Lato w teatrze – „Archipelag” (2018)

W ramach programu „Lato w teatrze” Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum” w dniach 9-22.07.2018 zorganizował warsztaty artystyczne dla 40 dzieci w wieku 8-10 lat. W trakcie naszych poszukiwań za pomocą języka muzyki, działań aktorskich, plastycznych i medialnych wykreowaliśmy z dziećmi nieznany archipelag. Wymyślone przez uczestników fikcyjne światy stały się podstawą do tworzenia scenariusza widowiska, w którym podjęliśmy głos na temat odmienności i poszukiwania tego, co wspólne. Inspiracją do działań twórczych były m.in. prywatne mapy stworzone przez dzieci, lektura dokonań starożytnych i średniowiecznych kartografów oraz motywy zaczerpnięte z „Podróży Guliwera” Jonathana Swifta.

Dzieci pracowały w czterech grupach: aktorskiej, aktorsko-plastycznej, aktorsko-muzycznej i aktorsko-medialnej. W programie każdej z grup znalazły się: zadania aktorskie, gry i zabawy teatralne, warsztaty twórcze, ćwiczenia rozwijające wyobraźnię i umiejętność pracy w grupie. 

Projekt zakończyła publiczna prezentacja spektaklu w dniu 22.07.2018 o godz. 11.00 w Pałacu Młodzieży (ul. Mikołowska 26).

KOORDYNATOR PROJEKTU:  Anna Nowak (koordynator), tel. 32 602 92 72, edukacja@ateneumteatr.pl

PROWADZĄCY ZAJĘCIA:

ALICJA KATARZYNA MICHALSKA: etnolog, pedagog ulicy związana z ECD Słoneczna Kraina i Dziennym Ośrodkiem Wsparcia w Katowicach, grupą nieformalną Czujczuj oraz Stowarzyszeniem Majstersztyk. Ma doświadczenie w pracy z grupami defaworyzowanymi: brała udział w działaniach społeczno-edukacyjnych z dziećmi ze środowisk wykluczonych min. w Armenii, Iraku, Jordanii i Mołdawii (praca z uchodźcami i migrantami). W technice teatru cieni zrealizowała projekty „Odcienie Legendy” i „Kolory Legendy” oraz prowadziła zajęcia w ramach festiwalu Industriada i Ulicznicy. 

ANNA DERMONT-BRANDYS: nauczyciel dyplomowany języka polskiego, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Śląskiego, Studiów Podyplomowych Historii, Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży (Akademia Sztuk Teatralnych we Wrocławiu). Ukończyła roczny Kurs Mistrzowski dla absolwentów Reżyserii Teatrów Dzieci i Młodzieży. Uczestnik Kursu Pracownie Mistrzowskie w Małopolskim Instytucie Teatralnym w Krakowie. Reżyser i opiekun zespołu teatralnego Nie przeszkadzaj, który jest wielokrotnym laureatem miejskich i wojewódzkich festiwali teatralnych. 

DOROTA DAKSZEWICZ: pianistka, akompaniator, pedagog, korepetytor wokalny, absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Bytomiu oraz Wychowania Muzycznego Akademii Muzycznej w Katowicach. Przez 12 lat prowadziła własne Studium Muzyczne, w którym odbywały się zajęcia muzyczno-wokalne dla dzieci (m.in. nauka gry na fortepianie, emisja głosu, kształcenie słuchu). Prowadzi chóry dziecięce m.in. przy Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Bytomiu. W latach 2000-2004 kierownik muzyczny, a obecnie korepetytor muzyczny w ŚTLiA Ateneum. Współautorka książki „Pół wieku Opery Śląskiej”. 

PAWEŁ SZYMKOWIAK: realizator i reżyser dźwięku, kompozytor, absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Autor kilku teatralnych bajek dla dzieci oraz stworzonych na ich potrzeby piosenek. Prowadzi grupę filmową Gawlock Pictures. Realizuje materiały filmowe promujące działania teatrów zawodowych. Prowadził zajęcia w grupie medialno-aktorskiej podczas Lata w teatrze w 2016 i 2017 roku w Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie. 

