Kontakt

Lato w teatrze – spotkanie rekrutacyjne

Zapisz się na wakacyjne warsztaty! 

Zapraszamy 23 maja na godz. 18.00 do Śląskiego Teatru Lalki i Aktora „Ateneum” (ul. św. Jana 10) na spotkanie rekrutacyjne dla dzieci zainteresowanych udziałem w projekcie „Lato w teatrze”.

Spotkanie ma na celu przybliżyć dzieciom i ich opiekunom specyfikę wakacyjnych zajęć. Organizujemy spotkanie, bo chcemy żeby dzieci świadomie podjęły decyzję o uczestnictwie. Spotkanie nie jest castingiem – przyjmujemy wszystkich zainteresowanych teatrem – bez względu na uzdolnienia artystyczne. Jedynym warunkiem uczestnictwa jest chęć twórczej pracy i obecność w całym cyklu warsztatów (13 dni zajęć: 9-22.07.2018).

CO TRZEBA ZROBIĆ ŻEBY WZIĄĆ UDZIAŁ W LECIE W TEATRZE?
Trzeba przyjść na warsztaty rekrutacyjne wraz z rodzicem/opiekunem i wypełnić kartę zgłoszenia (dostępną na spotkaniu). Liczba miejsc na wakacyjne warsztaty jest ograniczona – o przyjęciu zadecyduje obecność na spotkaniu rekrutacyjnym oraz dostarczenie wypełnionej karty zgłoszenia.

NA WARSZTATY REKRUTACYJNE OBOWIĄZUJĄ ZAPISY:
Śląski Teatr Lalki i Aktora ATENEUM, tel. 32 253 79 26, 32 602 92 55,

KILKA SŁÓW O LECIE W TEATRZE
„Lato w teatrze” to bezpłatne warsztaty artystyczne adresowane do dzieci w wieku 8-10 lat, które odbędą się w dniach 9-22.07.2018. Wakacyjna oferta skierowana jest do dzieci, które chcą rozwijać zainteresowania związane z teatrem, muzyką, plastyką czy mediami oraz lubią pracować w grupie.

PRZEBIEG ZAJĘĆ
Uczestnicy będą pracować w dniach 9-22.07.2018 (13 dni – z wyłączeniem niedzieli 15.07) po 6 godzin dziennie (godz. 9.00-15.00) w jednej z czterech grup (można wybrać tylko jedną grupę). Rodzice lub opiekunowie muszą zadeklarować udział dziecka w trakcie trwania całego turnusu (13 dni).

TEMAT
Tematem przewodnim twórczych poszukiwań będzie siła współpracy i przełamywanie podziałów. W trakcie naszych poszukiwań za pomocą języka muzyki, działań aktorskich, plastycznych i medialnych wykreujemy nieznany archipelag. Wymyślone przez dzieci fikcyjne światy staną się podstawą do tworzenia scenariusza widowiska, w którym podejmiemy głos na temat odmienności i poszukiwania tego, co wspólne. Inspiracją do działań twórczych będą m.in. lektura dokonań starożytnych i średniowiecznych kartografów oraz cytaty z „Podróży Guliwera” Jonathana Swifta.

Dzieci będą pracować w czterech grupach: aktorskiej, aktorsko-plastycznej, aktorsko-muzycznej i aktorsko-medialnej. W programie każdej z grup znajdą się: zadania aktorskie, gry i zabawy teatralne, warsztaty twórcze, ćwiczenia rozwijające wyobraźnię i umiejętność pracy w grupie. Ponadto każda z grup będzie poznawać teatr z różnych perspektyw:

GRUPA AKTORSKA pozna wybrane elementy gry w planie żywym, teatru cieni, plastyki ruchu oraz budowania scen zbiorowych. Uczestnicy skupią się na budowaniu scen pokazu finałowego.

GRUPA AKTORSKO-PLASTYCZNA będzie eksperymentować z różnymi technikami budowania scenografii i kostiumu, a także technikami animacji form teatru lalek. Podczas zajęć dzieci stworzą także akcję happeningową w przestrzeni miejskiej.

