Kontakt

Gustaw Morcinek

Łysek z pokładu Idy

adaptacja
Martyna Lechman
reżyseria, teksty piosenek i monologu
Konrad Dworakowski
scenografia
Andrzej Dworakowski
muzyka
Piotr Klimek, Filip Sternal
asystent reżysera
Grzegorz Eckert
premiera
28 września 2019
aktorzy
Marta Popławska (od 5.03.2022 Urszula Gołdowska), Aleksandra Zawalska, Marek Dindorf, Grzegorz Eckert, Piotr Janiszewski, Michał Skiba
czas trwania 60 minut
od 8 lat
O spektaklu

Nazwisko Gustawa Morcinka (w latach 1958 – 1963 kierownika literackiego Ateneum) pojawia się w naszym repertuarze nie po raz pierwszy. W historii Teatru kilkakrotnie realizowane były oryginalne sztuki tego autora: Kowal i Baśń o górniku Bulandrze.

Tym razem zobaczymy adaptację opowiadania, wzruszającego kolejne pokolenia młodych czytelników. Łysek z pokładu Idy to historia sięgająca początków XX wieku, gdy w kopalniach pracowały konie, ciągnące wagoniki z węglem; po pracy nie wyjeżdżały na powierzchnię, po pewnym czasie traciły więc często wzrok. Między bohaterami – górnikiem Kubokiem, a towarzyszącym mu pod ziemią koniem Łyskiem – nawiązuje się niezwykła relacja. Łysek staje się nie tylko mądrym partnerem w pracy, ale też świetnym kompanem, któremu można się zwierzyć, z którym można pogadać, a nawet się pokłócić.

Twórcy przedstawienia spojrzeli na tę śląską prozę z dzisiejszej perspektywy, dostrzegając w niej znacznie więcej niż tylko nieco naiwną i sentymentalną fabułę. Zderzenie ze współczesnością przywołuje bowiem bardzo aktualne refleksje…

Widowisko rozgrywa się w przestrzeni łączącej żywy plan i formy lalkowe.

ZŁOTE MASKI 2019

dla Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum w kategorii SPEKTAKL DLA MŁODYCH WIDZÓW

dla Michała Skiby w kategorii AKTORSTWO ZA ROLĘ W TEATRACH LALKOWYCH

Nagroda w VI Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej Klasyka Żywa (2020 dla reżysera Konrada Dworakowskiego za umiejętny dobór konwencji w spektaklu.

Nagroda Wojewody Podlaskiego na 34 Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Walizka w Łomży (2021) dla Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum za spektakl.

 

Spektakl brał udział w VI edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”.

           

foto: Tomasz Zakrzewski, projekt plakatu: Andrzej Dworakowski

Trailer

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje na temat wydarzeń organizowanych przez Teatr Ateneum przeczytaj politykę prywatności i podaj swój adres e-mail:

 
FBAteneum
Znajdź nas na Facebooku
Festiwal
Festiwal na Facebooku
Galeria
Galeria na Facebooku
YTAteneumKatowice
Znajdź nas na YouTube
teatr_ateneum_katowice
Instagram
Skip to content