MARTA POPŁAWSKA: aktorka ŚTLiA Ateneum, animator kultury. Absolwentka Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie – filia we Wrocławiu i Pomaturalnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy we Wrocławiu. Otrzymała nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego Złota Maska za rolę w spektaklu „Joanna d’Arc” (2011). Odznaczona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego brązowym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. 

JACEK POPŁAWSKI: aktor, reżyser, absolwent Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie – filia we Wrocławiu. Ma 16-letnie doświadczenie pracy jako aktor-lalkarz (Teatr Maska, ŚTLiA Ateneum) i reżyser teatralny (m.in. Teatr Dzieci Zagłębia w Będzinie, Teatr im. A. Mickiewicza w Częstochowie, ŚTLiA Ateneum, Teatr Tęcza w Słupsku). Odznaczony medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Od września 2016 dyrektor artystyczny Teatru Maska w Rzeszowie. Ma doświadczenie w pracy jako scenograf, kompozytor, autor tekstów i tłumacz sztuk teatralnych. 

KATARZYNA ŻAGIELL-KUBIK: absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych w Dąbrowie Górniczej, pracownik pracowni plastycznej ŚTLiA Ateneum. Przez 22 lata pracowała w pracowni plastycznej Teatru Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie. W 2007 roku przygotowała scenografię do spektaklu „Jacek i Placek”. Wielokrotne prowadziła warsztaty plastyczne dla dzieci w okresie ferii zimowych i wakacji, a także dla Polonii w Göteborg’u. 

DANUTA DINDORF: aktorka, pracowała w ŚTLiA Ateneum w Katowicach oraz w Teatrze Groteska w Krakowie. Przez wiele lat prowadziła zajęcia teatralne w przedszkolu, a także warsztaty rodzinne i zajęcia z młodzieżą. W roku 2007 wraz z dziećmi z I Zespołu Ogólnokształcących Szkół Społecznych im. S. Konarskiego z Pałacu Młodzieży w Katowicach zrealizowała spektakl pt. „Baśń o dwunastu miesiącach” wg J. Porazińskiej. Ma uprawnienia nauczycielskie. Jest związana z Regionalnym Instytutem Kultury w Katowicach, gdzie prowadzi warsztaty teatralne dla nauczycieli. 

PIOTR JANISZEWSKI: aktor, reżyser, instruktor teatralny. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego – Wydział Radia i Telewizji. Od 1989 roku pracuje w ŚTLiA Ateneum. Nagrodzony dyplomem honorowym za debiut i nagrodą artystyczna wojewody katowickiego dla młodych twórców. Ukończył kwalifikacyjny dwuletni kurs instruktora teatralnego prowadzony przez Centralny Ośrodek Metodyki i Upowszechniania Kultury. Od ponad 30 lat prowadzi zajęcia teatralne z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. 

MAREK DINDORF: od ponad 40 lat aktor ŚTLiA Ateneum. Od najmłodszych lat związany z harcerstwem, a od 1972 ma stopień instruktora. Często zasiadał w jury konkursów recytatorskich i teatralnych. Prowadził warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Od kilku lat współpracuje z Regionalnym Instytutem Kultury w Katowicach prowadząc warsztaty dla instruktorów teatralnych z zakresu słowa w teatrze. 

ANNA NOWAK: instruktor teatralny, animator kultury, arteterapeutka. Od ponad 12 lat prowadzi zajęcia teatralne i działania animacyjne. Inicjatorka i koordynatorka ponad 20 projektów edukacyjno-społecznych (m.in. „Lwt” w Tomaszowie Maz. i Będzinie, „Pokój Opowieści”, „Mali Bajarze”). Stypendystka MKiDN w dziedzinie edukacji i animacji kultury. Specjalista ds. edukacji w ŚTLiA Ateneum. Absolwentka m.in. filologii polskiej o specjalności teatrologicznej i nauczycielskiej (UMK Toruń), Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży (AST Wrocław), kursu Arteterapia – kultura przeciwko wykluczeniu (Centrum Łowicka).

