Metropolitarne Święto Rodziny
Z okazji Metropolitarnego Święta Rodziny zapraszamy 28.05.2023 na spektakl i warsztaty rodzinne. Oba wydarzenia realizujemy z audiodeskrypcją oraz z materiałami dotykowymi.
GODZ. 16.00, SPEKTAKL TKACZKA CHMUR. BAŚŃ O TRZECH ZORZACH
dla widzów w wieku 7+
Sztuka jest adaptacją książki Katarzyny Jackowskiej-Enemuo pt. Tkaczka chmur. Baśń o odchodzeniu i o tym, jak trudno uporać się z emocjami po stracie kogoś bliskiego oparta jest na klasycznym motywie wędrówki. Bohater wyrusza w pełną niebezpieczeństw drogę po złote jabłko dla chorej siostry. Magicznego owocu strzeże jednak zły czarownik – chłopiec musi więc pokonać Rzekę Smutku, Wściekły Las i Otchłań Rozpaczy.
Twórcy:
adaptacja i reżyseria: Katarzyna Hora
scenografia: Jan Głąb
muzyka: Katarzyna Bem
przygotowanie wokalne: Dorota Dakszewicz
asystentka reżysera: Urszula Gołdowska
aktorzy: Urszula Gołdowska, Krystyna Nowińska, Katarzyna Prudło, Beata Zawiślak, Grzegorz Eckert, Bartosz Socha
GODZ. 17.00-19.00, WARSZTATY RODZINNE PODRÓŻ DO KRAINY EMOCJI
dla odbiorców w wieku 7+
Bezpośrednio po spektaklu w foyer Teatru odbędą się warsztaty rodzinne. Podczas twórczych zabaw ruchowych, głosowych i sensorycznych uczestnicy puszczą wodze fantazji i będą się przede wszystkim dobrze bawić. Wspólnie wykreujemy baśniowe krainy uczuć, zmierzymy poziom natężenia emocji, a następnie poszukamy własnych sposobów na to, by rozbroić strach, złość czy smutek.
Prowadzenie: Anna Nowak i Aneta Gruszeczka
Uwagi organizacyjne: Warsztaty są adresowane przede wszystkim do widzów, którzy wybiorą się w niedzielę (28.05.2023) na spektakl pt. Tkaczka chmur. Baśń o trzech Zorzach. Te osoby będą mieć pierwszeństwo podczas zapisów. Zadania są zaplanowane w taki sposób, by zaangażować zarówno dzieci, jak i dorosłych, dlatego prosimy o zgłaszanie się w parach/grupach (dziecko 7+ wraz z dorosłym). Udział w warsztatach jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona (o przyjęciu zadecyduje kolejność zgłoszeń).
REZERWACJE BILETÓW I ZAPISY NA WARSZTATY: Kasa Teatru, czynna od wtorku do piątku w godz. 9.00-16.00, tel. 32 253 77 79,
DOSTĘPNOŚĆ BUDYNKU TEATRU
ADRES: Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum, ul. św. Jana 10, Katowice
DOJAZD:
Przed Teatrem nie ma miejsc parkingowych. W pobliżu nie ma przystanku autobusowego.
Bardzo blisko Teatru, przy ul. św. Jana, znajdują się przystanki tramwajowe; oba funkcjonują pod nazwą: „Świętego Jana”. W pobliżu przystanków są podjazdy do przekraczania jezdni na wózku.
– Przystanek „Świętego Jana” – tramwaj w kierunkach: Wełnowiec Plac Alfreda/Koszutka – Słoneczna Pętla znajduje się po tej samej stronie, co Teatr, w odległości około 25 metrów od drzwi wejściowych.
Linie tramwajowe: 16, 23, 36, 46.
– Przystanek „Świętego Jana” – tramwaj w kierunku: Brynów Centrum Przesiadkowe – po przeciwległej stronie drogi, co Teatr, w odległości około 55 metrów od.
Linie tramwajowe: nr 16, 23, 36, 46.
WEJŚCIE DO TEATRU
Do teatru prowadzi jedno wejście główne – do kasy i na widownię od ul. św. Jana 10. Przy wejściu głównym znajduje się podjazd bez poręczy o niewielkim kącie nachylenia, umożliwiający poruszanie się na wózku. Przed wejściem głównym znajduje się niewielki próg o wysokości i głębokości około 1 cm, który nie stanowi bariery dla wózków. Drzwi wejściowe są przeszklone, otwierane na zewnątrz; ich szerokość to 95 cm, co umożliwia wjazd osobom poruszającym się na wózkach. Po przekroczeniu drzwi wejściowych po lewej stronie jest kasa biletowa z ladą o wysokości około 110 cm. Na wprost drzwi wejściowych, w odległości około 2,5 metra są kolejne drzwi – całe ze szkła, dwuskrzydłowe. Drzwi są otwierane na zewnątrz i do wewnątrz, jedno skrzydło drzwi ma szerokość 90 cm i jest to wielkość wystarczająca dla wózków. Gdyby jednak wejście okazało się zbyt wąskie, to drugie skrzydło drzwi zostanie otworzone przez pracowników obsługi widowni.
FOYER I TOALETY
Po wejściu do foyer Teatru po lewej stronie jest szatnia, na wprost drzwi wejściowych są drzwi na widownię oraz do trzech toalet (męskiej, damskiej i dla osób na wózkach). WC dla osób z niepełnosprawnością ruchową ma szerokie drzwi, barierki przy toalecie, kran, umywalkę oraz system alarmujący o potrzebie pomocy. W foyer i na widowni nie ma progów ani schodów do pokonania. Osoba z psem asystującym może wejść do Teatru.
WIDOWNIA
Miejsca dla osób z niepełnosprawnością wzroku oraz poruszających się na wózkach zostaną wyznaczone przez pracowników obsługi widza. Sala wyposażona jest w pętlę indukcyjną. Teatr posiada system odbiorników umożliwiających odbiór tłumaczenia symultanicznego oraz tekstu audiodeskrypcji.
Dodatkowe informacje znajdują się w deklaracji dostępności: https://ateneumteatr.bip.gov.pl/deklaracja-dostepnosci/
foto: Tomasz Zakrzewski