytaj politykę prywatności i podaj swój adres e-mail:

 
FBAteneum
Znajdź nas na Facebooku
Festiwal
Festiwal na Facebooku
Galeria
Galeria na Facebooku
YTAteneumKatowice
Znajdź nas na YouTube
teatr_ateneum_katowice
Instagram
Skip to content