INFORMACJE O PROGRAMIE:

LATO W TEATRZE to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatru. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym. W aktualnej 11. edycji programu dofinansowanie otrzymało 40 ośrodków z całej Polski – 17 organizacji pozarządowych i 23 samorządowe instytucje kultury. Instytucje, które w poprzednich latach co najmniej trzykrotnie organizowały Lato w teatrze, mają za zadanie zrealizować projekt wspólnie z organizacją partnerską, która dotychczas nie brała udziału w programie. Ten moduł został nazwany Lato w teatrze +, a dofinansowanie przyznano 5 ośrodkom. W tym roku udział w Lecie w teatrze weźmie ponad 1200 uczestników. Autorskie warsztaty przygotowywane przez pedagogów i artystów są dla dzieci i młodzieży szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie i zabawę teatrem.
Więcej o programie na: www.latowteatrze.pl www.facebook.com/programLatowteatrze 

LATO W TEATRZE 2018 organizują: 
w ramach modułu LATO W TEATRZE+
Gminny Ośrodek Kultury w Stepnicy + Gryfiński Dom Kultury, Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie + Miejski Ośrodek Kultury w Policach, Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach + Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach, Teatr Zagłębia w Sosnowcu + Miejski Klub Maczki, Wrocławski Teatr Lalek + Wrocławski Teatr Pantomimy im. H. Tomaszewskiego

w ramach modułu LATO W TEATRZE
Centrum Kultury Gminy Jabłonna, Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice, Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie, Fundacja Bieszczadzka (Ustrzyki Dolne), Fundacja CircArt (Chełmża), Fundacja Da Radę (Nysa), Fundacja MUCHA (Rumia), Fundacja PRO FUTURO (Sułkowice), Fundacja Rozwoju Sztuki Tańca (Białystok), Fundacja Szafa Gra (Ornontowice), Fundacja Sztuki „JAW DIKH” (Czarna Góra), Fundacja t: (Wałbrzych), Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Golczewie, Gminny Ośrodek Kultury w Górznie, Gminny Ośrodek Kultury w Kłodawie z/s w Wojcieszycach, Gminny Ośrodek Kultury w Krzywem, Gminny Ośrodek Kultury w Suszcu, Grupa Inicjatywna Baranówko (Baranówko), Małopolski Instytut Teatralny (Gmina Wielka Wieś), Miejska Biblioteka Publiczna w Bornem Sulinowie, Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku, Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie, Stowarzyszenie Calos Cagathos (Zambski Kościelne), Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego (Cieszyn), Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych Tartak (Sejny), Stowarzyszenie K.O.T. (Wojnowice), Stowarzyszenie Promocji Artystycznej (Solniki), Stowarzyszenie Teatr Krzyk (Maszewo), Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach, Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie, Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie, Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, Teatr Polski w Poznaniu, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu.

ŁAPA TV – program telewizyjny zrealizowany przez uczestników projektu:

RELACJA FILMOWA # 1

RELACJA FILMOWA # 2

Chcesz wiedzieć więcej o „Lecie w teatrze” w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora „Ateneum” – polub nas na Facebooku: 

PARTNERZY

PATRONAT MEDIALNY

 

 

foto: Paweł Szymkowiak

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje na temat wydarzeń organizowanych przez Teatr Ateneum przeczytaj politykę prywatności i podaj swój adres e-mail:

 

FBAteneuem
Znajdź nas na Facebooku
Festiwal
Festiwal na Facebooku
Galeria
Galeria na Facebooku
YTAteneumKatowice
Znajdź nas na YouTube