Kontakt

Lato w teatrze

Rozpoczynamy rekrutację na wakacyjne warsztaty teatralne!

W ramach programu „Lato w teatrze+” Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum” wraz z Miejskim Domem Kultury „Bogucice-Zawodzie” w dniach 26.07-8.08.2021 roku będzie realizował projekt pn. „Nasze podwórko”, adresowany do dzieci w wieku 9-11 lat. Chcemy zaprosić najmłodszych do zbudowania teatralnej narracji na temat jednej z najstarszych dzielnic Katowic-Bogucic. W trakcie artystycznych poszukiwań wspólnie wykreujemy prywatną mapę dzielnicy i oznaczymy na niej miejsca, które mogą kryć skarby lub intrygować. Inspiracje do odkrycia takich zakątków będziemy czerpać poznając historie mieszkańców, analizując stare mapy, szukając śladów obecności Utopca i Beboka oraz odbywając twórcze spacery. Rezultatem kreatywnych podróży będzie spektakl, w którym uczestnicy wezmą udział przejmując role aktorów, muzyków, scenografów, pracowników obsługi technicznej, a także osób odpowiedzialnych za promocję. Ze względu na tematykę projektu szczególnie gorąco zapraszamy dzieci uczące się lub mieszkające w dzielnicy Bogucice, ale osoby spoza tego terenu też mogą wziąć udział w projekcie.

Dzieci będą pracować w czterech grupach: aktorskiej, aktorsko-plastycznej, aktorsko-muzycznej i aktorsko-medialnej.

W programie każdej z grup znajdą się: zadania aktorskie, gry i zabawy teatralne,  warsztaty twórcze,  ćwiczenia rozwijające wyobraźnię i umiejętność  pracy w grupie.

Ponadto każda z grup będzie poznawać teatr z różnych perspektyw:

GRUPA AKTORSKA pozna wybrane elementy gry w planie żywym i lalkowym, plastyki ruchu oraz budowania scen zbiorowych. Uczestnicy skupią się na budowaniu scen pokazu finałowego.

GRUPA AKTORSKO-PLASTYCZNA będzie eksperymentować z różnymi technikami budowania scenografii i kostiumu, a także technikami animacji form teatru lalek.

GRUPA AKTORSKO-MUZYCZNA stworzy oprawę dźwiękową spektaklu finałowego. Zajęcia skupione będą na ćwiczeniach emisyjnych, umuzykalniających, rytmicznych oraz zadaniach ułatwiających przełamywanie niechęci związanej z wyrażaniem siebie za pomocą dźwięku.

GRUPA AKTORSKO-MEDIALNA pozna tajniki dziennikarstwa telewizyjnego, elementy autoprezentacji i kultury wypowiedzi. Poza tym zaplanuje nietypową akcję promocyjną.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

Uczestnicy będą pracować przez dwa tygodnie po 6 godzin dziennie (godz. 9.00-15.00) w jednej z czterech grup (można wybrać tylko jedną).  Zajęcia są przeznaczone dla dzieci w wieku 9-11 lat i będą się odbywać w Miejskim Domu Kultury „Bogucice-Zawodzie” (ul. Markiefki 44a). Efektem warsztatów będzie pokaz finałowy w formie spektaklu teatralnego, który zostanie zaprezentowany w Internecie. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Rodzice lub opiekunowie muszą zadeklarować obecność dziecka w trakcie trwania całego turnusu, czyli w dniach 26.07-8.08.2021 (13 dni zajęć – z wyłączeniem niedzieli 1.08).

UWAGA! Ze względu na sytuację epidemiologiczną uczestnicy będą musieli dostosować się do wszelkich wytycznych sanitarnych. Zajęcia planujemy zrealizować w formie tradycyjnych spotkań w małych grupach, jednak w przypadku nowych ograniczeń związanych z wirusem COVID-19 dopuszczamy organizację projektu w formie online (całościowo lub częściowo). O ewentualnych zmianach formuły zajęć będziemy informować uczestników na bieżąco.

CO TRZEBA ZROBIĆ, ŻEBY WZIĄĆ UDZIAŁ W WARSZTATACH?

Warunkiem zakwalifikowania do udziału jest obecność na warsztatach rekrutacyjnych oraz prawidłowe wypełnienie karty zgłoszenia (którą uczestnicy otrzymają na spotkaniu  rekrutacyjnym).  Liczba miejsc jest ograniczona. O przyjęciu zadecyduje kolejność zgłoszeń.

