Kontakt

MICHAŁ RODZIŃSKI: Galeria nieczynna

To nie jest informacja o remoncie lecz przewrotny tytuł najnowszej wystawy, na którą zaprasza 21 stycznia (w piątek)  2011 r. o godz. 18.00 Galeria Ateneum przy ul. 3 Maja 25.

Cykl obrazów autorstwa Michała Rodzińskiego, poświęcony jest tematowi katowickiego dworca kolejowego.

   Im bliżej końca dworca, tym artyści bardziej się tą niezwykłą budowlą interesują. (….) Taka chyba nasza rola. Artysta ma komentować rzeczywistość, interpretować ją po swojemu (…) dworzec budzi kontrowersje. Jednym się podoba, innym nie. Mnie zafascynował – mówi autor.  

   Na obrazach Michała zegar dworcowy się zatrzymał, nie z powodu niesprawnego mechanizmu, po prostu zatrzymało się wszystko. (…) Któregoś dnia stojąc na peronie, patrząc przez szklane okienko fotograficznej skrzyneczki dojrzał cały absurd ludzkiej potrzeby podróżowania w wielu jej aspektach. Dojrzał że dworzec ten to nie tylko stacja przeładunkowa człowieczych naleciałości ale i miejsce wszelakiej mieszaniny, która bywa po prostu życiową poczekalnią, popychaczem dni, których motorem jest mechanizm kolejowego zegara. (…) – pisze dr Maciej Linttner w tekście Michał Rodzinski /Rodzik / Dworcowe zwroty akcji.

Wernisażowi towarzyszyć będzie projekcja krótkometrażowego filmu animowanego pt. Opuszczony (scenariusz i reżyseria: Michał Rodziński, Ernest Wilczyński, animacja i scenografia: Maciej Kwaśniewski), będącego pracą dyplomową Rodzińskiego – absolwenta ASP w Katowicach (2009). Kilkuminutowy film, zainspirowany malarstwem i techniką druku sitowego, rozgrywa się również w artystycznie przetworzonej przestrzeni dworca PKP.

 

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje na temat wydarzeń organizowanych przez Teatr Ateneum przeczytaj politykę prywatności i podaj swój adres e-mail:

 
FBAteneum
Znajdź nas na Facebooku
Festiwal
Festiwal na Facebooku
Galeria
Galeria na Facebooku
YTAteneumKatowice
Znajdź nas na YouTube
teatr_ateneum_katowice
Instagram
Skip to content