Kontakt

ŁUKASZ OBAŁEK, PIOTR PAJĄK: Izomorfizm

W najbliższy piątek, 27 kwietnia 2012 o godz. 18.00 w Galerii Ateneum przy ul. 3 Maja 25 odbędzie się wernisaż wystawy Łukasza Obałka i Piotra Pająka zatytułowanej Izomorfizm.

Łukasz Obałek (ur. w 1983 r. w Sosnowcu) jest absolwentem Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Pracę dyplomową zrealizowaną w Pracowni Działań Interdyscyplinarnych, prowadzonej przez dr. Lesława Tetlę obronił w 2010 r.; dyplom dodatkowy zrobił w Pracowni Rzeźby prof. Jerzego Fobera. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, rzeźbą, video, performancem; najczęściej jednak wykorzystuje wymienione techniki jednocześnie, tworząc multitimedialne instalacje. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych; najważniejsze z nich to: GREY-GRAY (Rondo Sztuki 2008), ogólnopolska wystawa rysunku Rysować (Centrum Sztuki Współczesnej Wozownia w Toruniu 2010), Spotkania (SCS Zamek Sielecki 2011), CHIOSC (Rondo Sztuki 2011). Jest pomysłodawcą i współautorem  (wraz z Piotrem Pająkiem) projektu My lovely villa prezentowanego w 2010 r. w Szybie Wilson.

Piotr Pająk (ur. 1983 r. w Jarosławiu) dyplom z wyróżnieniem obronił w 2009 r. na Wydziale Grafiki Warsztatowej katowickiej Akademii Sztuk Pięknych w Pracowni Druku Wklęsłego prof. Jana Szmatlocha. Dodatkową prezentację miał też w pracowni malarstwa prof. Kazimierza Cieślika. Zajmuje się różnymi formami grafiki, malarstwem, rysunkiem i fotografią. Uczestniczył w wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. GREY-GRAY (Rondo Sztuki 2008), No real, indywidualna wystawa malarstwa w galerii Dwa światy, Kraków 2010, Skansen, poligon czy samo sedno sztuki? 10 lat Pracowni prof. Kazimierza Cieślika, GRID – DIALOG Z CYFROWYM CIENIEM 7, Akademia Sztuki w Szczecinie, Galeria Rektorska. Pałac pod Globusem 2012, projekt C.O.A.L., grafika, 2008. Piotr Pająk jest także autorem muralu wykonanego według projektu islandzkiej artystki Erli Haraldsdottir podczas OFF Festiwalu w Mysłowicach 2008.

O obu artystach dr Lesław Tetla napisał przy okazji ich wspólnego projektu – instalacji My lovely villa:

   Łukasz i Piotr – ekstra i introwertyk, nadaktywność i wyciszenie, ogień i woda. Łączy ich niezgoda na banalną codzienność i rutynę. Mają skłonności egocentryczne. Są przekonani, że świat kręci się wokół nich. (…) Chcą być dynamiczni i aktywni, chcą być nieustannie oszołomieni. Mają postawę kontestującą zastaną rzeczywistość instytucjonalną, społeczną i artystyczną. Choć jest to bardzo trudne starają się być za wszelka cenę oryginalni.
(…)

   O instalacji Izomorfizm zaprojektowanej dla Galerii Ateneum jeden z jej twórców, Łukasz Obałek, pisze tak:

   Pomysł na wystawę podsunęła nam nietypowa forma galerii.  Spodziewamy się że autorska ingerencja w tę przestrzeń zerwie z tradycyjnym sposobem ekspozycji (…). Z drugiej strony urzeczeni unikalnymi elementami wyposażenia teatralnego wnętrza zdecydowaliśmy się na budowę lokacji spinającej wszystkie elementy w jednorodną formę.

   Instalacja bazuje na efekcie zbiornika, jeziora wypełnionego światłem, którego powierzchnię stanowić będzie falująca płaszczyzna spleciona z niewielkich głośników.  (…) Dźwięk towarzyszący wydarzeniu, dzięki amplitudzie natężenia wprawia  w drganie rozpiętą wewnątrz owalu na poziomie podłogi płaszczyznę głośników.                                          

   Razem z Piotrem często kreujemy w myślach przestrzenie niemożliwe. Pielęgnujemy idee przeczące swemu istnieniu, bawimy się w nich poszukując skrawków realności. W dawnych czasach, jak sądzę, kiedy jakiś szaman lub mędrzec, najczęściej obdarzony większą wyobraźnią niż reszta,  znajdował intrygujące miejsce (jezioro bulgocącego asfaltu ,”śpiewającą”  jaskinię, wysoką górę) natychmiast łączył je z czymś pozarzeczywistym. W zbiorowej  świadomości stawało się ono mostem pozwalającym doświadczać nierzeczywistego. Niezwykłość danej lokacji pielęgnowała wyobrażenia. 

   Budowa kolejnej „niezwykłej” lokacji to nic innego jak pielęgnowanie swoich wyobrażeń, pieszczenie własnej oraz poprzez publiczny charakter wystawy także publicznej wyobraźni.

 

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje na temat wydarzeń organizowanych przez Teatr Ateneum przeczytaj politykę prywatności i podaj swój adres e-mail:

 
FBAteneum
Znajdź nas na Facebooku
Festiwal
Festiwal na Facebooku
Galeria
Galeria na Facebooku
YTAteneumKatowice
Znajdź nas na YouTube
teatr_ateneum_katowice
Instagram
Skip to content