Kontakt

Orędzie na Międzynarodowy Dzień Teatru

W sobotę 27 marca już po raz sześćdziesiąty świętować będziemy Międzynarodowy Dzień Teatru, obchodzony w ponad stu państwach na całym świecie.

W tym roku przesłanie z tej okazji napisała wybitna brytyjska aktorka Helen Mirren.

ORĘDZIE

To jest wyjątkowo trudny czas dla żywego teatru i wielu artystów, technicznych, teatralnych rzemieślników i rzemieślniczek. Ich wspólna profesja z założenia utkana jest z delikatnej tkanki.

Być może właśnie ta od dawna utrwalona kruchość pozwala im teraz przetrwać tę pandemię przytomnie i z odwagą.

Ich wyobraźnia przestawiła się w tych nowych okolicznościach na twórcze, dające śmiech i poruszenie nowe sposoby komunikacji, w dużej mierze dzięki możliwościom Internetu.

Od zawsze ludzie opowiadają sobie historie. Piękna kultura teatru przetrwa tak długo, jak długo my przetrwamy na Ziemi.

Silna potrzeba tworzenia u autorów, scenografów, tancerzy, śpiewaków, aktorów, muzyków, reżyserów nigdy nie zostanie zaduszona, a w bardzo niedługiej przyszłości zakwitnie od nowa z nową energią i nowym pojęciem naszego wspólnego świata.

Nie mogę się doczekać.

Helen Mirren

przekład Pawła Paszty

Helen Mirren – brytyjska aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa. Zdobywczyni wielu nagród, w tym Oskara w 2007 roku za rolę w Królowej, 4 nagród BAFTA, 3 Złotych Globów, 4 Emmy, 2 nagród dla najlepszej aktorki na Festiwalu Filmowym w Cannes oraz nagrody dla najlepszej aktorki Festiwalu Filmowego w Wenecji. W teatrze debiutowała jako Kleopatra w National Youth Theatre w 1963. Pracowała m.in. z Royal Shakespeare Company, Centre de Recherche Théâtral Petera Brooka, the Fringe, na West Endzie czy National Theatre na Broadwayu, gdzie zagrała szczególnie zapamiętane role w Miesiącu na wsi czy Tańcu śmierci. W 2003 roku odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego.

***

https://www.iti-worldwide.org/

foto: materiał ITI

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje na temat wydarzeń organizowanych przez Teatr Ateneum przeczytaj politykę prywatności i podaj swój adres e-mail:

 
FBAteneum
Znajdź nas na Facebooku
Festiwal
Festiwal na Facebooku
Galeria
Galeria na Facebooku
YTAteneumKatowice
Znajdź nas na YouTube
teatr_ateneum_katowice
Instagram
Skip to content