Kontakt

MAŁGORZATA LAZAREK: Świeżo malowane

„Świeżo malowane” to tytuł wystawy malarstwa Małgorzaty Lazarek. Wernisaż, na który zaprasza Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum odbędzie się w piątek, 10 kwietnia o godz. 18.00 w Galerii Ateneum przy ul. 3 Maja 25.

Studia na katowickim Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie Małgorzata Lazarek ukończyła w 1987 roku, uzyskując dyplom w pracowni projektowania graficznego prof. Tomasza Jury oraz – dodatkowy, nagrodzony medalem – w pracowni malarstwa prof. Jacka Rykały.
Pracowała w liceum plastycznym, była grafikiem w Super Expressie, publikowała m.in. na łamach „Gazety Wyborczej”, „Newsweeka” i „Twojego Stylu”. Uprawia grafikę projektową, malarstwo, ilustrację i rysunek. Trzeba podkreślić, że wychowana na „Szpilkach” i „Przekroju” – znakomitych swego czasu tygodnikach satyrycznych – upodobała sobie szczególnie rysunek satyryczny.
Ma za sobą wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą (w galeriach i muzeach francuskich, belgijskich, niemieckich czy węgierskich); jej prace podziwiać można w kolekcjach na całym świecie. Zdobyła wiele nagród i wyróżnień, również za prace malarskie (np. Grand Prix w konkursie katowickiego Okręgu ZPAP „Praca roku 2008”), ale to ambitny żart i satyra, inspirowane często kultowym już „Humorem zeszytów szkolnych”, drukowanym we wspomnianym Przekroju przyniosły artystce chyba najwięcej sukcesów. Zaczęło się od nagrody głównej w Ogólnopolskim Biennale Rysunku Studenckiego w Katowicach. Od lat związana z Międzynarodową Wystawą „Satyrykon” w Legnicy była jej laureatką 13 razy, w roku 2013 otrzymała Grand Prix.
„Rysowałam zawsze, czymkolwiek i na czymkolwiek się dało. Bez znaczenia było, czy rysowałam na papierze długopisem, na ścianie kredą, czy szpikulcem na nowych meblach”. – pisze o sobie Małgorzata Lazarek. „Potem kolor zdominował rysunek, rysowałam już tylko pędzlem, malowałam rysunki. Teraz, po latach równowagi, malarstwo i rysunek współgrają, dzielą i łączą jednocześnie przestrzeń obrazu. Pracuję szybko, w sposób spontaniczny. Zależy mi na rejestracji najbardziej ulotnych nastrojów, emocji. Kieruję się intuicją. Staram się pozostawiać ślady tworzenia, bo one także są częścią dzieła. Ulubionym tworzywem jest papier i farby akrylowe, one dają możliwość szybkiego i spontanicznego zapisu. Lubię faktury, efekty, ale pociąga mnie także oszczędna prostota. Staram się przekazać pozytywne emocje. Chcę cieszyć oko, radować duszę. To, co robię, bywa także dla mnie terapią w smutnych momentach życia. To powrót do czasów dzieciństwa, zabawa w rysowanie i malowanie”.
W Galerii Ateneum zobaczymy trochę starych i trochę nowych – „świeżo malowanych” obrazów.

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje na temat wydarzeń organizowanych przez Teatr Ateneum przeczytaj politykę prywatności i podaj swój adres e-mail:

 
FBAteneum
Znajdź nas na Facebooku
Festiwal
Festiwal na Facebooku
Galeria
Galeria na Facebooku
YTAteneumKatowice
Znajdź nas na YouTube
teatr_ateneum_katowice
Instagram
Skip to content