Kontakt

LALKI

Od wielu lat Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum przygotowuje wakacyjną wystawę scenograficzną. W tym roku zatytułowaliśmy ją najprościej – LALKI.

Od 20 lipca do 16 sierpnia w Galerii Ateneum przy ul. 3 Maja 25 będzie można przyjrzeć się z bliska plastyce wybranych przedstawień katowickiej sceny, zarówno z bieżącego repertuaru, jak i tych archiwalnych.

Zobaczymy np. jak wyglądają lalki żyworękie zaprojektowane przez Evę Farkašovą do  spektaklu Przypowieść o szczęściu, zaskakujące, odczłowieczające aktora kostiumy-robaki z Kordiana (scenografię Mirka Kaczmarka nagrodzono Złotą Maską), lalki stolikowe i muppety Anny Chadaj zastosowane w baśni Amelka, Bóbr i Król na dachu, przypomnimy sobie klimat poetyckich inscenizacji Marcina Jarnuszkiewicza, zrealizowanych we współpracy plastycznej z Joanną Braun i Katarzyną Proniewską–Mazurek (Daleka podróż AndersenaSerce). Szczególną uwagę warto zwrócić na lalki Teresy Targońskiej – rzadko dziś spotykane, ciężkie, drewniane marionetki sycylijskie (na drutach) – ze sztuki Jak zdobyć korzec złota, czyli bezeceństwa Pana Klausa. Będzie Krawiec Niteczka (scenografia: Eva Farkašova), Śpiąca Królewna (scenografia: Pavel Hubička) i mickiewiczowskie Ballady (scenografia Janusza Pokrywki).

Polecamy tę ciekawie zaaranżowaną ekspozycję dzieciom i dorosłym, bo i sam teatr lalek jest przecież sztuką nie tylko dla najmłodszych!

Wystawa czynna będzie od wtorku do piątku w godzinach 10.00 – 15.00. Wstęp bezpłatny.

foto: Józef Wróbel, Tomasz Zakrzewski

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje na temat wydarzeń organizowanych przez Teatr Ateneum przeczytaj politykę prywatności i podaj swój adres e-mail:

 
FBAteneum
Znajdź nas na Facebooku
Festiwal
Festiwal na Facebooku
Galeria
Galeria na Facebooku
YTAteneumKatowice
Znajdź nas na YouTube
teatr_ateneum_katowice
Instagram
Skip to content