Kontakt

„Lato w teatrze”

W ramach programu „Lato w teatrze” Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum” od 27 lipca do 9  sierpnia realizuje projekt pn. „Pajdokracja”.  Pomimo pandemii i obowiązujących restrykcji udało się zorganizować warsztaty w formie tradycyjnych półkolonii, ale wymagało to od organizatorów i uczestników wyjątkowej dyscypliny. W interdyscyplinarnych zajęciach bierze udział łącznie 32 dzieci w wieku od 9 do 12 lat. Uczestnicy pod okiem pracowników Teatru i pedagogów poznają sztukę z perspektywy aktora, scenografa, reżysera, kompozytora i dziennikarza. Wakacyjne spotkania to nie tylko sposób na to, by rozwinąć talenty artystyczne, ale przede wszystkim okazja do kształcenia kompetencji społecznych (takich jak umiejętność pracy w grupie czy kreatywność). Kreatywne warsztaty są bowiem atrakcyjną formą do podejmowania z dziećmi ważnych tematów.  Punktem wyjścia do artystycznych poszukiwań były pytania: „co cię najbardziej irytuje?” oraz „co chciałbyś zmienić w swoim otoczeniu?” Refleksje na ten temat stały się podstawą do wykreowania przez dzieci miejsc, w których  mogą samodzielnie podejmować ważne decyzje. Wymyślone przez najmłodszych „państwa dzieci” stanowią odzwierciedlenie ich zainteresowań i osobowości. Jest to również niezwykły pretekst do podjęcia dyskusji na temat budowania wspólnoty, dokonywania zmian w swoim otoczeniu oraz zasadności reguł i kodeksów. W trakcie artystycznych poszukiwań uczestnicy ustalają, jak powinny wyglądać relacje między dziećmi a dorosłymi, które problemy rówieśników należałoby jak najszybciej rozwiązać oraz uczą się podejmowania decyzji istotnych nie tylko dla jednostki, ale także dla ogółu. Jak młodzi miłośnicy sztuki wyobrażają sobie „wymarzoną krainę”? Jakie obowiązują w niej zasady? Kto może mieszkać w kraju dzieci? Na te i inne pytania szukamy odpowiedzi podczas kreatywnych warsztatów muzycznych, plastycznych, aktorskich i medialnych. Efektem  artystycznych poszukiwań będzie mała forma teatralna, która zostanie udostępniona 9.08.2020 o godz. 14:00 na kanale www.youtube.pl Śląskiego Teatru Lalki i Aktora „Ateneum”.

 

INFORMACJE O PROGRAMIE

LATO W TEATRZE to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatralnej. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym.

W aktualnej 13. edycji programu dofinansowanie otrzymało 40 ośrodków z całej Polski – 17 organizacji pozarządowych i 23 samorządowe instytucje kultury.

Instytucje, które w poprzednich latach co najmniej trzykrotnie organizowały Lato w teatrze, mają za zadanie zrealizować projekt wspólnie z organizacją partnerską, która dotychczas nie brała udziału w programie. Ten moduł został nazwany Lato w teatrze +, a dofinansowanie przyznano 4 ośrodkom.

Autorskie warsztaty przygotowywane przez pedagogów i artystów są dla dzieci i młodzieży szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie i zabawę teatrem.

 

Więcej informacji na temat programu na:

www.latowteatrze.pl

www.facebook.com/programLatowteatrze

www.facebook.com/instytutteatralny

 


LATO W TEATRZE 2020 organizują:

w ramach modułu LATO W TEATRZE+

Gminny Ośrodek Kultury w Górznie + Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Płośnicy
Gminny Ośrodek Kultury w Stepnicy + Stowarzyszenia Plantacja Wyobraźni – Mały Dom z Barlinka
Grupa Inicjatywna Baranówko + Wiejskie Stowarzyszenie Integracyjne Wiestin
Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA w Krakowie + Fundacja Migawka

 

w ramach modułu LATO W TEATRZE

A la teatr, Babiogórskie Centrum Kultury im. dr Urszuli Janickiej – Krzywdy, Biblioteka – Centrum Kultury i Promocji Gminy Lubiewo, Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice, Centrum Kultury i Promocji Gminy Strzyżewice z siedzibą w Piotrowicach, Centrum Kultury i Sportu w Jabłonowie Pomorskim, Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach, Dom Kultury w Strzelnie, Fundacja Ditero, Fundacja KONTRA/BANDA, Fundacja MUCHA, Fundacja PRO FUTURO, Fundacja t:, Fundacja Teatr Latarnia, Fundacja TIFF Collective, Gminne Centrum Kultury w Gorzycach, Gminny Ośrodek Kultury w Uściu Gorlickim, Lubartowski Ośrodek Kultury, Małopolski Instytut Kultury w Krakowie, Miejski Teatr Miniatura, Ośrodek Teatralny Kana, Ośrodek Kultury Kraków – Nowa Huta, Słupski Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie Bliżej Szkoły, Stowarzyszenie Kolektyw Kobietostan, Stowarzyszenie K.O.T., Stowarzyszenie Multi.Art, Stowarzyszenie Origo, Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Dobre, Stowarzyszenie Teatr Nowy, Suwalski Ośrodek Kultury, Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Teatr Kameralny w Bydgoszczy, Terra Artis Lanckorona

 

foto: Paweł Szymkowiak

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje na temat wydarzeń organizowanych przez Teatr Ateneum przeczytaj politykę prywatności i podaj swój adres e-mail:

 
FBAteneum
Znajdź nas na Facebooku
Festiwal
Festiwal na Facebooku
Galeria
Galeria na Facebooku
YTAteneumKatowice
Znajdź nas na YouTube
teatr_ateneum_katowice
Instagram
Skip to content