Kontakt

MICHAŁ MINOR: Epitety i przymiotniki 3.0

Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum zaprasza w piątek 24 listopada 2023 o godz.18.00 na wernisaż Michała Minora Epitety i przymiotniki 3.0, który odbędzie się w Galerii Ateneum przy ul. 3 Maja 25.

Urodzony w 1979.  Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, związany z uczelnią od czasu ukończenia studiów z wyróżnieniem w 2005. Od 2020 profesor sztuki. W latach 2000-2023 uczestniczył w ponad 200 wystawach zbiorowych i 20 indywidualnych w kraju i za granicą. Laureat licznych nagród i wyróżnień. Uprawia głównie malarstwo, rysunek i grafikę warsztatową, projektuje plakaty. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych. W swojej twórczości od początku podejmuje dialog ze złożonością ludzkiej natury. Maluje absurdalność życia, poszukując wciąż jego sensu, by po drodze i tak potykać się o trud istnienia – zadając sobie te same pytania od nowa.

O pracach artysty pisze Radosław Kobierski:

Na obrazach Minora trwa ciągły ruch, przepływ – idei, figur (wyobraźni), barw, tradycji, to ciągły, nieustanny transfer z jednego realu do drugiego, transfer znaczeń, negocjacje tradycji i spontanicznej reakcji „wolnościowej”, negocjacje pomiędzy tym, co intuicyjne, improwizacyjne a systemem, które je (reakcje) próbuje przetworzyć, usidlić nadając im formę ostateczną.

Kiedy myślę o pracach Minora, nieodmiennie kojarzą mi się one z literaturą Białoszewskiego, z jego czystym zapisem z „Szumów, zlepów, ciągów”, mnogością wątków ulokowanych w codzienności, z zaburzoną chronologią, impresyjnością, neologizmami.

Szumy, zlepy, ciągi Minora to fragmenty, które próbują się jakoś złożyć w całość, czy może tylko mnie się wydaje, że próbują – w istocie nie przeszkadza im to, że lecą gdzieś osobno – niczym śmieci na orbicie błękitnej planety po kosmicznej katastrofie. Zauważmy, że formy, które składają się i układają w figury, przedstawiają właśnie moment zapłonu, pierwszą chwilę wybuchu, potężnej erupcji. Nie tylko zresztą figury postaci, ale również tła, przestrzenie, przedmioty materialne – wszystko jest w stanie wrzenia.

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje na temat wydarzeń organizowanych przez Teatr Ateneum przeczytaj politykę prywatności i podaj swój adres e-mail:

 
FBAteneum
Znajdź nas na Facebooku
Festiwal
Festiwal na Facebooku
Galeria
Galeria na Facebooku
YTAteneumKatowice
Znajdź nas na YouTube
teatr_ateneum_katowice
Instagram
Skip to content