Warsztaty rekrutacyjne odbędą się 8.06.2021 (wtorek), godz. 16:00-17:30 w Miejskim Domu Kultury „Bogucice-Zawodzie”(ul. Markiefki 44a).

 Na warsztaty rekrutacyjne obowiązują zapisy w Miejskim Domu Kultury „Bogucice-Zawodzie”, od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-20:00, tel. (32) 203-05-17, wew. 2.

Dodatkowe informacje: Miejski Dom Kultury „Bogucice-Zawodzie”, ul. Markiefki 44a, tel. (32) 203-05-17, wew. 2.

 

Uwaga – warsztaty rekrutacyjne mają na celu przybliżenie specyfiki zajęć – to nie casting. Przyjmujemy wszystkich zainteresowanych sztuką – bez względu na umiejętności artystyczne. Jedynym warunkiem uczestnictwa jest chęć twórczej pracy i obecność podczas całego cyklu warsztatów (13 dni zajęć). Przed rozpoczęciem warsztatów odbędzie się również spotkanie online z rodzicami/opiekunami zajęć dotyczące kwestii organizacyjnych oraz przestrzegania zasad związanych z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19.

INFORMACJE O PROWADZĄCYCH WARSZTATY:

BEATA ZAWIŚLAK: aktorka ŚTLiA Ateneum w Katowicach, współpracuje z Teatrem Gry i Ludzie. Prowadziła zajęcia teatralne w domach kultury, warsztaty teatralne, jest wykładowcą Uniwersytetu Śląskiego Dzieci w Katowicach. Współtwórczyni Małej Akademii Teatralnej – cyklu spektakli edukacyjnych skierowanych do najmłodszego widza. Współpracuje ze Stowarzyszeniem “Uskrzydlamy”, w którym prowadzi warsztaty teatralne z  młodzieżą.

ALEKSANDRA ZAWALSKA: aktorka ŚTLiA Ateneum w Katowicach, instruktor teatralny. Prowadziła zajęcia z dykcji dla dzieci i młodzieży w Ośrodku Kultury w Będzinie, zajęcia teatralne dla dzieci i młodzieży w Młodzieżowym Domu Kultury w Chorzowie. Jurorka Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego oraz Małego Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Wolontariuszka na Oddziale Hematologii i Onkologii Dziecięcej w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie. Absolwentka Studium Aktorskiego przy Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie, dyplomowana aktorka (ZASP). W 2007 odznaczona Złotą Maską za najlepszą rolę aktorską w teatrach lalkowych.

KRYSTYNA NOWIŃSKA: aktorka ŚTLiA Ateneum w Katowicach. W latach 2002 – 2007 aktorka Teatru Lalki i Aktora Pinokio. Wykładowca sekcji lalkarskiej Łódzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Heleny Kretz. Prowadząca liczne warsztaty, lekcje teatralne i lalkarskie w szkołach, przedszkolach, domach kultury, domach dziecka i teatrach. Absolwentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza Wydziału Sztuki Lalkarskiej  w Białymstoku.

PAWEŁ SZYMKOWIAK: realizator i reżyser dźwięku, kompozytor, absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Autor kilku teatralnych bajek dla dzieci oraz stworzonych na ich potrzeby piosenek. Prowadzi grupę filmową Gawlock Pictures. Realizuje materiały filmowe promujące działania teatrów zawodowych. Prowadził zajęcia w grupie medialno-aktorskiej podczas Lata w teatrze (2016-2018) w Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie oraz w ŚTLiA Ateneum w Katowicach.

PAULINA ZDANCEWICZ: pracowniczka MDK „Bogucice-Zawodzie”, instruktorka kulturalno-oświatowa, absolwentka Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (spec. flet poprzeczny). Studentka Szkoły Aktorskiej przy Teatrze Śląskim. Współpracuje z agencją artystyczną PRYM ART. Wieloletnia animatorka zabaw dla dzieci, instruktorka zajęć teatralnych, muzycznych oraz musicalowych. Prowadziła także arteterapię dla dzieci z autyzmem w Art Academy. Aktualnie prowadzi w dziale „Bogucice” MDK „Bogucice-Zawodzie” Teatr dziecięcy „Chichry”, Grupę filmową „Flash” oraz warsztaty musicalowe. Prywatnie uwielbia podróże i z zamiłowaniem poznaje zwyczaje oraz kulturę odwiedzanych krajów. Aktywnie uprawia sport, który potrafi łączyć z edukacją kulturalną i historyczną, biorąc udział m.in. w programie „100 km na 100-lecie Bitwy Warszawskiej”.

