Kontakt

Nagroda Dziennika Teatralnego dla Grzegorza Eckerta

Z radością informujemy, że GRZEGORZ ECKERT został laureatem tegorocznej Nagrody Dziennika Teatralnego im. Zbigniewa Grucy dla młodego aktora za najbardziej interesujące kreacje aktorskie i nadzieję na aktorskie mistrzostwo.

Statuetkę zaprojektowaną przez Zygmunta Brachmańskiego odebrał 13 września w Teatrze Śląskim podczas gali Złotych Masek – nagród teatralnych w województwie śląskim za rok 2020.

Absolwent białostockiego Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, od 2011  jest aktorem Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum. Wcześniej występował na scenie Teatru MASKA w Rzeszowie. Współpracuje z krakowskim Teatrem Bez Rzędów, a także – jako pedagog – z Wydziałami Wokalno-Aktorskim oraz Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

W uzasadnieniu odczytanym przez redaktora naczelnego Dziennika Teatralnego Ryszarda Klimczaka usłyszeliśmy:

(…) Aktor, który bardzo świadomie dobiera środki wyrazu. W każdej jego roli znajdziemy charakterystyczny rys – leciutki dystans, czasem tylko podskórny, prawie niezauważalny, czasem nieco bardziej zdecydowany, sprawiający, że te kreacje są rozpoznawalne.

Zagrał ich ponad dwadzieścia. Wymienię tylko dwie. Rolę Doktora – Szatana w „Kordianie” w reżyserii Jakuba Roszkowskiego oraz  dramatyczną, pełną wewnętrznej ekspresji postać górnika Kuboka w „Łysku z pokładu Idy” Gustawa Morcinka w reżyserii Konrada Dworakowskiego.

Jest aktorem wszechstronnie utalentowanym i bardzo twórczym. Inteligentnym artystą, świadomym wagi słowa.

———————————————
Patron nagrody Zbigniew Gruca (zm. 2014) był znakomitym chirurgiem i jednocześnie „szalonym teatromanem”, wielbicielem teatru, ze szczególną atencją traktującym aktorów, wśród których miał wielu przyjaciół. Miał w swoim dorobku około 9 i pół tysiąca obejrzanych spektakli teatralnych. Przykład idealnego widza. Przykład niedościgniony! (RK)

 

foto: Przemysław Jendroska (Teatr Śląski), Karina Trojok (Dziennik Zachodni), Tomasz Żak (UMWS), rech, am

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje na temat wydarzeń organizowanych przez Teatr Ateneum przeczytaj politykę prywatności i podaj swój adres e-mail:

 
FBAteneum
Znajdź nas na Facebooku
Festiwal
Festiwal na Facebooku
Galeria
Galeria na Facebooku
YTAteneumKatowice
Znajdź nas na YouTube
teatr_ateneum_katowice
Instagram
Skip to content