Kontakt

Motanki – warsztaty rodzinne

Zapraszamy dzieci od 6 roku życia wraz z opiekunami (rodzice, starsze rodzeństwo, dziadkowie) na warsztaty tworzenia lalek-motanek. Warsztaty odbędą się 23 marca o godz. 12:45 – bezpośrednio po zakończeniu spektaklu pt. „Inny”.

CO TO SĄ MOTANKI? 

To lalki, które pełniły funkcje ochronną dla domowników lub były symbolem dobrobytu. Nazwa pochodzi od techniki wykonania – motania nitkami i włóczkami oraz okręcenia materiałem korpusu. Według słowiańskich wierzeń były swego rodzaju  „amuletami”, które przynosiły pomyślność, chroniły przed złem, a czasem nawet spełniały życzenia. Nasi przodkowie wierzyli, że w różnych miejscach, np. na skraju leśnych polan, na skrzyżowaniach dróg lub nad jeziorami można było natknąć się na wiry, rusałki, nocne ogniki, wodniki czy utopce lub inne pozaziemskie stwory. Niektóre z tych istot nie budziły strachu, podczas gdy przed innymi trzeba było się bronić. Ochronę, dobrobyt czy pomyślność zapewniały ludziom lalki-motanki.

Podczas warsztatów wspólnie stworzymy wiosenki – lalki, które powstają w czasie przesilenia wiosennego. Według wierzeń, tak jak wiosna, mają one przyciągnąć dobre emocje i pozytywne zmiany. Ich zadaniem jest również ochrona domostwa i jego mieszkańców. Sprawdzimy także, czy da się je ożywić i stworzyć krótką etiudę teatralną z motankami w roli głównej.

Prowadzenie: Karolina Kowal – pedagożka teatru, animatorka kultury.

UWAGI ORGANIZACYJNE: zadania są zaplanowane w taki sposób, by zaangażować zarówno dzieci, jak i dorosłych, dlatego prosimy o zgłaszanie się w parach/grupach (dziecko 6+ wraz z dorosłym).

Na warsztaty wstęp w cenie 1 zł od osoby, liczba miejsc ograniczona, przy czym pierwszeństwo udziału mają widzowie, którzy obejrzą spektakl „Inny” 23 marca o godz. 11:30.

Rezerwacji można dokonać e-mailem () lub telefonicznie w godz. 9.00-14.00 (tel. 32 253 77 79). W treści e-maila prosimy podać imię i nazwisko, nr telefonu oraz liczbę miejsc.

 

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje na temat wydarzeń organizowanych przez Teatr Ateneum przeczytaj politykę prywatności i podaj swój adres e-mail:

 
FBAteneum
Znajdź nas na Facebooku
Festiwal
Festiwal na Facebooku
Galeria
Galeria na Facebooku
YTAteneumKatowice
Znajdź nas na YouTube
teatr_ateneum_katowice
Instagram
Skip to content