SYLWIA SARNECKA: Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim, spec. film i nowe media, a także magister Międzynarodowych Studiów Polskich (doradztwo kulturowe) na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Wieloletnia animatorka czasu wolnego w mini klubach za granicą i w Polsce. Instruktor kulturalno – oświatowy w MDK Boguccie – Zawodzie. Zawodniczka klubu siatkarskiego, obecnie „na emeryturze”) – chętnie prowadzi zajęcia ruchowe i sportowe dla dzieci. Zainteresowania: kultury świata, języki obce i podróże; film, seriale i nowe media oraz gry komputerowe i literatura (głównie fantastyka). 

ANNA NOWAK: instruktor teatralny, animator kultury, arteterapeutka. Od ponad 15 lat prowadzi zajęcia teatralne i działania animacyjne. Inicjatorka i koordynatorka ponad 35 projektów edukacyjno-społecznych. Stypendystka MKiDN w dziedzinie edukacji i animacji kultury. Specjalista ds. edukacji w ŚTLiA Ateneum. Absolwentka m.in. filologii polskiej o specjalności teatrologicznej i nauczycielskiej (UMK Toruń), Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży (AST Wrocław), Produkcji teatralnej (UŁ), Podyplomowych studiów kwalifikacyjnych w zakresie emisji głosu (UMCS), kursu Arteterapia – kultura przeciwko wykluczeniu (Centrum Łowicka).

SZYMON GAWLIK: Absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu. Studiował Edukację Artystyczną w zakresie sztuk plastycznych (specjalizacja rzeźba) na Uniwersytecie Śląskim. Student Filozofii na Uniwersytecie Wrocławskim. Uczestniczył w kilku międzynarodowych plenerach artystycznych (m.in. w Tomaszowie Lubelskim, Łęcznej, Ostrowie Wielkopolskim, Włodzimierzu Wołyńskim). Prywatne i zawodowe interesuje się rzeźbą, malarstwem, grafiką ale również poezją i filozofią. Przez wiele lat pracował w pracowniach plastycznych i konserwacji dzieł sztuki. W latach 2004-2017 prowadził cykliczne warsztaty plastyczne dla dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjalnych w Muzeum Schoena w Sosnowcu w ramach Dni Ziemi oraz w latach 2012-2015 prowadził warsztaty plastyczne w Muzeum Zagłębia. Obecnie pracownik pracowni plastycznej Teatru Ateneum. Prowadzący warsztaty plastyczne podczas „Lata w teatrze 2019-2020.

RAFAŁ SZYMA: Z wykształcenia filolog polski, z zawodu grafik zajmujący się grami, zwłaszcza planszowymi. Autor i tłumacz m.in. bajek publikowanych np. w zbiorze „Czytej bajtlōm kożdy dziyń”. Współtwórca książek dla dzieci. Aktywista zajmujący się mową i kulturą śląską, które promował w szkołach, na festynach i festiwalach.

 

OPIEKA PEDAGOGICZNA:

 

ALICJA KATARZYNA MICHALSKA: etnolog, pedagog ulicy związana z ECD Słoneczna Kraina i Dziennym Ośrodkiem Wsparcia w Katowicach, grupą nieformalną Czujczuj oraz Stowarzyszeniem Majstersztyk. Ma doświadczenie w pracy z grupami defaworyzowanymi: brała udział w działaniach społeczno-edukacyjnych z dziećmi ze środowisk wykluczonych, m.in. w Armenii, Iraku, Jordanii i Mołdawii (praca z uchodźcami i migrantami). W technice teatru cieni zrealizowała projekty „Odcienie Legendy” i „Kolory Legendy” oraz prowadziła zajęcia w ramach festiwalu Industriada i Ulicznicy.