GRUPA AKTORSKO-MUZYCZNA będzie tworzyć oprawę dźwiękową spektaklu finałowego. Zajęcia skupione będą na ćwiczeniach emisyjnych, umuzykalniających, rytmicznych oraz zadaniach ułatwiających przełamywanie niechęci związanej z wyrażaniem siebie za pomocą dźwięku.

GRUPA AKTORSKO-MEDIALNA będzie poznawać tajniki dziennikarstwa telewizyjnego, elementy autoprezentacji i kultury wypowiedzi oraz zredaguje program spektaklu. Poza tym uczestnicy zaplanują nietypową akcję promocyjną.

LATO W TEATRZE to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatru. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym. W aktualnej 11. edycji programu dofinansowanie otrzymało 40 ośrodków z całej Polski – 17 organizacji pozarządowych i 23 samorządowe instytucje kultury. Instytucje, które w poprzednich latach co najmniej trzykrotnie organizowały Lato w teatrze, mają za zadanie zrealizować projekt wspólnie z organizacją partnerską, która dotychczas nie brała udziału w programie. Ten moduł został nazwany Lato w teatrze +, a dofinansowanie przyznano 5 ośrodkom. W tym roku udział w Lecie w teatrze weźmie ponad 1200 uczestników. Autorskie warsztaty przygotowywane przez pedagogów i artystów są dla dzieci i młodzieży szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie i zabawę teatrem.
Więcej o programie na: www.latowteatrze.pl www.facebook.com/programLatowteatrze 

LATO W TEATRZE 2018 organizują:
w ramach modułu LATO W TEATRZE+
Gminny Ośrodek Kultury w Stepnicy + Gryfiński Dom Kultury, Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie + Miejski Ośrodek Kultury w Policach, Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach + Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach, Teatr Zagłębia w Sosnowcu + Miejski Klub Maczki, Wrocławski Teatr Lalek + Wrocławski Teatr Pantomimy im. H. Tomaszewskiego

w ramach modułu LATO W TEATRZE
Centrum Kultury Gminy Jabłonna, Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice, Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie, Fundacja Bieszczadzka (Ustrzyki Dolne), Fundacja CircArt (Chełmża), Fundacja Da Radę (Nysa), Fundacja MUCHA (Rumia), Fundacja PRO FUTURO (Sułkowice), Fundacja Rozwoju Sztuki Tańca (Białystok), Fundacja Szafa Gra (Ornontowice), Fundacja Sztuki „JAW DIKH” (Czarna Góra), Fundacja t: (Wałbrzych), Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Golczewie, Gminny Ośrodek Kultury w Górznie, Gminny Ośrodek Kultury w Kłodawie z/s w Wojcieszycach, Gminny Ośrodek Kultury w Krzywem, Gminny Ośrodek Kultury w Suszcu, Grupa Inicjatywna Baranówko (Baranówko), Małopolski Instytut Teatralny (Gmina Wielka Wieś), Miejska Biblioteka Publiczna w Bornem Sulinowie, Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku, Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie, Stowarzyszenie Calos Cagathos (Zambski Kościelne), Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego (Cieszyn), Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych Tartak (Sejny), Stowarzyszenie K.O.T. (Wojnowice), Stowarzyszenie Promocji Artystycznej (Solniki), Stowarzyszenie Teatr Krzyk (Maszewo), Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach, Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie, Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie, Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, Teatr Polski w Poznaniu, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu

Chcesz wiedzieć więcej o „Lecie w teatrze” w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora „Ateneum” – polub nas na Facebooku: 

PARTNERZY: 

PATRONAT MEDIALNY:

 

 

 

 

 

 

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje na temat wydarzeń organizowanych przez Teatr Ateneum przeczytaj politykę prywatności i podaj swój adres e-mail:

 
FBAteneum
Znajdź nas na Facebooku
Festiwal
Festiwal na Facebooku
Galeria
Galeria na Facebooku
YTAteneumKatowice
Znajdź nas na YouTube
teatr_ateneum_katowice
Instagram
Skip to content