Kontakt

Motanki – warsztaty rodzinne

Zapraszamy dzieci od 6 roku życia wraz z opiekunami (rodzice, starsze rodzeństwo, a zwłaszcza dziadkowie) na warsztaty tworzenia lalek-motanek. Warsztaty odbędą się 20 stycznia o godz. 12:45 – bezpośrednio po zakończeniu spektaklu pt. „Babcia na jabłoni”.

Co to są motanki?

To lalki, które pełniły funkcje ochronną dla domowników lub były symbolem dobrobytu. Nazwa pochodzi od techniki wykonania – motania nitkami i włóczkami oraz okręcenia materiałem korpusu. Według słowiańskich wierzeń były swego rodzaju  „amuletami”, które przynosiły pomyślność, chroniły przed złem, a nawet spełniały życzenia. Nasi przodkowie wierzyli, że w różnych miejscach, np. na skraju leśnych polan, na skrzyżowaniach dróg lub nad jeziorami można było natknąć się na wiry, rusałki, nocne ogniki, wodniki czy utopce lub inne pozaziemskie stwory. Niektóre z tych istot nie budziły strachu, podczas gdy przed innymi trzeba było się bronić. Ochronę, dobrobyt czy pomyślność zapewniały ludziom lalki-motanki. Podczas warsztatów wspólnie stworzymy lalki o funkcji ochronnej, które w czasie zimy powinny uchronić nas przed przeziębieniami i innymi nieszczęściami. Sprawdzimy też, czy da się je zaanimować i stworzyć krótką etiudę teatralną z motankami w roli głównej.

Prowadzenie: Karolina Kowal – pedagożka teatru, animatorka kultury.

UWAGI ORGANIZACYJNE: zadania są zaplanowane w taki sposób, by zaangażować zarówno dzieci, jak i dorosłych, dlatego prosimy o zgłaszanie się w parach/grupach (dziecko 6+ wraz z dorosłym).

Na warsztaty wstęp w cenie 1 zł od osoby, liczba miejsc ograniczona, przy czym pierwszeństwo udziału mają widzowie, którzy obejrzą spektakl „Babcia na jabłoni” 20 stycznia o godz. 11:30.

Rezerwacji można dokonać e-mailem () lub telefonicznie w godz. 9.00-15.30 (tel. 32 253 77 79). W treści e-maila prosimy podać imię i nazwisko, nr telefonu oraz liczbę miejsc.

 

 

 

 

 

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje na temat wydarzeń organizowanych przez Teatr Ateneum przeczytaj politykę prywatności i podaj swój adres e-mail:

 
FBAteneum
Znajdź nas na Facebooku
Festiwal
Festiwal na Facebooku
Galeria
Galeria na Facebooku
YTAteneumKatowice
Znajdź nas na YouTube
teatr_ateneum_katowice
Instagram
Skip to content