ANNA DERMONT-BRANDYS: nauczyciel dyplomowany języka polskiego, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Śląskiego, Studiów Podyplomowych Historii, Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży (Akademia Sztuk Teatralnych we Wrocławiu). Ukończyła roczny Kurs Mistrzowski dla absolwentów Reżyserii Teatrów Dzieci i Młodzieży. Uczestnik Kursu Pracownie Mistrzowskie w Małopolskim Instytucie Teatralnym w Krakowie. Reżyser i opiekun zespołu teatralnego „Nie przeszkadzaj”, który jest wielokrotnym laureatem miejskich i wojewódzkich festiwali teatralnych.

KOORDYNATOR: Anna Nowak,

INFORMACJE O PROGRAMIE:

LATO W TEATRZE to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury,  Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatralnej. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym.

W aktualnej 14. edycji programu dofinansowanie otrzymało 41 ośrodków z całej Polski – 16 organizacji pozarządowych i 25 samorządowych instytucji kultury.

Ośrodki, które w poprzednich latach co najmniej trzykrotnie organizowały Lato w teatrze, mają za zadanie zrealizować projekt wspólnie z organizacją partnerską, która dotychczas nie brała udziału w programie. Ten moduł został nazwany Lato w teatrze +, a dofinansowanie przyznano 7 ośrodkom.

Autorskie warsztaty przygotowywane przez pedagogów i artystów są dla dzieci i młodzieży szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie i zabawę teatrem.

 

Więcej informacji na temat programu na:

www.latowteatrze.pl

www.facebook.com/programLatowteatrze

https://www.facebook.com/Lato-w-teatrze-Ateneum-Katowice-1990748297909944

LATO W TEATRZE 2021 organizują: 

W ramach modułu LATO W TEATRZE+

Gminny Ośrodek Kultury w Górznie + Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Zbicznie;

Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA  w Krakowie + Stowarzyszenie Krakowski Teatr Tańca;

Stowarzyszenie Teatr Okno + Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu;

Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum” + Miejski Dom Kultury „Bogucice – Zawodzie”;

Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie + Ośrodek Kultury w Będzinie;

Teatr Lalek PLECIUGA + Ośrodek Kultury w Drawsku Pomorskim; Wrocławski Teatr Lalek + Fundacja OnWater.pl

 

W ramach modułu LATO W TEATRZE

A la teatr; Biblioteka – Centrum Kultury i Promocji Gminy Lubiewo; Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich w Podkowie Leśnej; Centrum Kultury i Sportu w Kietrzu; Dom Kultury w Kraśniczynie; Dom Kultury w Strzelnie; Fundacja Ditero; Fundacja KONTRA/BANDA; Fundacja Mai i Mata Kwiatkowskich; Fundacja na Rzecz Wspierania Rozwoju Kreatywności oraz Rozwoju Twórczości Dzieci, Młodzieży i Dorosłych Kreolia-Kraina Kreatywności; Fundacja Studio TM; Fundacja Teatr Latarnia; Fundacja Twórczości, Edukacji i Animacji Młodzieży – „Teatrikon”; Fundacja Wspierania Integracji Osób Niepełnosprawnych STREFA INTEGRACJI; Fundacja Zaułek Krzysztofa Falkowskiego; Gminna Biblioteka Publiczna im. Ewy Kołaczkowskiej w Strzyżewicach; Gminna Biblioteka Publiczna w Bukowsku; Gminny Ośrodek Kultury w Radwanicach; Gminny Ośrodek Kultury w Ujeździe; Kwileckie Centrum Kultury i Edukacji im. Floriana Mazurkiewicza oraz Biblioteka Publiczna w Kwilczu; Miejski Dom Kultury w Bełżycach; Miejskie Centrum Kultury w Ciechocinku; Miejskie Centrum Kultury w Piaskach; Muzeum Powstania Warszawskiego; Nałęczowski Ośrodek Kultury; Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta; Pałac Kultury Zagłębia; Słupski Ośrodek Kultury; Stowarzyszenie „Do korzeni”; Stowarzyszenie K.O.T.; Stowarzyszenie Łazarz – Zakorzenieni w Tradycji; Stowarzyszenie Smak Przygody; Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie; Terra Artis Lanckorona


Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje na temat wydarzeń organizowanych przez Teatr Ateneum przeczytaj politykę prywatności i podaj swój adres e-mail:

 
FBAteneum
Znajdź nas na Facebooku
Festiwal
Festiwal na Facebooku
Galeria
Galeria na Facebooku
YTAteneumKatowice
Znajdź nas na YouTube
teatr_ateneum_katowice
Instagram
Skip to content